Nieopłacony mandat lub rachunek – jaki wpływ może mieć na decyzję kredytową?
- Bank Pekao S.A.

Nieopłacony mandat lub rachunek – jaki wpływ może mieć na decyzję kredytową?

Masz zdolność kredytową i dobrą historię kredytową, ale pomimo to bank odrzucił Twój wniosek kredytowy? Jednym z powodów może być negatywny wpis w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). Jest kilka takich instytucji, np.:

1

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor)

2

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KIDT BIG),

3

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD BIG)

Banki – na etapie oceny wniosku kredytowego – oprócz historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) sprawdzą również, czy nie masz zaległości w opłacaniu np. rachunków i faktur. Takie dane, zawarte w bazie BIG, pomagają bankom sprawdzić Twoją rzetelność w regulowaniu zobowiązań i lepiej ocenić Twoją wiarygodność kredytową.

Biuro Informacji Gospodarczej – co to jest?

Biuro Informacji Gospodarczej to  instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o zobowiązaniach finansowych firm i konsumentów.  Do bazy BIG są wpisywane osoby z zaległościami w regulowaniu należności na rzecz najróżniejszych wierzycieli – prywatnych lub firmowych.  Możesz do niej trafić, jeśli zalegasz z takimi opłatami jak np.:

  • czynsz administracyjny,         
  • rachunki za wodę, gaz czy prąd,
  • rachunki za telefon, internet i telewizję,
  • składki ubezpieczeniowe,
  • mandaty,
  • alimenty.

Nie wszystkie informacje o zadłużeniach  od razu wpadają do BIG.
Aby się tak stało, muszą zostać spełnione trzy warunki:

1

kwota długu jest większa niż 200 zł dla osoby fizycznej lub 500 zł dla firmy,

2

opóźnienie w płatności przekracza 30 dni,

3

minęło 30 dni od momentu, w którym wierzyciel poinformował Cię o tym, że ma zamiar wpisać Cię do rejestru dłużników BIG.

Raport BIG możesz pobrać za darmo

Raz na 6 miesięcy można pobrać bezpłatny raport, z którego dowiesz się kto weryfikował informacje o Tobie w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz sprawdzisz, czy masz jakiekolwiek długi wpisane do rejestru. Aby skorzystać z tej usług, należy założyć bezpłatne konto w BIG, potwierdzić tożsamość  i podać swoje dane.


Co zrobić, aby zniknąć z listy dłużników?

Jeśli spłacisz zobowiązanie w całości, wierzyciel, który przekazał informację o Twoim długu do BIG musi usunąć ten wpis w ciągu 14 dni. Jeśli nie spłacisz zobowiązania, informacje o nim będą przetwarzana przez BIG przez 6 lat w przypadku konsumentów i 10 lat w przypadku przedsiębiorców. Po tym czasie BIG usunie infromacje.