Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

6 godzin temu

Wydatki pod specjalnym nadzorem - nowcasting kosztów obsługi długu

Dziś kalendarz wydarzeń jest prawie pusty. O 10:00 poznamy stopę bezrobocia w styczniu – spodziewamy się 5,4%, tak samo jak konsensus prognoz. Dowiemy się też jaka jest koniunktura w niemieckiej gospodarce wg indeksu Ifo.
23 godziny temu

Produkty rolne - przyspieszenie spadków na rynku zbóż

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
1 dzień temu

Sprzedaż detaliczna wraca nad kreskę

Sprzedaż detaliczna zaskoczyła dobrym wynikiem w styczniu (3,0% r/r), ale jej szczegóły są nieoczywiste i wskazują na to, że ożywienie w polskiej konsumpcji pozostaje nierówne. Nie wierzymy w boom konsumpcyjny w 2024 r.
1 dzień temu

W centrum uwagi krajowa sprzedaż detaliczna i światowa koniunktura

Dziś o 10:00 GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej, które naszym zdaniem pokażą solidne odbicie sprzedaży, do 3,1% r/r, oraz podaż pieniądza (spodziewamy się jej wyhamowania). W kalendarzu globalnym najważniejsze będą dane o nastrojach przedsiębiorstw w USA i strefie euro (PMI).
2 dni temu

Chwila oddechu przed jutrzejszymi danymi o globalnej koniunkturze i krajowej sprzedaży

Dziś GUS opublikuje dane o produkcji budowlanej. W przeciwieństwie do konsensusu (+8,1% r/r) spodziewamy się spadku aktywności na placach budów w styczniu (o 1,7% r/r). Równolegle zostaną opublikowane dane GUS o nastrojach konsumentów w lutym. Później uwaga rynków przesunie się na aukcję sprzedaży SPW. Kalendarz publikacji danych zagranicą jest raczej pusty – czekamy jedynie na protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.
3 dni temu

Dynamika wynagrodzeń leci w kosmos za sprawą premii i podwyżki płacy minimalnej

Styczniowy wzrost płac o spektakularne 12,8% r/r to jednocześnie mocny pretekst za odbiciem konsumpcji w bieżącym roku, ale również sygnał ostrzegawczy dla RPP w kontekście zbiegania inflacji do celu. Dzisiejsze utwierdzają nas w przekonaniu, że RPP nie obniży stóp procentowych w tym roku.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter