Jakie dokumenty o dochodach mogą być potrzebne do otrzymania kredytu lub pożyczki gotówkowej? - Bank Pekao S.A.

Jakie dokumenty o dochodach mogą być potrzebne 
do otrzymania kredytu lub pożyczki gotówkowej
? 

Aby otrzymać kredyt lub pożyczkę gotówkową musisz przede wszystkim złożyć wniosek o pożyczkę. To, czy oprócz wniosku kredytowego bank poprosi Cię o dostarczenia dokumentów o dochodach zależy m.in. od tego:

o jaką kwotę wnioskujesz

jakie jest źródło Twoich dochodów

jaką masz historię kredytową

czy składasz wniosek w banku, w którym masz konto z wpływami, czy też w banku lub instytucji finansowej, z którymi jeszcze nie współpracujesz.

Sprawdź w swoim banku, czy masz ofertę kredytową dostępną online

W pierwszej kolejności sprawdź (np. w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej) czy i jaką ofertę kredytu lub pożyczki gotówkowej przygotował Ci bank, do którego przelewasz swoje dochody. Taki bank – m.in. na podstawie historii Twojego konta - może wstępnie wyliczyć Twoją zdolność kredytową i zaproponować kredyt czy pożyczkę gotówkową dostępną online, bez konieczności dostarczania dokumentów o dochodach. 

W banku lub innej instytucji finansowej, z którymi jeszcze nie współpracujesz też możesz otrzymać kredyt lub pożyczkę gotówkową online, bez konieczności dostarczania dokumentów o dochodach – w takim przypadku kwota kredytu lub pożyczki gotówkowej może być jednak niższa w porównaniu do oferty, jaką zaproponuje Ci bank, z którym współpracujesz. 
 

Jeśli nie możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki gotówkowej online

Jeśli nie możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki gotówkowej online, złóż wniosek np. w placówce lub podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku. W takim przypadku, możesz być poproszony o przedstawienie dokumentów, które potwierdzą ile i w jaki sposób zarabiasz.

Wymagania banków dotyczące dokumentów o dochodach mogą się od siebie nieco różnić, dlatego poniżej pokazujemy przykładowe, w zależności od źródła Twoich dochodów:

Gdy masz umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony, bank może poprosić poprosić o:

 • historię rachunku, na który co miesiąc wpływa Twoje wynagrodzenie lub
 • zaświadczenie o zatrudnieniu (druk możesz wydrukować np. ze strony internetowej danego banku lub otrzymać go bezpośrednio w placówce).
Gdy masz umowę zlecenie lub umowę o dzieło, bank może poprosić o:
 •  umowę zlecenia lub umowę o dzieło podpisane z pracodawcą oraz
 • historię konta, na które wpływają pieniądze za realizację zleceń lub wykonywane dzieła.
Gdy prowadzisz działalność gospodarczą, bank może poprosić o:
 • deklarację podatkową złożoną do Urzędu Skarbowego oraz
 • zaświadczenie z ZUS-u i Urzędu Skarbowego, które potwierdzi, że nie zalegasz z opłacaniem składek i podatków
  oraz
 • historię rachunku, na który wpływają przychody/dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Aby ułatwić wzięcie kredytu czy pożyczki, banki umożliwiają klientom dostarczanie dokumentów w różnej formie np. mailowej czy poprzez otwartą bankowość, nie zawsze musi to być papierowy wydruk. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego warto ustalić:

 • jakich dokumentów o dochodach wymaga bank lub instytucja finansowa, w których chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę oraz 
 • w jaki sposób możesz te dokumenty dostarczyć.  

Jak to zrobić? Sprawdź informacje na stronie internetowej banku, zadzwoń na infolinię, zapytaj na czacie (jeśli kredytodawca udostępnia takie rozwiązanie), albo ustal z pracownikiem bezpośrednio z pracownikiem banku.

Pamiętaj! Bez względu na to, czy składasz wniosek kredytowy online, czy też w placówce banku lub innej instytucji finansowej – zawsze udzielaj prawdziwych i pełnych informacji o swoich dochodach, ponieważ odpowiadasz za informacje, które oświadczasz we wniosku.