O nas

O nas

O nas
Bank Pekao

 

 

Galeria Sztuki Banku Pekao
to projekt o charakterze edukacyjnym, którego celem jest propagowanie wiedzy o sztuce i promowanie polskich artystów.

 

Bank Pekao to instytucja o bogatej historii, w której od samego początku kluczową rolę odgrywało nie tylko świadczenie usług finansowych, ale bycie blisko rodaków i ich potrzeb.

Założony w 1929 r. Bank Polska Kasa Opieki m.in. finansował biblioteki i fundował stypendia dla zdolnej młodzieży. Dziś również należy do grona organizacji angażujących się w inicjatywy o charakterze społecznym i kulturalnym. Bank jako instytucja wysoce odpowiedzialna, wspiera i promuje sztukę. Inwestowanie w nią traktuje jako jeden z elementów swojej filozofii.

Bank może pochwalić się dziś imponującym zbiorem około 1200 dzieł sztuki. Przez wiele lat w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji własnych, tworzył wyjątkową kolekcję wartościowych eksponatów. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech  Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, nie zabrakło też prac młodszych artystów m.in. Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego czy Bożeny Biskupskiej. Kolekcja bogata jest również w rzeźby, a także wiele niezwykłych eksponatów z gatunku sztuki użytkowej z XIX i XX wieku – meble, lampy, zegary. Pekao dysponuje także wybitnymi dziełami sztuki regionalnej oraz 116 pozycjami, które weszły do kolekcji w wyniku współpracy banku z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Image

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest wykonana w Gdańsku XVII-wieczna srebrna szkatuła na biżuterię, oddana przez bank w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolejnym szczególnym okazem jest - pozostająca w depozycie Zamku Królewskiego w Warszawie - XVI wieczna tapiseria, wykonana z wełny i jedwabiu przez Corneliusa de Ronde pt. „Porwanie Heleny przez Parysa”, dokumentująca początek Wojny Trojańskiej. Cenne dzieła, którymi dysponuje Pekao, to również projekty polichromii „Anioła” z Kościoła Mariackiego w Krakowie, autorstwa Jana Matejki, a także projekty polichromii „Bratki” i „Orzeł” w Kościele Franciszkanów w Krakowie, przygotowane przez Stanisława Wyspiańskiego.

Unikatem i swego rodzaju dziełem sztuki samym w sobie, jest także krakowski odział banku, mieszczący się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Szpitalnej, w dawnej siedzibie Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Można tam obejrzeć nadzwyczajne witraże zaprojektowane przez Józefa Mehoffera - Alegorię Oszczędności i Alegorię Dobrobytu. Ta niezwykła placówka, skrywa także historyczne obrazy, meble, żyrandole i sejfy – wszystko o zabytkowej wartości.

Znaczna część kolekcji jest jednak eksponowana w warszawskiej centrali banku, zdobiąc przestrzeń dostępną dla pracowników.

Zgromadzone przez Bank Pekao dzieła sztuki, będą teraz mogły cieszyć oczy szerszej publiczności. Prezentujemy wirtualną Galerię Sztuki, dzięki której nie wychodząc z domu, można być blisko kultury. Zapraszamy w niezwykłą internetową podróż po naszej kolekcji. W galerii online znajdują się wysokiej jakości fotografie dzieł i opisy ich twórców, ale nie tylko. Postawiliśmy sobie za misję upowszechnianie wiedzy na temat kultury i sztuki, dlatego tworzymy Akademię Sztuki Banku Pekao S.A., która sukcesywnie rozwijana, ma zapewniać dostęp do materiałów edukacyjnych na temat udostępnionych wirtualnie eksponatów.

Serdecznie zapraszamy!

Bank Pekao S.A. 
ul. Żwirki i Wigury 31, 02-091 Warszawa.
galeriasztuki@pekao.com.pl