Bezpieczne zakupy, czyli na co trzeba uważać w sieci
Zakupy w internecie są wyjątkowo wygodne i proste. Niestety nawet w sieci istnieje ryzyko natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę, który może chcieć nas oszukać. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznych zakupów online i zapewnić sobie pełen spokój podczas internetowych transakcji.
W sieci, tak samo jak w realnym świecie, możemy czasem podczas zakupów natknąć się na nieuczciwe osoby. Przed próbą naciągnięcia może nas jednak uchronić znajomość zasad bezpiecznych zakupów online. Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, aby uniknąć nieuczciwych sprzedawców.
Rób zakupy tylko w sprawdzonych serwisach
Sprawdzonymi serwisami zakupowymi są oficjalne sklepy marek, a także popularne serwisy aukcyjne. Aby trafić do oficjalnego sklepu marki, wystarczy wyszukać w sieci nazwę tej marki – jeśli prowadzi sprzedaż online, oficjalna strona powinna pojawić się na samej górze wyników wyszukiwania. Możesz także wpisać pełny adres witryny sklepu internetowego bezpośrednio w pasku swojej przeglądarki, jeśli adres ten jest Ci znany. Pamiętaj jednak, aby prawidłowo wpisać nazwę marki w wyszukiwarce lub pełny adres witryny w pasku przeglądarki.
Niezależnie od tego, czy wpisujesz adres witryny bezpośrednio w pasku przeglądarki, czy też szukasz dopiero sklepu w wyszukiwarce (np. Google), upewnij się, że Twoja strona docelowa jest bezpieczna. Możesz to sprawdzić w górnym pasku, w którym pojawia się adres strony internetowej – przed adresem powinna być widoczna mała ikona kłódki. Symbol kłódki oznacza szyfrowanie _ Twoja transakcja jest bezpieczna. Po kliknięciu na symbolu kłódki powjawi się okienko, w którym można zweryfikować czy certyfikat jest ważny i czy został wystawiony dla firmy, z której strony internetowej chcemy korzystać.
Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych
Nigdy nie podawaj nikomu swojego numeru pin do karty kredytowej lub płatniczej, loginu ani hasła do banku. Login i hasło do banku są Ci potrzebne jedynie do zalogowania się na oficjalnej stronie internetowej swojego banku. Robiąc zakupy i korzystając z opcji przelewu internetowego upewnij się, że nastąpiło przekierowanie do strony Twojego banku. Adres banku w pasku przeglądarki powinien podświetlać się na zielono i ponownie mieć ikonę kłódki przed nazwą. Również poza siecią nie dawaj nikomu dostępu do swojej bankowości elektronicznej.
Bezpieczeństwo twoich danych zależy również od bezpieczeństwa urządzania, z którego dokonujesz zakupów internetowych, dlatego dbaj o to by mieć zainstalowane dostępne aktualizacje bezpieczeństwa i korzystaj z dodatkowych programów zabezpieczających (np. antywirus, firewall), które chronią komputery i urządzenia mobilne. Unikaj robienia zakupów z cudzych komputerów i urządzeń mobilnych.
Płacąc za zakupy przelewem elektronicznym, korzystaj z zaufanych pośredników
Pamiętaj, że możesz robić zakupy płacąc np. poprzez system Tpay, PayU lub Przelewy24 – to pośrednicy płatności, dzięki którym transakcje odbywają się niemal natychmiast w bezpieczny sposób. Wystarczy, że w bramce płatniczej np. Tpay wybierzesz ikonę swojego banku – wtedy automatycznie nastąpi przeniesienie na stronę logowania do serwisu internetowego banku. Jeśli jesteś naszym klientem, po przekierowaniu logujesz się do serwisu internetowego Pekao24. Po zalogowaniu zobaczysz formularz przelewu automatycznie wypełniony danymi odbiorcy. Sprawdź dane przelewu i zatwierdź go tak, jak każdy inny przelew, który zlecasz np. poprzez mobilną autoryzację w aplikacji PeoPay.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś mógł Cię oszukać podczas zakupów…
Pamiętaj, że zakupy w internecie są na ogół bezpieczne, jeśli korzystasz ze sprawdzonych portali i postępujesz zgodnie z opisanymi wyżej zasadami. Jeżeli podejrzewasz jednak, że ktoś mógł Cię oszukać (bo na przykład kontakt z firmą urwał się po dokonaniu wpłaty), poinformuj bliską osobę. Zweryfikuj sytuację z kimś zaufanym. Spróbuj także nawiązać kontakt ze sprzedającym poprzez e-mail lub telefon (takie informacje znajdziesz najczęściej na stronie sprzedawcy w zakładce “kontakt”).
Każdy konsument, ma możliwość uzyskania porady prawnej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomoc można uzyskać dzwoniąc na Infolinię Konsumencką pod numerami: 801 440 220 / 22 290 89 16, która dostępna jest w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 18.00.
Ostatecznym krokiem powinno być poinformowanie banku oraz odpowiednich służb – policji. W przypadku podejrzenia oszustwa, zostanie Ci udzielona kompleksowa pomoc.
Kontakt do Banku Pekao S.A. znajdziesz tutaj:
https://www.pekao.com.pl/kontakt.html#kontakt-z-infolinia
Data publikacji: wrzesień 2024