„Sztos” i inne powiedzenia, czyli słownik młodzieżowy dla Seniorów – Strefa seniora – Bank Pekao S.A.

„Sztos” i inne powiedzenia, czyli słownik młodzieżowy dla Seniorów.
 
Współczesny język, zwłaszcza ten używany przez internautów, czasem może wydawać się niezrozumiały. Stosowanie skrótów i nietypowych słów weszło już na stałe w standardy komunikacji internetowej młodego pokolenia. Co więcej, tych dziwnie brzmiących sformułowań będzie stale przybywać! Jak zatem zrozumieć młodych i płynnie porozumiewać się ich językiem? Które słowa warto znać? Sprawdźmy!

 
Dlaczego oni się nie witają?
Skąd właściwie młodzi biorą te wszystkie specyficzne słowa? Najczęściej są to po prostu zapożyczenia lub neologizmy, które zyskały popularność w sieci po publikacji jakiegoś materiału – na przykład w serwisie YouTube. Zdarza się, że w filmie zyskującym popularność zostało użyte pewne sformułowanie, które szybko przyswoili użytkownicy internetu. Jego użycie jest zatem często uwarunkowane określonym kontekstem komunikacyjnym: bez znajomości kontekstu, czyli przykładowo sytuacji przedstawionej w filmie, możemy mieć trudność ze zrozumieniem sensu danego słowa lub powiedzenia. Są jednak określenia, których szybko możemy się nauczyć! Ale zacznijmy od początku.


Pewnie zdarzyło Ci się zdziwić, kiedy osoba z młodszego pokolenia napisała do Ciebie wiadomość z pominięciem powitania, pozdrowień lub pożegnania. Dlaczego młodzi tak robią? Jest to spowodowane internetową ciągłością komunikacji. Jeśli Twoja relacja z innym internautą nie jest oficjalna, możesz się spodziewać wiadomości bez powitań i pożegnań. Rozmowa, nawet jeśli nie była prowadzona od kilku dni (“urwała się”), dla wielu młodych osób po prostu trwa dalej, kiedy tylko mają ponownie potrzebę odezwania się do Ciebie. Warto także dodać, że podczas internetowej wymiany komentarzy z nieznajomą osobą, jeśli dyskusja przybierze emocjonującego charakteru np. ze względu na różnice poglądowe, rozmówca może do Ciebie skierować słowa “nie pozdrawiam”. Najczęściej oznacza to nieprzyjazne podejście i zakończenie dyskusji. 


Młodzieżowych słów jest bardzo dużo i szybko się zmieniają. Istnieje nawet specjalny słownik internetowy, w którym można znaleźć ich definicje (https://www.miejski.pl). Niektóre z określeń w słowniku mogą mieć nieprzyzwoity charakter lub wulgarny wydźwięk. Należy jednak podkreślić, że nasz język, niezależnie od czasów, musi pomieścić wszelkie znaczenia – bądźmy tego świadomi, zgłębiając tajniki tekstów młodych!

 
 
Data publikacji: grudzień 2024


← powrót