Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

1 dzień temu

Koniec dezinflacji usług zwiastunem bliskiego minimum inflacji bazowej

W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację CPI za maj na poziomie wstępnego szacunku, czyli 2,5% r/r. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% (też zgodnie z odczytem flash). Koniec dezinflacji usług (w ujęciu r/r) zwiastunem bliskiego minimum całej inflacji bazowej.
1 dzień temu

Presja kosztowa w USA obniża się

Dziś poznamy drugi odczyt i szczegóły inflacji z Polski za maj. Ponadto dowiemy się jakie są nastroje konsumentów w USA wg Uniwersytetu Michigan (konsensus prognoz: 72 pkt). W dzienniku piszemy również o renesansie energetyki jądrowej na świecie za sprawą rozwoju sztucznej inteligencji.
2 dni temu

Polska branża budowlana – przejściowe turbulencje, ożywienie na horyzoncie

Początek 2024 roku przyniósł wyraźne spadki produkcji zarówno w budownictwie kubaturowym, jak i inżynieryjnym. Wpływ wysokich stóp procentowych i okresu przejściowego w projektach publicznych mogą skutkować pogorszeniem wyników i sytuacji finansowej branży, po ostatnich trzech bardzo dobrych latach. Zakładamy jednak, że efekt ten będzie krótkotrwały. Już od przyszłego roku powinny ponownie przyspieszyć inwestycje infrastrukturalne, a w dłuższym horyzoncie – pod warunkiem spadku stóp procentowych – poprawią się również perspektywy budownictwa kubaturowego. W naszym nowym raporcie opisujemy kluczowe trendy w sektorze budowlanym oraz oceniamy jego bieżącą kondycję i perspektywy – zapraszamy do lektury.
2 dni temu

Mimo spadku inflacji Fed gasi oczekiwania na obniżki stóp

Inflacja w USA zaskoczyła po niższej stronie, ale Fed spodziewa się tylko jednego cięcia stóp w tym roku. Dziś w kalendarzu drugorzędne dane makro: saldo obrotów bieżących z Polski za kwiecień, produkcja przemysłowa ze strefy euro z tego samego miesiąca oraz inflacja PPI ze Stanów Zjednoczonych za maj.
3 dni temu

Surowce energetyczne - dostawy gazu w centrum uwagi

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
3 dni temu

Wszystkie oczy zwrócone na Fed

Dziś w centrum uwagi rynków znajdzie się Fed. Po decyzji ws. stóp (najprawdopodobniej bez zmian) poznamy nową projekcję FOMC, a konferencja szefa Fed dostarczy nowe sygnały w kontekście potencjalnej obniżki stóp. Istotny będzie również odczyt inflacji CPI z USA (konsensus 3,4% r/r).

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter