Biblioteka Końca Świata to inna nazwa Światowego Archiwum Arktycznego, które we wrześniu 2024 roku, powiększyło swoje zasoby o cyfrowe dzieła - tym razem są to obrazy ze zbiorów Banku Pekao S.A.
Zachęcamy do śledzenia obecności Banku Pekao S.A. w kulturze i przestrzeni polskiej. Polecamy uwadze także inicjatywy, w których Banku Pekao S.A. bierze udział.
Bank jako mecenas sztuki od dawna wspiera polskich artystów i ze szczególną atencją podchodzi do zasobów swojej kolekcji. Dziś zbiory banku to ponad 1200 arcydzieł polskich i zagranicznych artystów. Warta uwagi jest również prokulturalna postawa banku. W latach 1948–1989 polscy artyści stali się wizytówką Pekao, a ich prace reklamowały bank. Styl polskich twórców mógł dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców, ubogacając jednakową wszędzie codzienność PRL-u oryginalną formą i kolorem.
Pekao to nie tylko przeszłość i historia. Jak kiedyś, tak i dziś bank podejmuje współpracę z artystami, przykładem tego jest m.in. album „Żubr na Wall Street” zawierający serię plakatów artystów współczesnych, którzy podjęli próbę interpretacji ikony banku – żubra.
Uwadze polecamy także unikatowy kalendarz z ilustracjami Józefa Wilkonia, które artysta stworzył na zamówienie banku w roku 1975. W roku 1975 powstała pierwsza wersja kalendarza ściennego. W roku 2023 pojawiło się drugie wydanie. W bardziej minimalistycznej oprawie graficznej.
Jesteśmy dumni z faktu, że misja popularyzowania polskiej sztuki jest kontynuowana w Banku Pekao S.A. po dzień dzisiejszy.
Sztuka zamrożona w czasie
Sztuka w PeoPay:
Minimalistyczna, harmonijna i delikatna. Między innymi w ten sposób można scharakteryzować sztukę Ady Zielińskiej, artystki młodego pokolenia. W jej pracowni powstały unikatowe projekty teł dla aplikacji PeoPAY dla klientów Private Banking.
Małe dzieło sztuki:
kalendarz na rok 2023
Po 48 latach Bank Pekao S.A. wznowił projekt kalendarza z ilustracjami Józefa Wilkonia. Kalendarz na rok 2023 to małe dzieło sztuki.
Wilkoń jest bowiem artystą nietuzinkowym, znanym na całym świecie.
Żubr
na Wall Street
Choć socrealizm w PRL mocno ograniczał artystów, znaleźli oni sposób, by uciec cenzurze i realizować projekty, za sprawą których na cały świat rozsławili Polską Szkołę Plakatu.