Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 22.04.2025 1 tydzień temu

Solidnie stabilny marzec na krajowym rynku pracy

Marzec był spokojnym miesiącem dla rynku pracy. Dynamika płac znalazła się na poziomie 7,7% r/r, czyli podobnie jak w lutym (7,9%), co naszym zdaniem stanowi ważny sygnał dla RPP. Dynamika zatrudnienia również nie zaskoczyła, stabilizując się na -0,9% r/r.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 7,7% r/r, niewiele słabiej niż miesiąc wcześniej (7,9% r/r) i dokładnie tak, jak prognozowaliśmy my oraz konsensus. Brak zaskoczenie w danych to największe rozczarowanie dla pokornego analityka, bo na ogół nie ma w nich nic, co mogłoby skłonić do pogłębionej analizy lub wydać się ciekawe. I taki niestety był marcowy odczyt. Nie będziemy zanudzać Czytelnika słowami o efekcie wysokiej bazy w górnictwie i rolnictwie z ubiegłego miesiąca czy premiach w sekcji „informacja i komunikacja”, bo są to czynniki, które miały niewielki i równoważący się wpływ na dynamikę płac w marcu. Natomiast to, co jest w danych za marzec istotne, to przypieczętowanie tendencji obserwowanej od początku roku. Tempo wzrostu płac spada i najprawdopodobniej trwale obniżyło się do poziomu, który możemy uznać za „normalny” i „nie szokowy”. W 2025 roku pierwszy raz, odkąd płace w 2022 roku silnie zareagowały na szok inflacyjny, zobaczyliśmy w danych o wynagrodzeniach siódemkę z przodu i to dwa miesiące z rzędu. Tym samym, znajdujemy się niecały punkt procentowy od dynamik płac, które obserwowaliśmy w latach 2017-19, czyli czasach relatywnej stabilności gospodarczej.

Poza wymiarem symbolicznym, dzisiejszy odczyt ma też wymiar praktyczny. A mianowicie potencjalnie trwałe zejście dynamiki wynagrodzeń w okolice 7-8% daje RPP silny argument za obniżką stóp procentowych (bo przecież obecny poziom stopy referencyjnej obowiązywał również, gdy płace rosły w tempie 10-12% r/r!). Przy towarzyszącym procesom na rynku pracy osłabieniu globalnej koniunktury, pozytywnych odczytach inflacji CPI z perspektywą uplasowania się w celu RPP na przełomie roku oraz słabszych niż oczekiwano wynikach przemysłu i budownictwa za marzec, Rada ma do dyspozycji więcej niż kiedykolwiek gołębich przesłanek. Naszym zdaniem obniżki stóp w maju i czerwcu (2x 50pb) są już przesądzone. Pytanie, które sami sobie zadajemy to, czy pojawi się przestrzeń na jeszcze więcej cięć w bieżącym roku i na razie decydujemy się nie formułować jednoznacznej odpowiedzi. 

Momentum płac (% r/r, SA), czyli ile wyniosłaby roczna dynamika płac, gdyby obecna dynamika miesięczna po odsezonowaniu trwała cały rok

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Wracając jeszcze na chwilę do opublikowanych dzisiaj danych z rynku pracy - przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu o 0,9% r/r wobec spadku o 0,9% w lutym. I podobnie jak w przypadku płac, nie stanowi żadnej niespodzianki dla nas czy konsensusu. Według GUS liczba etatów spadła o 8 tys. etatów wobec poprzedzającego miesiąca. Rok 2025 nadal wygląda podobnie słabo jak dwa poprzednie lata i nie powinno się to zmienić w najbliższych miesiącach. Nadal uważamy, że przestrzeń do odstępstwa od wzorców z ubiegłych lat pojawi się najwcześniej w drugiej połowie roku, choć nie należy spodziewać się wtedy fajerwerków.

Skumulowana zmiana zatrudnienia od stycznia danego roku (tys. etatów)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter