Czas na czytanie - Strefa seniora - Bank Pekao S.A.

Czas na czytanie!
Internet daje nam szansę na obcowanie z literaturą w nowy sposób. Dzięki dostępowi do sieci nie musimy już udawać się do biblioteki lub księgarni, aby móc przeczytać interesującą nas książkę. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby tekst wybranego dzieła wyświetlił się na naszych ekranach lub zaczął rozbrzmiewać z komputerowego głośnika. Czas przyjrzeć się bliżej nowym możliwościom: ebookom i audiobookom!
Internet daje nam możliwość sięgnięcia po ulubione tytuły literackie w nowej, wygodnej formie, jaką są ebooki oraz audiobooki. Jak widzisz, obydwa te pojęcia zawierają w sobie cząstkę “book”. Słowo “book” w języku angielskim oznacza książkę. Ebook jest po prostu cyfrową formą książki, którą możesz wyświetlić na ekranie swojego urządzenia, natomiast audiobook to nagrany tekst książki – gotowy do odsłuchania. Brzmi ciekawie, prawda? Dowiedz się więcej o tych nowoczesnych rozwiązaniach!

Ebook od podstaw
Ebook to książka elektroniczna, której tekst jest zapisany w wirtualnym dokumencie, zamiast na tradycyjnym papierze. Możesz ją przeczytać na swoim komputerze, smartfonie, tablecie lub dedykowanym czytniku. Jak możesz skorzystać z ebooka? Wystarczy, że pobierzesz go ze sprawdzonego, bezpiecznego źródła. Niektóre ebooki są bezpłatne, możesz je zatem pobrać z sieci całkowicie za darmo. Za inne musisz zapłacić określoną kwotę, tak samo jak za tradycyjną książkę w księgarni.

Ebook – jak go zdobyć i jak z niego korzystać?
Aby znaleźć sklep z ebookami wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “ebook”. Otrzymamy listę wielu księgarni internetowych. Jak pobrać swojego pierwszego ebooka? Najpierw musisz utworzyć konto w serwisie. Formularz rejestracyjny znajdziesz na danej stronie księgarni. Wystarczy, że podasz wymagane informacje i zaakceptujesz warunki regulaminu (oczywiście po przeczytaniu go). Pamiętaj, aby zapamiętać swoje hasło i nikomu go nie podawać. Miej również dostęp do swojej poczty elektronicznej, gdyby trzeba było potwierdzić założenie konta w serwisie (wystarczy kilknąć lewym przyciskiem myszy w link aktywacyjny, który otrzymasz w mailu od portalu z ebookami). Po zakończeniu rejestracji możesz już swobodnie pobierać pierwsze ebooki. Zacznij od tych darmowych. Oferuje je większość księgarni internetowych. Nabierz wprawy w pobieraniu tego formatu i korzystaniu z niego. Jeśli chcesz jednak od razu znaleźć określony tytuł, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie. Pamiętaj, że za płatne ebooki możesz wygodnie zapłacić przelewem elektronicznym.

Ebook – o czym warto pamiętać?
Zwróć uwagę na format ebooka, który powinien być podany w informacjach przy danej publikacji. Na początku najbezpieczniej jest wybierać ebooki podpisane jako PDF, które z łatwością da się otworzyć na praktycznie każdym urządzeniu. Możesz też skorzystać z popularnego formatu jakim jest EPUB. Ebooki z rozszerzeniem EPUB mogą jednak wymagać zainstalowania odpowiedniej, darmowej aplikacji do ich odczytu. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc bliską osobę. Jeśli nie masz takiej możliwości, dowiedz się więcej o aplikacjach, które pozwalają na czytanie plików typu EPUB. Dla systemu Windows jest to na przykład Cool Reader. Dla systemu IOS (Apple) jest to aplikacja iBooks, która zazwyczaj jest fabrycznie zainstalowana na urządzeniu.

Audiobook od podstaw
Pewnie nieraz zdarzyło Ci się słuchać audycji radiowych, w których odczytywane były fragmenty jakichś utworów literackich. Audiobook to właśnie nagranie dźwiękowe, w którym tekst książki jest odczytywany przez lektora. Audiobooków możesz słuchać w wolnym czasie, nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wystarczy, że skorzystasz z głośników lub słuchawek. Audiobooka, tak samo jak ebooka, możesz zakupić online. Warto jednak sprawdzić, czy spodoba Ci się ta forma obcowania z literaturą przed dokonaniem zakupu. Bezpłatne audiobooki znajdziesz na przykład na największej, darmowej platformie video i audio – na Youtubie. Na kanale “Słuchaj za darmo” znajdziesz wiele ciekawych propozycji audiobooków, które są darmowe: https://www.youtube.com/user/SluchajZaDarmo/videos. Jeśli interesuje Cię jakiś konkretny tytuł, możesz standardowo skorzystać z paska wyszukiwań.

Ebook czy audiobook? Co wybrać?

Jeśli wolisz klasyczne słowo pisane, to z pewnością ebook przypadnie Ci do gustu. Jeśli z chęcią słuchasz opowieści i nie przepadasz za czytaniem lub nie możesz sobie pozwolić na czytanie długich tekstów, wybierz audiobooka. A jeśli nie wiesz co wybrać, to po prostu przetestuj obydwie opcje i sprawdź, co przypadnie Ci bardziej do gustu!

 

Data publikacji: czerwiec 2024
← powrót