Płatności internetowe - którą z opcji wybrać? - Strefa seniora - Bank Pekao S.A.

 

Płatności internetowe - którą z opcji wybrać?

Chcesz opłacić rachunki albo zapłacić za zakupy, nie wychodząc z domu? Jeśli posiadasz konto internetowe, to jest to możliwe! Możesz nawet wykonać taką płatność na kilka różnych sposobów. Zastanawiasz się, jakie to są metody i czym się od siebie różnią?

Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych płatności online, dzięki któremu będziesz mógł wybrać najwygodniejszą opcję dla siebie, zależnie od okoliczności.

  1. Przelew pay-by-link
    To po prostu szybki przelew online, który jest dostępną opcją płatności w większości sklepów internetowych. Po wybraniu artykułów lub usługi i zatwierdzeniu zamówienia (zwykle dzieje się to, gdy klikniesz w przycisk „zapłać”), pojawi się strona z logami różnych banków. Wybierz ten, w którym masz założone swoje konto internetowe i postępuj zgodnie z instrukcjami.
    Zalety:
    Automatyczne wypełnienie formularza przelewu (nie musisz tracić czasu na wypełnianie wszystkich pól) i szybka informacja o płatności - odbiorca otrzyma ją w kilka minut i będzie mógł zacząć realizować zamówienie. Jeśli zamawiasz produkt elektroniczny, np. bilet lub e-book, będzie on dostępny już po chwili!
     
  2. Płatność kartą (kredytową, debetową lub przedpłaconą)
    Alternatywa dla szybkich przelewów. By skorzystać z tej opcji, musisz jednak wpisać sporo danych – numer karty, numer CVV/CVC (trzycyfrowy, znajdujący się na rewersie karty, obok pola na podpis), datę ważności karty a także imię i nazwisko posiadacza.
    Zalety:
    Po wpisaniu wszystkich danych, transakcja przebiega szybko – zwykle po maksymalnie kilku minutach sprzedawca dostanie Twoje pieniądze. Dużym plusem płatności kartą jest możliwość skorzystania z procedury reklamacyjnej w Twoim banku, czyli tzw. „charge back”. Jeśli transakcja nie spełni Twoich oczekiwań, a sprzedawca nie będzie chciał przyjąć reklamacji, możesz zwrócić się o refundację do swojego banku.
     
  3. Zwykły przelew internetowy
    W odróżnieniu od szybkiego przelewu opisanego powyżej, nie potrzebujesz do jego wykonania żadnego linka. Po prostu logujesz się do swojego konta internetowego, wybierasz “Przelew zwykły” jako opcję płatności i wpisujesz samodzielnie dane we wszystkie wymagane pola (dane odbiorcy, jego numer konta, tytuł przelewu itd.), a później potwierdzasz płatność.
    Zalety:
    Zwykły przelew sprawdzi się do przekazywania środków najbliższym lub opłacania rachunków - a więc wykonywania wszystkich transakcji, które nie mogą być wygenerowane automatycznie. Jedyne, czego potrzebujesz do wykonania przelewu, to dane odbiorcy oraz zautoryzowanie transakcji.
     
  4. Zlecenie stałe
    Inną opcją przelewu internetowego jest zlecenie stałe, które będzie wykonywane automatycznie przez bank tak często, jak to ustawisz. Czyli np. co miesiąc. To świetne rozwiązanie dla comiesięcznych kosztów, takich jak czynsz czy abonament za telefon lub internet.
    Zalety:
    Już nigdy nie zapomnisz o opłaceniu rachunków!
     

Z której metody płatności online najlepiej korzystać?

Wszystko zależy od sytuacji. Szybki przelew, płatność kartą są dobrymi rozwiązaniami w przypadku zakupów online, jeśli zależy Ci na czasie.
Szybki przelew lub płatność kartą sprawdzą się lepiej, gdy płacisz za usługę abonamentową (np. dostęp do jednej z platform „wideo na żądanie”), ale nie jesteś pewien, czy będziesz chciał z niej korzystać w przyszłym miesiącu. Jeśli w tym przypadku podasz dane swojej karty, to gdy z danej usługi zapomnisz zrezygnować w odpowiednim momencie, zostaniesz obciążony automatycznie kwotą za kolejny miesiąc.
Zwykły przelew internetowy sprawdzi się świetnie do przekazywania pieniędzy bliskim lub opłacania rachunków. W przypadku comiesięcznych płatności o takiej samej kwocie (jak czynsz czy internet) - pomyśl o ustawieniu zlecenia stałego.


Data publikacji: grudzień 2024

← powrót