Jak bezpiecznie korzystać z komputera i internetu - Strefa seniora - Bank Pekao S.A.

 

Jak bezpiecznie korzystać z komputera i internetu?

Komputer z dostępem do internetu daje ci sporo możliwości. Dzięki niemu możesz robić zakupy online, opłacać swoje rachunki, rozmawiać z bliskimi osobami, jak również korzystać z dostępnej w sieci rozrywki. Niestety, internet nie jest wolny od zagrożeń dlatego podpowiadamy w jaki sposób możesz z niego bezpiecznie korzystać.

 

 

Kupując w sieci sprawdź sklep i opinie o nim

Jeśli robisz zakupy w sklepach internetowych, wybieraj te większe i najbardziej znane, a ich strony będą całkowicie bezpieczne. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy w mniejszej firmie, sprawdź ją bardzo dokładnie. Uczciwi sprzedawcy mają podany na swoich stronach stacjonarny adres siedziby, numery telefonów kontaktowych oraz numery NIP i REGON. Możesz również wejść na jedną ze stron z opiniami lub sprawdzić komentarze na temat marki na Mapach Google. Zrobisz to wpisując jej nazwę w wyszukiwarkę i klikając zakładkę „Mapy”.

Ostrożnie z pożyczaniem pieniędzy znajomym!

Jeśli korzystasz z portali społecznościowych, możesz spotkać się z sytuacją, że osoba, którą dobrze znasz, zwróci się do ciebie z prośbą o pożyczenie pieniędzy za pomocą szybkiej płatności BLIK-iem. Zazwyczaj tłumaczy to awarią jej banku lub pracami serwisowymi. Uważaj! To nowa metoda oszustów. Osoba, do której należy konto, najczęściej nie wie nawet, że haker, który przejął jej konto, pisze do ciebie z prośbą o pożyczkę. Wykorzystuje się fakt, że ofiary ufają swoim znajomym i chcą im pomóc.
Jeśli na twoje konto na portalu społecznościowym trafi wiadomość tego typu, skontaktuj się ze znajomym telefonicznie, aby potwierdzić prawdziwość wiadomości. Możesz też zapytać o jakiś szczegół lub sytuację, którą znacie tylko ty i znajoma ci osoba. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie rozmawiasz z oszustem.

Załatwiając sprawy urzędowe, bankując i płacąc zwróć uwagę na adres strony

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę korzystając z internetu, jest to, jak wygląda pasek strony internetowej, z której korzystasz. Jest to szczególnie ważne w przypadku stron, na których podajesz swoje dane osobowe lub dokonujesz płatności. W lewym górnym rogu witryny powinien znajdować się symbol kłódki, który oznacza, że połączenie ze stroną jest szyfrowane, a więc bezpieczne. Podczas przesyłania informacji za pośrednictwem takiej strony ktoś, kto może próbować je przechwycić, otrzyma wyłącznie niezrozumiały ciąg znaków. Pamiętaj również o tym, by nie logować się do banku i urzędu z publicznych urządzeń, np. w bibliotekach czy kafejkach internetowych. A jeśli już jesteś zmuszony to zrobić, to nie zapomnij wyczyścić historii przeglądania, logowania i tzw. „ciasteczek”.

Podsumowując, nie obawiaj się korzystania z Internetu. Znacząca większość stron, które będziesz odwiedzał, jest całkowicie bezpieczna i nie ma sensu popadanie w paranoję - sieć naprawdę pomaga. Jednocześnie jednak pamiętaj o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa.

 

Data publikacji: maj 2024

← powrót