Planujesz leasing samochodu na firmę? Nasze wskazówki pomogą Ci podjąć decyzję
Leasing dla firm to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w rozwój swojego biznesu, bez zamrażania środków. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to nie wyklucza możliwości skorzystania z tej formy finansowania. Dużym atutem jest także to, że mogą się o niego starać nawet firmy z krótkim stażem. Ten popularny produkt finansowy wymaga również mniej formalności niż ma to miejsce w przypadku kredytu.
Leasing dla jednoosobowej działalności oznacza, że możesz korzystać z samochodu lub innego potrzebnego sprzęt bez potrzeby płacenia całej kwoty od razu. Podpisujesz umowę, w ramach której masz dostęp do przedmiotu leasingowanego, a koszt korzystania zawarty jest w ramach comiesięcznej raty.
Leasing dla nowej firmy jednoosobowej
Dla przedsiębiorstw z krótkim stażem lub tych, które dopiero startują, leasing jest często bardziej dostępny niż kredyt. Jednoosobowe firmy mogą wybrać leasing operacyjny lub leasing finansowy, ale dużo częściej korzystają z tej pierwszej formy.
Leasing operacyjny jest to rodzaj dzierżawy, która polega na tym, że przedsiębiorca korzysta z przedmiotu leasingu i płaci regularne raty. Właścicielem wciąż pozostaje jednak leasingodawca. Najbardziej popularnym przedmiotem leasingu są samochody osobowe i dostawcze.
Na czym polega leasing samochodu na firmę?
Leasing samochodowy to umowa cywilnoprawna zawierana między leasingodawcą, czyli firmą finansującą (Pekao Leasing sp. z o.o.) a leasingobiorcą, który korzysta z pojazdu na ustalonych zasadach. Mechanizm jest bardzo prosty. Leasingodawca kupuje samochód, a Ty jako leasingobiorca płacisz co miesiąc ratę kapitałowo-odsetkową za możliwość jego użytkowania.
Zobowiązujesz się również do wniesienia wkładu własnego i przestrzegania zasad korzystania z pojazdu, jak np. konieczność serwisowania w autoryzowanych punktach. Wkład własny wynosi zazwyczaj ok. 10%-20% wartości samochodu. W Bank Pekao S.A. we współpracy z Pekao Leasing sp. z o.o. oferuje możliwość dostosowania wysokości rat leasingowych do przychodów.
Po zakończeniu umowy możesz wykupić samochodu na preferencyjnych warunkach, zrezygnować z dalszego użytkowania lub wymienić pojazd na nowy model.
Leasing dla firm jednoosobowych – poznaj najważniejsze korzyści
Leasing to nie tylko prosty sposób na sfinansowanie inwestycji. Jest to również narzędzie, które służy optymalizacji podatkowej. Jako przedsiębiorca możesz zaliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu z limitem w wysokości 150 tysięcy złotych dla samochodów osobowych i 225 000 zł dla samochodów elektrycznych.
Jednak to nie wszystko, ponieważ możesz też doliczyć VAT w wysokości:
- 100%, jeśli pojazd służy wyłącznie działalności gospodarczej.
- 50%, jeśli używasz go również do celów prywatnych.
Leasing daje także możliwość odliczania kosztów eksploatacyjnych, takich jak serwis czy wymiana opon.
Leasing dla firm w Banku Pekao S.A.
Jeśli uważasz, że leasing jest dla Ciebie idealną opcją, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla firm Banku Pekao S.A. W ten sposób możesz zadbać o rozwój swojej firmy bez dużych nakładów początkowych.
Decyzja w jeden dzień
Wystarczy, że zalogujesz się do serwisu Pekao24 (lub w aplikacji PeoPay) profilem firmowym, a następnie w sekcji Oferty wypełnisz krótki formularz kontaktowy. Specjalista Pekao Leasing skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia dostępnego rozwiązania.
Decyzję leasingową podejmujemy często w ciągu jednego dnia. Czas uruchomienia umowy zależy natomiast od przedmiotu leasingu i może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Wydłużony czas może być spowodowany np. potrzebą importowania przedmiotu.
Dokumenty, których od Ciebie potrzebujemy to jedynie wniosek leasingowy, oświadczenie o dochodzie lub dokumenty finansowe oraz specyfikacja przedmiotu leasingu.