Wysyp danych makro na majówkę
Nadchodzący tydzień będzie obfitował w dane z USA, które raczej nie będą korzystne. W środę będzie to PKB za 1kw 2025 - obciążone wzrostem importu w oczekiwaniu na cła. W piątek opublikowany zostanie zaś raport Payrolls, który pokaże brak apetytu firm na zatrudnianie. Jeśli chodzi o Polskę to najważniejsza będzie inflacja za kwiecień, która okaże się dużo niższa niż marcu, co przypieczętuje cięcie stóp (naszym zdaniem o 50pb) na najbliższym posiedzeniu RPP (7 maja).
Wiadomości
- PL-STOPY: Perspektywy powrotu inflacji do celu rysują się bardziej optymistycznie niż dotychczas przewidywano i można zatem oceniać, że w najbliższym czasie pojawi się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych - wynika z przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego, zamieszczonego na stronach Obserwatora Finansowego NBP.
- PL-KE-BUDŻET: Polska prawdopodobnie zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie z limitów pożyczkowych UE, aby utrzymać duże wydatki na obronę bez łamania unijnych przepisów – oświadczył minister finansów Andrzej Domański. KE w marcu zaproponowała uruchomienie tzw. krajowej klauzuli ucieczki. Plan ten pozwala państwom członkowskim UE zwiększyć wydatki na obronę o 1,5 proc. PKB przez cztery lata bez żadnych środków dyscyplinarnych. Minister finansów wyraził obawę, że inne kraje nie podejmą takich działań.
- US-DANE: Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł w finalnym wyliczeniu do 52,8 pkt. (wstępny szacunek 50,8 pkt.) z 57,0 pkt. miesiąc wcześniej. To najniższy odczyt od końca lat 70-tych ubiegłego wieku. Istotny wzrost zanotowała oczekiwana przez badanych inflacja w horyzoncie roku, która wzrosła w kwietniu do 6,5% (najwyżej od 1981 r.) wobec 5,0% miesiąc wcześniej, w długim terminie wzrosła do 4,4% wobec 4,1% poprzednio.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: W ubiegłym tygodniu na rynku dominowały pozytywne wiadomości: administracja USA wysyła dużo koncyliacyjnych sygnałów w sprawie ceł a negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją stały się bardziej konstruktywne niż w lutym. Indeksy giełdowe wzrosły (S&P 500: + 5,6%, DAX: +3,8%), dolar umocnił się (EUR/USD: 1,155 g 1,135) a rentowności obligacji po obu stronach Atlantyku obniżają się antycypując większą liczbę cięć stóp niż wcześniej. Ten tydzień będzie obfitował w dane z USA, które nie zarysują najpewniej optymistycznego obrazu amerykańskiej gospodarki. Najważniejszy będzie piątkowy raport Payrolls za kwiecień. Oczekiwania są niskie (110 tys. nowych miejsc pracy w kwietniu), ale przestrzeń do negatywnej niespodzianki duża. Tak jak w ub. roku wzrost bezrobocia skłonił Fed do mocniejszej reakcji po stronie stóp (cięcie o 50pb we wrześniu), tak kolejne negatywne sygnały z rynku pracy mogą przeważyć szalę na rzecz powrotu do luzowania polityki pieniężnej. Widzimy spore szanse na dalszy spadek rentowności Treasuries w tym tygodniu. Pretekstów do takiego ruchu będzie zresztą więcej niż tylko Payrolle: we wtorek poznamy koniunkturę konsumencką (Conference Board) i liczbę wakatów w USA, w środę słabe PKB za 1kw 2025 a w czwartek koniunkturę w amerykańskim przemyśle wg ISM. Każdy z tych odczytów niesie ze sobą większe ryzyko negatywnej niespodzianki niż pozytywnego zaskoczenia.
- POLSKA: Ostatnie dane z polskiej gospodarki zaskakiwały po niższej stronie. Wiemy już że wzrost w 1kw 2025 nie był imponujący i nie należy obawiać się o presję popytową w naszym kraju. Teoretycznie daje to większą przestrzeń do cięć stóp przez RPP, ale to wszystko jest już w cenach. Rynki wyceniają 200pb cięć stóp w tym roku i duże szanse na 50pb na kolejnym posiedzeniu. Biorąc pod uwagę dość jasny forward guidance A.Glapińskiego i komentarze pozostałych członków Rady takie oczekiwania są zrozumiałe (choć sami spodziewamy się mniejszej skali cięć w tym roku: 100pb). Przestrzeń do dalszego obniżania wycenianej ścieżki stóp jest już naszym zdaniem bardzo mała. Pozostaje nam czekać na majowe posiedzenie RPP i jego wynik tak pod względem decyzji (zakładamy cięcie o 50pb), jak i przekazu („to nie cykl, tylko korekta poziomu”). Do tego czasu spodziewamy się niewielkich ruchów na złotym i rentownościach POLGBs. Jeśli takie nastąpią to raczej w kierunku mocniejszego złotego, któremu sprzyja poprawa globalnego apetytu na ryzyko.
Przegląd nadchodzących danych:
30 kwietnia, Inflacja CPI wstępny szacunek (kwiecień), Pekao~4,2% r/r
Kwiecień przyniesie wyraźny spadek krajowej inflacji CPI poniżej 4,5% r/r. Mocno pomoże w tym efekt wysokiej bazy z roku ubiegłego na towarach z inflacji niebazowej (żywność, energia). Dalej obniżają się ceny paliw. Z kolei inflacja bazowa utrzyma się w pobliżu 3,5% r/r.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.