Wojna handlowa wchodzi na wyższy poziom
Ciekawy tydzień zaczniemy od publikacji wstępnego odczytu krajowej inflacji za marzec. Zakładamy, że wzrośnie do 5,1% r/r i będzie to jej szczyt w obecnym cyklu. Na rynkach bazowych zainteresowanie może przynieść dziś jedynie wstępna publikacja inflacji HICP z Niemiec. Wojny handlowe będą dalej w centrum zainteresowania rynków - na środę D.Trump zapowiedział ogłoszenie szeregu nowych ceł.
Wiadomości
- PL-BGK-AUKCJA: Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał na aukcji obligacje serii FPC0229, FPC0231, FPC0332, FPC0235 za łącznie 1,72 mld zł przy popycie 2,32 mld zł, w ramach emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
- US-CŁA: Prezydent Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że cła, które mają zostać ogłoszone w środę, obejmą wszystkie kraje, z którymi USA utrzymują stosunki handlowe. Amerykański przywódca zapowiedział przedstawienie w środę obszernego planu dotyczącego polityki celnej.
- DE-DANE: Stopa bezrobocia w Niemczech w marcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wzrosła do 6,3% z 6,2% w poprzednim miesiącu. To najwyższy poziom od września 2020 r. Bezrobocie w Niemczech od połowy 2022 r. znajduje się w trendzie wzrostowym.
- US-DANE: Bez większych niespodzianek inflacyjnych w USA. Deflator PCE w lutym wyniósł 2,5% r/r wobec 2,5% miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,5%. Z kolei inflacja bazowa PCE wzrosła do 2,8% r/r z 2,6% miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 2,7%. Przypomnijmy, że deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen, a uśredniony cel inflacyjny to 2,0%.
- Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w marcu spadł do 57,0 pkt. z 57,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 57,9 pkt. Oczekiwana przez badanych w marcu inflacja w horyzoncie roku wzrosła do 5,0% wobec 4,9% poprzednio, a w długim terminie do 4,1% wobec 3,9% poprzednio.
- CN-DANE: Indeks PMI dla sektora przemysłowego Chin w marcu wzrósł do 50,5 pkt. z 50,2 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy szacowali 50,4 pkt. Indeks PMI w sektorze usług także nieznacznie wzrósł do 50,8 pkt. z 50,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się tutaj wzrostu do 50,6 pkt.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Temat wojen handlowych towarzyszy nam już od ponad dwóch miesięcy i rynki zdążyły już przejść od zaprzeczania i złości do przygnębienia i akceptacji, czyli ostatnich faz żałoby. W polityce D.Trumpa wiele jest chaosu, ale bariery handlowe generalnie rosną. Kolejną tego odsłonę zobaczymy w nadchodzącym tygodniu. Na środę 2 kwietnia prezydent USA zapowiedział tzw. dzień wyzwolenia, w który wejdą w życie 25% cła na import samochodów i prawdopodobnie także szereg innych ceł, o których jeszcze nie wiemy. Rynki już pod koniec ub. tygodnia zareagowały ucieczką od ryzyka (rynki akcji w dół, obligacji w górę). W tym tygodniu należy spodziewać się kontynuacji. W Europie zostanie ona dodatkowo pogłębiona pozytywną niespodzianką inflacyjną, którą już poznaliśmy dla Hiszpanii i Niemiec a we wtorek poznamy dla całej strefy euro. Piątek będzie zaś dniem z raportem Payrolls o kondycji amerykańskiego rynku pracy. Rynki nie obiecują sobie po nim wiele: spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia z 4,1 do 4,2% i jedynie 130 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem – najmniej od października, gdy słaby odczyt tłumaczyły huragany i strajk w Boeingu. Oczekiwania są na tyle nisko, że widzimy większą szansę na pozytywną niespodziankę i lekką poprawę nastrojów na koniec tygodnia, niż pogłębienie negatywnego sentymentu na rynku.
- POLSKA: Perspektywa wojen handlowych i ucieczka od ryzyka nie zapowiadają dobrego tygodnia na krajowym rynku finansowym. Złoty powinien się w takich warunkach osłabiać a obligacje przeceniać. Końcówka ub. tygodnia była jednak dla polskich aktywów dobra. Złoty wzrósł na wartości zarówno względem euro (z 4,20 w szczycie do 4,18), jak i dolara (z 3,90 na 3,86) a rentowności POLGBs spadły. To dobry prognostyk na nadchodzący tydzień. Głównym wydarzeniem na krajowym rynku będzie posiedzenie RPP (w środę) i konferencja prasowa prezesa NBP (w czwartek). Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły sporo powodów do złagodzenia nastawienia Rady, to cięcia stóp są teraz wykluczone i nie należy się spodziewać przełomu w retoryce A.Glapińskiego. Nie dalej jak w ub. tygodniu podtrzymał on stanowisko, że inflacja w Polsce jest zbyt wysoka, nie spada i nie daje przestrzeni do luzowania polityki pieniężnej. Rysą na jastrzębim nastawieniu RPP może być natomiast wniosek (nieskuteczny) o obniżkę stóp. Gdyby do niego doszło, to mogłoby to podsycić zakłady o wcześniejszy termin cięcia stóp w Polsce (np. czerwiec). My jednak pozostajemy sceptyczni. Większość członków Rady podąża za (wciąż jastrzębim) nastawieniem A.Glapińskiego. Na zwrot w kierunku luzowania będziemy musieli poczekać co najmniej do lipcowej projekcji. Nasz scenariusz bazowy na nadchodzący tydzień to stabilizacja złotego i wycen obligacji blisko obecnych poziomów.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.