O nas

O nas

O nas
Obrazek galerii sztuki

Bank Pekao to instytucja o bogatej historii, w której od samego początku kluczową rolę odgrywało nie tylko świadczenie usług finansowych, ale także bycie blisko rodaków i ich potrzeb.

Założony w 1929 roku Bank Polska Kasa Opieki m.in. finansował biblioteki i fundował stypendia dla zdolnej młodzieży. Obecnie również należy do grona organizacji angażujących się w inicjatywy o charakterze społecznym i kulturalnym. Bank jako instytucja wysoce odpowiedzialna wspiera i promuje sztukę. Inwestowanie w nią traktuje jako jeden z elementów swojej filozofii. Może się dziś pochwalić imponującym zbiorem około 1200 dzieł sztuki. Przez wiele lat w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji własnych tworzył wyjątkową kolekcję wartościowych eksponatów. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski.

Obrazek galerii sztuki

Stanisław Kamocki, 
Pod Wieczór, fragment dzieła

Obrazek galerii sztuki

Wojciech Kossak,
Bitwa, fragment dzieła

Obrazek galerii sztuki

Wincenty Wodzinowski,
Pejzaż letni - fragment dzieła

Obrazek galerii sztuki

Stanisław Kamocki,
Paryż - Park Saint-Cloude

Obrazek galerii sztuki

Józef Mehoffer, Witraż,

Alegoria oszczędności (fragment)

W bogatym spektrum dzieł nie zabrakło też prac młodszych artystów, m.in. Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego czy Bożenny Biskupskiej. Kolekcja bogata jest również w rzeźby, a także wiele niezwykłych eksponatów z gatunku sztuki użytkowej z XIX i XX wieku – meble, lampy, zegary. Pekao dysponuje także wybitnymi dziełami sztuki regionalnej oraz 116 pozycjami, które weszły do kolekcji w wyniku współpracy banku z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

 

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest wykonana w Gdańsku XVII-wieczna srebrna szkatuła na biżuterię, oddana przez bank w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolejnym szczególnym okazem jest – pozostająca w depozycie Zamku Królewskiego w Warszawie – XVI-wieczna tapiseria wykonana z wełny i jedwabiu przez Corneliusa de Ronde pt. „Porwanie Heleny przez Parysa”, dokumentująca początek wojny trojańskiej. Cenne dzieła, którymi dysponuje Pekao, to również projekty polichromii „Anioła” z kościoła Mariackiego w Krakowie autorstwa Jana Matejki, a także projekty polichromii „Bratki” i „Orzeł” w kościele Franciszkanów w Krakowie przygotowane przez Stanisława Wyspiańskiego.

 

Unikatem i swego rodzaju dziełem sztuki samym w sobie jest także krakowski oddział banku mieszczący się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Szpitalnej, w dawnej siedzibie Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Można tam obejrzeć nadzwyczajne witraże zaprojektowane przez Józefa Mehoffera – „Alegorię Oszczędności” i „Alegorię Dobrobytu”. Ta niezwykła placówka skrywa także historyczne obrazy, meble, żyrandole i sejfy – wszystko o zabytkowej wartości.

 

Znaczna część kolekcji jest jednak eksponowana w warszawskiej centrali banku, zdobiąc przestrzeń dostępną dla pracowników.

 

Zgromadzone przez Bank Pekao dzieła sztuki będą teraz mogły cieszyć oczy szerszej publiczności. Prezentujemy Wirtualną Galerię Sztuki, dzięki której nie wychodząc z domu, można być blisko kultury. Zapraszamy w niezwykłą internetową podróż po naszej kolekcji. W galerii online znajdują się wysokiej jakości fotografie dzieł i informacje o ich twórcach, ale nie tylko. Naszą misją jest upowszechnianie wiedzy na temat kultury i sztuki, dlatego tworzymy Akademię Sztuki Banku Pekao S.A., która sukcesywnie rozwijana będzie źródłem materiałów edukacyjnych na temat udostępnionych wirtualnie eksponatów.

 

Serdecznie zapraszamy! 

 

 

Bank Pekao S.A. ul. Żubra 1, 01-066 Warszawa. galeriasztuki@pekao.com.pl