Nowość

Nowość

CEZ a.s. wypłata dywidendy w 2018 roku

Podstawowe informacje:

   
Stawka dywidendy za 1 akcję: 33,00 CZK
Standardowa stawka podatku:  35 %
Preferencyjna stawka podatku dla polskich akcjonariuszy: 5 % (0 % dla funduszy emerytalnych, organizacji międzynarodowych i ponadnarodowych)
Dzień ustalenia praw: 28 czerwca 2018 r.
Termin wypłaty dywidendy: 1 sierpnia 2018 r.

Informacje dotyczące możliwości uzyskania niższej stawki podatkowej "relief at source":

Standardowa stawka podatku od dywidendy akcji CEZ wynosi 35%. Polscy akcjonariusze mogą starać się uzyskać preferencyjną stawkę podatkową składając za pośrednictwem Domu Maklerskiego Pekao (DM Pekao) do KDPW, a dalej do Clearstream Banking Luxembourg, wymagane prawem dokumenty.

W przypadku, gdy Pani/Pana intencją będzie uzyskanie preferencyjnej stawki podatkowej niezbędne jest złożenie następujących dokumentów:

  • oryginału dokumentu wystawionego przez właściwy dla podatnika urząd skarbowy dotyczącego Pana/Pani statusu podatkowego, tj. Certyfikatu Rezydencji (Certificate of Residence), który powinien być wystawiony za okres uwzględniający datę ustalenia praw, tj. 28 czerwca 2018 r., dlatego aby dokument spełniał wymagania władz podatkowych Republiki Czeskiej, data wystawienia Certyfikatu Rezydencji powinna przypadać po dniu ustalenia praw (w przypadku gdyby dostarczony certyfikat rezydencji był przygotowany w oparciu o wzór Clearstreamu, wówczas jego data wystawienia powinna przypadać przed datą ustalenia praw i jest on ważny przez rok od daty wystawienia),
  • w przypadku osób fizycznych i osób prawnych oryginału wystawionej i podpisanej przez akcjonariusza (w przypadku osób prawnych zgodnie z zasadami reprezentacji) Deklaracji Własności (Declaration of Beneficial Ownership). Jeśli deklarację wypełnia i podpisuje w imieniu akcjonariusza pełnomocnik, wówczas w treści deklaracji musi być jasno wskazane, iż jest do tego uprawniony na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa poniżej. Numer, który należy wpisać w deklaracji własności w polu Account (Clearstream Banking account number) to numer konta prowadzonego przez Clearstream Banking Luxembourg dla KDPW: 72457,
  • oryginału wystawionego i podpisanego przez akcjonariusza Pełnomocnictwa (Power of Attorney), dostarczanego w przypadku, gdy ww. deklaracje wypełnia i podpisuje w imieniu akcjonariusza pełnomocnik (osoba trzecia).

Dodatkowa informacja dla osób prawnych:

Wszystkie dokumenty przygotowywane przez akcjonariusza będącego osobą prawną powinny być wystawione na papierze firmowym (dotyczy wyłącznie akcjonariuszy instytucjonalnych), zawierać datę wystawienia oraz powinny być opatrzone pieczęcią firmową i podpisami uprawnionych osób.

Ponadto, konieczne jest, aby we wszystkich dokumentach dotyczących danego akcjonariusza występowała dokładnie taka sama nazwa podmiotu ubiegającego się o preferencyjną stawkę podatku. Ewentualne rozbieżności w nazwie akcjonariusza mogą spowodować odrzucenie dokumentów.

Opłaty:

W związku z procedurą „relief at source" zastosowanie mają opłaty zgodnie z punktem 8.6.2 Tabeli Opłat KDPW S.A. w wysokości 340 zł od jednego dokumentu, lecz nie mniej niż 800 zł.

Dlatego też w przypadku Pani/Pana decyzji o skorzystaniu z prawa o ubieganie się o zastosowanie niższej stawki podatku, wymagane jest uiszczenie stosownej opłaty na rzecz DM w wysokości wskazanej powyżej.

Dostarczenie dokumentów do DM Pekao:

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Punktem Usług maklerskich DM Pekao.
 
Inwestując na rynkach zagranicznych należy w szczególności zwracać uwagę na następujące ryzyka:

  • ryzyko przyszłego kształtowania się kursu - brak pewności, co do kierunku kształtowania się ceny instrumentu finansowego w przyszłości potencjalnie skutkujący stratą części lub całości zainwestowanego kapitału,
  • ryzyko walutowe - w przypadku instrumentów finansowych nabywanych na rynkach zagranicznych lub denominowanych w walutach obcych dodatkowym elementem niepewności jest ryzyko kształtowania się kursów walut obcych w stosunku do waluty polskiej, powodujące że inwestycja w te instrumenty może mieć efekt odmienny od założonego,
  • ryzyko regulacyjne kraju inwestowania - związane z odmiennymi uregulowaniami prawnymi i podatkowymi obowiązującymi na rynkach zagranicznych, na których dokonywana jest inwestycja w instrumenty finansowe,
  • ryzyko regulacyjne kraju emitenta - związane z odmiennymi uregulowaniami prawnymi i podatkowymi obowiązującymi w kraju emitenta instrumentu finansowego,

Ryzyko inwestycyjne zależy również od rodzaju instrumentu finansowego, będącego przedmiotem inwestycji i jest szczegółowo określone w Pakiecie Informacyjnym oraz na stronie internetowej DM Pekao w dziale MIFID W DM PEKAO > Ryzyka > Akcje.

Z poważaniem,
Dom Maklerski Pekao