Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa – co wybrać? - Bank Pekao S.A.

Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa – co wybrać? 


Karta kredytowa i pożyczka gotówkowa mogą pomóc Ci, gdy potrzebujesz sfinansować jakiś wydatek. Te produkty bankowe, mimo że są do siebie podobne  (karta kredytowa to również rodzaj kredytu konsumenckiego), ale sprawdzą się w różnych sytuacjach. Pozostaje pytanie: karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa? Poznaj różnice między nimi.
 
Wykorzystaj całość lub postaw na mniejsze płatności
   Gdy bierzesz pożyczkę gotówkową, bank wypłaca Ci od razu całą sumę. To dobre rozwiązanie, gdy potrzebujesz pieniędzy na  konkretny cel, np. zakup nowego telefonu, opłacenie jakiegoś kursu (np. na prawo jazdy)  czy wymarzonych wakacji.

   Gdy zdecydujesz się na kartę kredytową, bank udostępnia Ci limit kredytowy. Możesz z niego korzystać kiedy tylko potrzebujesz – na co dzień, w wakacje lub kiedy planujesz kupić coś większego. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że sam decydujesz czy korzystasz z limitu, czy nie. 
 
Elastycznie czy cyklicznie?
   Pożyczkę  gotówkową spłacasz zgodnie z ustalonym harmonogramem – cyklicznie, co miesiąc. Jeśli uda Ci się spłacić ją wcześniej, możesz liczyć na zwrot części prowizji za jej udzielenie (jeśli taka została pobrana).

   Spłatę karty kredytowej łatwiej dopasujesz do indywidualnych potrzeb, bo jest bardziej elastyczna. Sam decydujesz czy chcesz spłacić od razu całość zadłużenia czy korzystasz z kredytu na karcie. Jeśli nie masz w danym momencie  pieniędzy – nic nie szkodzi! Limit karty spłacasz co miesiąc w kwocie minimalnej lub w innej kwocie (wyższej niż minimalna)  - w zależności od tego ile możesz i chcesz spłacić w danym miesiącu.
 

Środki odnawialne lub jednorazowy przelew

1

Jeśli potrzebujesz gotówki na jeden konkretny wydatek, pożyczka gotówkowa może być korzystniejszą opcją.

2

Jeśli cenisz sobie elastyczny dostęp do dodatkowych środków w razie potrzeby, to kartę kredytową możesz mieć zawsze pod ręką. Sięgasz po nią, gdy jej potrzebujesz, a przez resztę czasu może czekać na Ciebie w portfelu lub w telefonie, gotowa do użycia w każdym momencie.

Sprawdź, kiedy zapłacisz więcej
Czy można uzyskać dodatkowe środki bez opłat? To możliwe, jeśli wybierzesz kartę kredytową, za którą bank nie pobierze od Ciebie opłaty miesięcznej/rocznej (lub zwolni Cię z opłaty za aktywne korzystanie z karty) i spłacisz ją w okresie bezodsetkowym (dotyczy transakcji bezgotówkowych). Jeśli korzystasz z pożyczki gotówkowej – zwykle płacisz odsetki za pożyczony kapitał, ale możliwe są także inne opłaty np. prowizja za udzielenie pożyczki.
Warunki cenowe pożyczek i kart kredytowych zależą od tego, jaką ofertę ma w danym momencie bank. Dlatego, jeśli szukasz najlepszego dla siebie rozwiązania, zawsze dokładnie sprawdź ile i za co zapłacisz decydując się na skorzystanie z konkretnego produktu. 

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu (np. porównaj oferty kredytowe kilku banków) oraz analizie swoich finansów pod kątem mozliwośći terminowej spłaty zobowiązań. Tylko wtedy pożyczone pieniądze staną się środkiem do realizacji celu, a nie dodatkowym obciążeniem.