Otwarta bankowość

Otwarta bankowość

Otwarta bankowość to:

Bezpieczeństwo – dyrektywa wprowadza nowy sposób potwierdzania tożsamości i autoryzacji transakcji z wykorzystaniem tzw. silnego uwierzytelnienia.  Dostęp do danych w bankowości elektronicznej wymaga podania niezależnych od siebie elementów uwierzytelnienia, należących do przynajmniej dwóch różnych kategorii (wiedza, posiadanie, cecha), co zapewnia lepszą ochronę Twojemu rachunkowi i płatnościom. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz poniżej.

Wygoda – posiadasz karty i rachunki w wielu bankach? W najbliższym czasie będziesz mógł nimi zarządzać z poziomu naszego Banku – wszystkimi na raz w jednym miejscu. Dostęp do historii Twoich kont w innych bankach może Ci ułatwić również uzyskanie pożyczki i lepsze dopasowanie oferty.

Nowe możliwości – współpraca pomiędzy bankami i fintechami (technologiami finansowymi)  wygeneruje wiele nowych oraz oryginalnych produktów dla Ciebie. Twoje rachunki mogą być obsługiwane w aplikacjach innych firm, na podstawie udostępnionych danych możesz otrzymać konkurencyjne oferty.

W ramach otwartej bankowości banki udostępniają trzy podstawowe usługi:

  • Informacje o rachunku – uzyskasz dostęp do szczegółów Twoich rachunków w różnych bankach za pośrednictwem podmiotów trzecich – w szczególności do numeru rachunku, salda oraz historii transakcji. Dzięki temu możesz sprawniej zarządzać swoimi finansami.
  • Inicjowanie płatności – upoważnione firmy mogą zainicjować w Twoim imieniu przelew z Twojego rachunku. Z jednej aplikacji możesz wysyłać przelewy z różnych banków.
  • Potwierdzenie dostępności środków na Twoim rachunku – podmioty trzecie mogą sprawdzić, czy masz na koncie sumę potrzebną do zrealizowania transakcji za pomocą instrumentu płatniczego opartego na karcie płatniczej.

Korzystanie z wyżej wymienionych usług jest bezpłatne i zawsze wymaga Twojej zgody. Zgodę możesz wyrazić w aplikacjach firm trzecich, a w celu jej potwierdzenia zostaniesz przekierowany do systemu bankowości internetowej banku, w którym posiadasz rachunek. Podobnie dzieje się obecnie, gdy płacisz za zakupy w internecie korzystając z płatności Pay-By-Link.