Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 24.06.2025 6 dni temu

Powrót do normalności w sprzedaży detalicznej po wielkanocnych wybojach

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 4,4% r/r (licząc w cenach stałych), zgodnie z konsensusem. Wyhamowanie sprzedaży jest przede wszystkim zasługą normalizacji sprzedaży żywności po okresie wielkanocnym. Dynamiki sprzedaży dóbr trwałych za to pozostają wysokie. Mając komplet danych za dwa pierwsze miesiące II kwartału, możemy szacować wzrost PKB na 3,5% r/r, co oznacza przyspieszenie względem I kwartału (3,2% r/r).

Prognozy sprzedaży na maj były dość zgodne i się nie pomyliły – sprzedaż detaliczna w poprzednim miesiącu wyhamowała z 7,6% r/r w kwietniu do 4,4% r/r. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma w tych danych tematów do komentowania. Są dwa. 

Po pierwsze, okres marzec-kwiecień wiązał się ze znaczącymi wahnięciami dynamiki sprzedaży żywności (z -9,4 do +9,7% r/r) wywołanymi przez przesunięcia terminu świąt Wielkanocy. Maj od tych efektów jest już wolny i sprzedaż żywności wzrosła o 1,5% r/r, co i tak jest wartością stosunkowo dobrą (my spodziewaliśmy się powrotu do spadków w ujęciu rocznym). 

Sprzedaż detaliczna żywności (% r/r)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Po drugie, dobrze wygląda sprzedaż dóbr trwałych i półtrwałych. Niespodzianki względem naszych założeń (meble, RTV i AGD, odzież i obuwie – w dół; farmaceutyki i kosmetyki, prasa i książki, samochody – w górę) w zasadzie się zniosły. Co warte odnotowania, sprzedaży mebli i sprzętu RTV i AGD rosła w maju b.r. w najszybszym tempie od kwietnia 2022 r. (+18,7% r/r) a nie licząc miesięcy ukształtowanych przez niski, COVIDowy punkt odniesienia, od połowy 2019 r. Ze wszystkich kategorii sprzedaży detalicznej była to też ta najszybciej rosnąca i, ponownie, jeśli chcemy znaleźć analogiczną sytuację w danych, musimy cofnąć się do 2019 r. 

Sprzedaż detaliczna mebli i sprzętu RTV i AGD (% r/r)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Na papierze ta wyliczanka wygląda bardzo dobrze, ale warto pamiętać, że sprzedaż dóbr trwałych ma za sobą literalnie lata posuchy – szczyt osiągnęła wiosną 2021 r. i od tego czasu do końca 2024 r. spadła łącznie o ok. 25%. Potencjał do nadrabiania zaległości jest więc gigantyczny, o ile tylko warunki makroekonomiczne na to pozwolą. 

Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych sprzedaż spadła o 2% m/m, co nie powinno dziwić, biorąc po uwagę wysoki punkt odniesienia w kwietniu. Nie zmienia to faktu, że obserwowane od wiosny 2023 r. ożywienie jest realne. Prowadzi nas to do bardziej ogólnej kwestii – czy konsumpcja prywatna jest czarnym koniem tego roku? Jak dotąd, sprzedaż detaliczna w tym roku wzrosła o 3,2% r/r, co jest wartością tożsamą ze średnim wzrostem sprzedaży w 2024 r. (3,3%). Kolejne miesiące mają szanse poprawić wynik 2025 r. i spodziewalibyśmy się średniorocznego wzrostu sprzedaży o ok. 4%. Różnice nie są jednak duże i drobna zmiana wzorców konsumpcji mogłaby to wyjaśnić bez odwoływania się do znaczącego przyspieszenia konsumpcji względem poprzedniego roku. My w dalszym ciągu spodziewamy się, że w tym roku konsumpcja prywatna wzrośnie o ok. 3%, podobnie jak w 2024 r. Różnica jest w relacji wzrostu spożycia i bieżącego dochodu – po prostu skończył się okres nadzwyczajnego oszczędzania. 

Sprzedaż detaliczna i konsumpcja prywatna (% r/r)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Wraz z danymi o sprzedaży detalicznej za maj mamy już dużą część twardych i miękkich danych za II kwartał. Na ich podstawie możemy szacować, że wzrost PKB przyspieszył do ok. 3,5% r/r. 

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter