Projekty galerii

Projekty

galerii

banner

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami przedstawiającymi obecność Banku Pekao S.A. w kulturze i przestrzeni polskiej. Dotychczas opublikowaliśmy dwa albumy, które ilustrują działalność banku na rzecz promocji polskiej sztuki oraz opowiadają o zabytkowych kamienicach związanych z Bankiem Pekao S.A.

Bank jako mecenas sztuki od dawna wspiera polskich artystów i ze szczególną atencją podchodzi do zasobów swojej kolekcji. Dziś zbiory banku to ponad 1200 arcydzieł polskich i zagranicznych artystów. Warta uwagi jest również prokulturalna postawa banku. W latach 1948–1989 polscy artyści stali się wizytówką Pekao, a ich prace reklamowały bank. Styl polskich twórców mógł dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców, ubogacając jednakową wszędzie codzienność PRL-u oryginalną formą i kolorem.

 

Pekao to nie tylko przeszłość i historia. Jak kiedyś, tak i dziś bank podejmuje współpracę z artystami. Jedną z najnowszych publikacji Pekao jest album „Żubr na Wall Street” zawierający serię plakatów artystów współczesnych, którzy podjęli próbę interpretacji ikony banku – żubra.

 

Pekao to nie tylko obrazy, grafiki i rzeźby. W ramach publikacji Banku Pekao S.A. zapraszamy do odwiedzenia polskich kamienic, w których „zamieszkały” oddziały banku. Wspaniała architektura i historia tych budynków zostały zaprezentowane na kartach albumu „Zabytkowe kamienice Banku Pekao S.A.”. Uwadze polecamy także unikatowy kalendarz z ilustracjami Józefa Wilkonia, które artysta stworzył na zamówienie banku w roku 1975. W roku 1975 powstała pierwsza wersja kalendarza ściennego. W roku 2023 pojawiło się drugie wydanie. W bardziej minimalistycznej oprawie graficznej.

 

Jesteśmy dumni z faktu, że misja popularyzowania polskiej sztuki jest kontynuowana w Banku Pekao S.A. po dzień dzisiejszy.