Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 10.05.2024 1 tydzień temu

Presja płacowa głównym powodem braku zmian stóp

Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie konferencja prasowa A.Glapińskiego, zwłaszcza że zniknęła niepewność co do wpływu czynników regulacyjnych na ceny, która była argumentem za pauzą w obniżkach stóp. Nie spodziewamy się jednak zmian jastrzębiego nastawienia prezesa NBP.

Wiadomości

  • PL-STOPY: Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy bez zmian – zgodnie z oczekiwaniami. Komunikat RPP nie zmienił się w istotnym stopniu – jego wydźwięk pozostał umiarkowanie jastrzębi („obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”). Podtrzymujemy prognozę, że stopy procentowe pozostaną bez zmian co najmniej do końca 2025 r.
  • UK-STOPY: Bank Anglii – zgodnie z oczekiwaniami - utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (5,25%). Towarzyszył temu umiarkowanie gołębi przekaz prezesa BoE A.Baileya. Zwrócił on uwagę, że tempo dezinflacji zaskakuje pozytywnie, chociaż potrzeba jeszcze więcej dowodów, aby utwierdzić się w przekonaniu, że zagości na trwałe w celu. Dodał też, że do końca roku może być potrzeba więcej obniżek stóp, niż dwie wyceniane obecnie przez rynek.
  • US-DANE: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w ub. tygodniu 231 tys. – najwięcej od sierpnia 2023, wobec 209 tys. tydzień wcześniej. Informacja ta koresponduje ze słabym odczytem raportu Payrolls za kwiecień (tylko 175 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem) i sugeruje słabszą kondycję amerykańskiego rynku pracy.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Zaskakująco wysoka liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ub. tygodniu przypomniała rynkom o słabych Payrolls za kwiecień i doprowadziła do przeceny dolara. EUR/USD wzrósł z 1,075 do 1,078. Rynek obligacji z kolei zyskiwał, ale wyłącznie za oceanem. Rentowności 2-letnich Treasuries obniżyły się o 4pb a 10-letnich o 6pb. W Europie kluczowym wydarzeniem było posiedzenie Banku Anglii. Mimo umiarkowanie gołębiego tonu prezesa A.Baileya funt się lekko umocnił do dolara – najpewniej dlatego, że osłabił się dość wyraźnie przed posiedzeniem. W każdym razie GBP/USD wzrósł z 1,250 do 1,253. Dziś niewiele danych w kalendarzu. Dla rynków istotna może okazać się koniunktura konsumencka w USA wg Uniwersytetu Michigan, jeśli potwierdzi pogorszenie się sentymentu wśród amerykańskich gospodarstw domowych. Wówczas można spodziewać się dalszej przeceny dolara.
  • POLSKA: Wczoraj złoty zyskiwał po umiarkowanie jastrzębich zmianach w komunikacie RPP po posiedzeniu. EUR/PLN przełamał  wsparcie na 4,30 i obniżył się do 4,29. Zasięg ruchu był wczoraj duży, więc dziś nie zdziwiłaby nas lekka korekta, mimo że wydźwięk konferencji  prasowej A.Glapińskiego będzie najprawdopodobniej umiarkowanie jastrzębi. Sądzimy, że utrzyma on relatywnie jastrzębie nastawienie do polityki pieniężnej. Wprawdzie niepewność co do wpływu czynników regulacyjnych na ceny znacznie się w ostatnim miesiącu zmniejszyła (wiadomo jak ceny żywności zareagowały na przywrócenie VAT-u na nią i o ile wzrosną ceny energii od lipca, ale prezes NBP ma jeszcze wiele innych powodów do ostrożności w polityce pieniężnej – np. bardzo wysokie tempo wzrostu płac. A ponieważ i w strefie euro, i w USA tematem są teraz cięcia stóp a nie ich odwlekanie, to złoty pozostanie mocny w średnim horyzoncie.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter