Kontakt z bankiem przez telefon i przez internet - Strefa seniora - Bank Pekao S.A.

 
Kontakt z bankiem przez telefon i przez internet
 

Pandemia koronawirusa sprawiła, że obecnie coraz więcej spraw załatwiamy przez telefon i internet. Dotyczy to również usług bankowych. Poszczególne banki dokładają wszelkich starań, by ich klienci nie musieli wychodzić z domu. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób zastanawia się, czy taki sposób załatwiania spraw jest w stu procentach bezpieczny. Wiele słyszy się o różnego rodzaju oszustwach. Odpowiadamy więc na najczęściej pojawiające się pytania. Wierzymy, że dzięki temu będziesz mieć pewność, że załatwiasz swoje sprawy w sposób całkowicie bezpieczny.

 

 

 

Jak poznać, że osoba, która do mnie dzwoni, jest przedstawicielem banku?

Konsultanci banków coraz częściej kontaktują się z klientami przez telefon. Jest to wygodna dla obu stron metoda, dzięki której możesz poznać aktualne oferty pożyczek, kredytów i lokat lub potwierdzić Twoje dyspozycje składane w innym kanale, np. przez internet. Jeżeli tożsamość osoby dzwoniącej budzi Twoją wątpliwość, to pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Jak możesz to zrobić? Konsultant, który telefonuje do ciebie, powinien przedstawić się imieniem, nazwiskiem oraz nazwą Bank Pekao S.A. oraz powinien poinformować w jakiej sprawie dzwoni do ciebie. Masz prawo poprosić o kontakt w późniejszym terminie i sprawdzić, czy dana osoba faktycznie jest pracownikiem danego banku – tożsamość konsultanta możesz zweryfikować na infolinii Banku. Możesz również zwrócić się do nas z prośbą o weryfikację czy numer telefonu, z którego do ciebie dzwoniono należy do banku.

Jakich informacji nie podawać przez telefon

Konsultant banku, który dzwoni do ciebie, może chcieć potwierdzić twoją tożsamość. Podczas rozmowy może prosić o dane podane w Banku Pekao S.A. lub dopytać o posiadane przez ciebie produkty i wykonywane dyspozycje.

Pamiętaj jednak że bank nigdy nie prosi o podanie PIN do usługi TelePekao czy PIN do karty. Klient w celu weryfikacji podaje PIN tylko w serwisie automatycznym lub wybrane znaki hasła internetowego podczas rozmowy z konsultantem. Pod żadnym pozorem nie podawaj pełnego hasła do bankowości elektronicznej czy mobilnej.

Z kim się skontaktować, jeśli nie umiem założyć konta on-line lub nie rozumiem zapisów w umowie?

Przykładem banku, który w takiej sprawie wychodzi naprzeciw swoim obecnym i potencjalnym klientom, jest Bank Pekao S.A. Jeśli potrzebujesz pomocy w skorzystaniu z jego usług, możesz zadzwonić na infolinię dostępną przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Konsultanci czekają na ciebie pod numerem telefonu +48 519 222 222 (koszt połączenia według stawki operatora). Możesz również wypełnić formularz kontaktowy, w którym podajesz swoje imię, nazwisko, numer telefonu oraz preferowane godziny kontaktu. Wówczas konsultant sam skontaktuje się z tobą. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj.

O czym jeszcze warto pamiętać kontaktując się z bankiem przez Internet?

Oszuści, którzy podszywając się pod bank chcą poznać twoje dane dostępowe, bardzo często wysyłają do losowych osób wiadomości e-mail, w których bank prosi np. o zaktualizowanie danych osobowych. W wiadomościach takich znajdują się linki, które przeniosą cię nie na stronę logowania do bankowości elektronicznej, tylko do spreparowanych przez oszustów serwisów, które wyglądają łudząco podobnie. Pamiętaj, że ani Bank Pekao ani żaden inny bank nie wysyła tego typu treści. Nie klikaj w przesłane mailem linki i nie loguj się za ich pomocą, zawsze wpisuj adres strony www.pekao24.pl samodzielnie na klawiaturze. Dbaj o to, by zawsze logować się do bankowości elektronicznej za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej. Dzięki temu twoje finanse będą bezpieczne.

Podsumowując, jako klient banku możesz zazwyczaj korzystać z wielu wygodnych form kontaktu bez wychodzenia z domu. Doradcy dbają o to, by rozmowy z pracownikami były dla klientów całkowicie bezpieczne, troszczą się również o przejrzystość dostępnych form kontaktu (np. menu infolinii) po to, byś swoje sprawy mógł załatwić szybko i sprawnie.


O bezpieczeństwie korzystania z usług bankowych w Banku Pekao S.A. przeczytasz także tutaj:  Bezpiecznie korzystanie z usług bankowych - Bank Pekao S.A.

 

 

Data publikacji: kwiecień 2024

← powrót