Akademia sztuki

Akademia

sztuki

Akademia sztuki
Obrazek

Nasza misja

Obcowanie ze sztuką może odbywać się na różnych poziomach. Niektórym wystarczy zatrzymać się na sferze czysto wrażeniowej, ograniczając się do stwierdzenia, czy coś się podoba, czy też nie. Można jednak postarać się sięgnąć głębiej, by odkryć tajemnicę - dlaczego tak jest.

Właśnie dla tych dociekliwych tworzymy Akademię Sztuki Banku Pekao, by nie tylko dzielić się sztuką, która jest w naszym posiadaniu, ale również propagować całą wiedzę na jej temat. W jej ramach chcemy przybliżać sylwetki twórców oraz dociekać inspiracji, jakie towarzyszyły im przy tworzeniu dzieł. Postaramy się również prześledzić losy najcenniejszych eksponatów z naszej kolekcji. Będziemy także doszukiwać się ich wpływu na to, co w sztuce dzieje się dziś.

Do realizacji tego projektu zaprosiliśmy partnerów, którzy na edukacji w dziedzinie wiedzy o sztuce i kulturze znają się najlepiej, a w sercu ich działań leży upowszechnianie i propagowanie wiedzy z tego zakresu. To m.in. artyści (i wykładowcy zarazem) z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz studenci tejże uczelni, którzy na potrzeby projektu tworzyć będą atrakcyjne w swej formie materiały edukacyjne na temat dzieł z naszej kolekcji. W ramach Akademii Sztuki gościć będziemy też przedstawicieli współpracujących z Bankiem instytucji kultury, jak na przykład Małopolski Instytut Kultury, wspólnie z którym zrealizowaliśmy weekendowe zwiedzanie naszej perły w koronie, czyli zabytkowego oddziału banku w Krakowie. Na stronach Akademii Sztuki prezentujemy przepiękne zdjęcia oraz interesujący podcast przybliżający tę ciekawą inicjatywę.

Zapraszamy zatem wszystkich miłośników sztuki, ale także i tych, którymi kieruje zwykła ciekawość świata, do odwiedzania Akademii Sztuki Banku Pekao w poszukiwaniu radości z obcowania z kulturą wyższą.

Premiera filmu „Wyspiański w Londynie"

Zapraszamy w podróż w czasie i przestrzeni razem ze Stanisławem Wyspiańskim i jego pastelem „Bratki". Odkryjesz tajemnicę dzieła wielkiego mistrza z kolekcji Banku Pekao S.A., które nie było publikowane od prawie 100 lat.

Spacer po skarbnicy dzieł sztuki

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego spaceru z przewodnikiem po oddziale Banku Pekao S.A. mieszczącego się przy ul. Szpitalnej 15 w Krakowie.

Historyczna Kasa Oszczędności Miasta Krakowa, a dziś siedziba banku to prawdziwa skarbnica drogocennych dzieł sztuki i niezwykły obiekt pod względem architektury. To wyjątkowe miejsce stało się w dniach 18-19 września 2021 r. punktem odwiedzin uczestników XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których partnerem był Bank Pekao S.A.