Faktoring - kiedy warto z niego skorzystać - Bank Pekao S.A.

Co to jest faktoring i kiedy warto z niego skorzystać?

Prowadzenie firmy to nie tylko realizacja usług i wystawianie faktur. To także codzienna walka o pilnowanie, aby zostały one opłacone, by nie zachwiać płynności finansowej. Niestety, wiele małych i średnich firm – zwłaszcza tych działających w modelu B2B – doświadcza sytuacji, w której należności są „na papierze”, ale gotówki na koncie brakuje. W takich momentach warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniu, które może działać szybciej niż kredyt. Mowa o faktoringu – co to, ile kosztuje i jak działa? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Faktoring – co warto wiedzieć?

Co to jest faktoring? To usługa finansowa, która polega na natychmiastowym „odblokowaniu” środków z wystawionych faktur. Przedsiębiorca przekazuje faktorowi (czyli instytucji finansowej, takiej jak Bank Pekao S.A.) fakturę z odroczonym terminem płatności, a w zamian otrzymuje od razu należną kwotę. Dzięki temu nie trzeba czekać tygodniami na płatność i można swobodnie planować kolejne kroki w rozwoju działalności, bez zatorów płatniczych i długów przeterminowanych.

Jak działa faktoring w praktyce?

Proces korzystania z faktoringu w Banku Pekao S.A. jest przejrzysty i dostosowany do potrzeb mikroprzedsiębiorców oraz firm, które dopiero rozwijają swoją działalność:

  1. Przedsiębiorca (faktorant) wystawia swojemu klientowi fakturę z odroczonym terminem płatności za dostarczony towar/usługę.
  2. Faktorant przekazuje do Pekao Faktoring kopię faktury wraz z innymi dokumentami, które potwierdzają, że towar został dostarczony/usługa wykonana.
  3. Pekao Faktoring przejmuje wierzytelności i wypłaca faktorantowi ustaloną część kwoty, czyli zaliczkę (np. 90% wartości faktury). 
  4. Pekao Faktoring nadzoruje, czy klient faktoranta opłaci należności, a po tym, jak dokona płatności – przedsiębiorca otrzymuje pozostałą część pieniędzy.

Dzięki faktoringowi masz dostęp do środków z faktur niemal od razu po ich wystawieniu (czasem nawet w ciągu 1 dnia roboczego). W niektórych przypadkach usługa ta może stanowić realną alternatywę dla kredytu obrotowego – szczególnie na początku działalności.

Rodzaje faktoringu – która opcja najbardziej Cię zainteresuje?

Każda firma działa inaczej i ma odmienne potrzeby. W zależności od charakteru działalności jaką prowadzisz, możesz wybrać jeden z kilku modeli faktoringu, np. faktoring pełny (bank przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Ty otrzymujesz środki, a ewentualne problemy z płatnością rozwiązuje już instytucja finansowa) czy niepełnego (Ty jako przedsiębiorca odpowiadasz za to, czy klient zapłaci. W zamian koszty są nieco niższe).

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Gdy już wiesz, co to jest faktoring, zastanawiasz się zapewne, czy to rozwiązanie dla Ciebie. Faktycznie, nie każda firma potrzebuje faktoringu, ale w niektórych sytuacjach to rozwiązanie okazuje się niesamowicie przydatne, zwłaszcza gdy chodzi o:

  • długie terminy płatności – jeśli Twoi klienci płacą po 30, 45, a nawet 60 dniach,
  • dynamiczny rozwój firmy – rośniesz i potrzebujesz szybkiego dostępu do środków na kolejne projekty,
  • problemy z płynnością – brakuje Ci gotówki na pokrycie bieżących kosztów, mimo że zleceń nie brakuje,
  • nowych klientów – chcesz mieć pewność, że otrzymasz należność, zanim podejmiesz kolejne zlecenie,
  • unikanie dodatkowego zadłużenia – nie chcesz zaciągać kredytu, ale potrzebujesz finansowania.

Faktoring pomaga unikać zatorów płatniczych i daje większą swobodę w zarządzaniu przepływem środków w firmie. To rozwiązanie szczególnie polecane dla nowych przedsiębiorców oraz firm, które rozliczają się w modelu B2B.

Ile kosztuje faktoring?

Zapewne w Twojej głowie pojawia się pytanie: ile kosztuje faktoring? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ koszt zależy od tego, na jaki model się decydujesz, jaka jest wartość przekazywanych faktur, terminy ich opłacania, czy nawet historia współpracy z danym kontrahentem. Standardowo to koszt porównywalny z kosztem krótkoterminowego finansowania w postaci kredytu obrotowego. Do usługi doliczany jest podatek VAT. 

Faktoring w ofercie Banku Pekao S.A. - część większego pakietu

Faktoring to tylko jeden z elementów kompleksowego wsparcia, jakie Bank Pekao S.A. oferuje osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Możesz połączyć go z innymi rozwiązaniami finansowymi, które ułatwiają start i codzienne prowadzenie firmy, np. Kontem Biznes z Żubrem, terminalem POS, Księgowością z Żubrem czy Kredytem w rachunku bieżącym.