Jak dbać o bezpieczne korzystanie z kredytów i pożyczek online? - Bank Pekao S.A.

Jak dbać o bezpieczne korzystanie z kredytów i pożyczek online?

Coraz chętniej sięgamy po usługi finansowe dostępne online, szybko i wygodnie. Z bankowości elektronicznej aktywnie korzysta znaczna część właścicieli kont indywidualnych. Obecnie  - już niemal w każdym banku  - można też online wnioskować o kredyt lub pożyczkę gotówkową. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby zadbać o bezpieczne korzystanie z kredytów i pożyczek dostępnych przez internet. 

Jak przebiega wnioskowanie o kredyt lub pożyczkę gotówkową online 

Wnioskowanie o kredyt lub pożyczkę gotówkową przez internet to prosty i szybki proces. Składasz wniosek kredytowy online: w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej banku czy innej instytucji finansowej, która udziela kredytów lub pożyczek. 

We wniosku kredytowym wybierasz kwotę, okres kredytowania, wprowadzasz dane o swoich dochodach i zobowiązaniach. Pamiętaj, aby zawsze wpisywać dane zgodne z prawdą, ponieważ ponosisz odpowiedzialność za informacje, które oświadczasz. Bank lub inna instytucja, w której starasz się o kredyt lub pożyczkę oceniają Twoją zdolność kredytową, a następnie informują o decyzji kredytowej. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, kredyt lub pożyczka gotówkowa zostaną uruchomione zdalnie. Czasem może się zdarzyć, że pomimo tego, że składasz wniosek kredytowy online, na podpisanie umowy kredytowej bank zaprosi Cię do swojej placówki.
 

Zanim zaakceptujesz umowę kredytową online
Niezależnie od kwoty kredytu lub pożyczki oraz od tego, czy składasz wniosek online, czy w placówce  banku – umowa kredytowa, kiedy już ją podpiszesz, stanie się Twoim zobowiązaniem finansowym, z którego będzie trzeba się wywiązać. Dlatego zanim zaakceptujesz umowę kredytową:
  1. przeczytaj ją do końca i upewnij się, że wszystkie zapisy są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Jeśli masz wątpliwości, zadaj pytanie np. na czacie lub połącz się telefonicznie z konsultantem;
  2. sprawdź całkowity koszt kredytu lub pożyczki, czyli to, ile tak naprawdę zapłacisz za pożyczone pieniądze (niskie oprocentowanie nie świadczy o tym, że kredyt lub pożyczka gotówkowa są tanie, zawsze sprawdź czy i jakie są inne koszty związane z zaciąganym zobowiązaniem np. prowizja czy opłata za rozpatrzenie wniosku);
  3. sprawdź, czy w umowie znajdują zapisy, które zagwarantują Ci m.in. prawo do:
    - odstąpienia od umowy kredytowej, w ciągu 14 dni od jej podpisania,
    - wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu, w każdej momencie trwania umowy kredytowej.

Jak dbać o bezpieczne bankowanie online? 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo operacji wykonywanych przez interent, w tym również korzystania z kredytów i pożyczek gotówkowych, stosuj się do zaleceń i przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Przed zalogowaniem zawsze sprawdzaj czy adres strony, na którą chcesz wejść jest poprawny.
     

Pamiętaj: symbol szyfrowania połączenia nie oznacza, że połączenie jest bezpiecznie. Certyfikat użyty do szyfrowania połączenia może pochodzić z niezaufanego źródła. Dlatego zawsze weryfikuj adres strony internetowej na której się znajdujesz, nawet jeśli widzisz, że zaczyna się on od https:// i znajduje się przy nim symbol szyfrowania (kłódka lub w przypadku przeglądarki Google Chrome ikonka centrum kontroli).


Loguj się wyłącznie osobiście - dbaj o poufność loginu i hasła służących do logowania w serwisach Pekao24.

     
Podczas kontaktów telefonicznych nasz pracownik nigdy nie prosi o podanie loginu, hasła lub PINu. Logowanie do usług telefonicznych odbywa się ZAWSZE w serwisach automatycznych.Sprawdzaj, czy wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym jest zgodna z wykonywaną przez Ciebie operacją. 
     

Regularnie zmieniaj hasło w serwisie internetowym. 
Bezpieczne hasło powinno składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych (np. ?, #, @, &) i nie powinno być słowem występującym w słowniku, ani hasłem używanym w innych serwisach internetowych.


Korzystaj z programów antywirusowych. Zainstaluj je na swoim komputerze, smartfonie i tablecie, by chronić je przed szkodliwym oprogramowaniem.
     


Regularnie aktualizuj system operacyjny i posiadane oprogramowanie. 
     


Unikaj publicznych sieci wi-fiWięcej o bezpiecznym bankowaniu online przeczytasz tutaj