Jak założyć Indywidualne Konto Pacjenta - Strefa seniora - Bank Pekao S.A.

 

Jak założyć Indywidualne Konto Pacjenta (i co dzięki temu zyskasz)

Internetowe Konto Pacjenta to nowoczesny system proponowany przez Ministerstwo Zdrowia, dzięki któremu można m.in. otrzymać receptę sms-em, odebrać receptę bez wizyty w gabinecie, a także sprawdzić informacje o zdrowiu swoim i wybranych bliskich osób. Wszystko to można zrobić siedząc wygodnie w domu. Warto poświęcić chwilę, by założyć własne IKP – każdy może sobie z tym poradzić, a dostęp do Konta oznacza wygodę i oszczędność czasu.

Aby założyć IKP, potrzebny będzie tak zwany profil zaufany. Czym jest profil zaufany? Najłatwiej określić go jako elektroniczny dowód osobisty, ponieważ dzięki niemu potwierdzimy w internecie naszą tożsamość. Jest to niezbędne m. in. przy załatwianiu spraw urzędowych przez internet, w tym także zakładaniu i korzystaniu z Internetowego Konta Pacjenta.
 

Jak założyć profil zaufany?

W zakładaniu profilu zaufanego nie ma na szczęście nic skomplikowanego. Procedura jest prosta i każdy powinien przejść przez nią bez problemów – zwłaszcza, jeśli posiada już konto internetowe w Banku Pekao, ale o tym za chwilę.

Możemy wybrać jedną z dwóch dróg, aby założyć profil zaufany. Zacznijmy od tej bardziej tradycyjnej, ale i dłuższej.

  1. Założenie profilu zaufanego w urzędzie
    Jako że profil zaufany ma ułatwić nam funkcjonowanie w internecie, procedurę zakładania go musimy rozpocząć od zarejestrowania się na stronie www.pz.gov.pl. W kolejnym kroku trzeba udać się do jednego z urzędów, celem potwierdzenia rejestracji, na przykład do: oddziału NFZ, urzędu gminy, urzędu skarbowego lub innej placówki z oznaczeniem PZ. Mamy na to 14 dni od momentu internetowej rejestracji.
  2. Założenie profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości internetowej
    Dla tych, którzy mają konto internetowe w odpowiednim banku, założenie profilu zaufanego jest jeszcze szybsze i prostsze. To usługa dostępna 24 godziny na dobę i niewymagająca wychodzenia z domu. Możesz to zrobić również za pośrednictwem Banku Pekao:
    https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/bankowosc-elektroniczna/profil-zaufany.html
    Pod podanym adresem zawiera się dwuetapowa instrukcja postępowania. Całość nie powinna zająć więcej niż kilka minut.
     

Indywidualne Konto Pacjenta – logowanie

Dzięki profilowi zaufanemu możesz zalogować się na Indywidualne Konto Pacjenta – podać swoje dane wraz z hasłem, dzięki którym dostaniesz wgląd w zawartość swojego Konta. Aby zalogować się do IKP, należy wejść na tę stronę: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta i tam wybrać „Zaloguj się”.

Możesz to zrobić, podając dane swojego profilu zaufanego lub logując się za pośrednictwem banku. Mając konto Pekao, z prawej strony wybierz dobrze znane logo z żubrem i wpisz odpowiednie dane.

Nie ma się czego obawiać, ponieważ cała procedura jest równie bezpieczna jak załatwienie sprawy w okienku urzędu czy banku. Tylko Ty masz dostęp do swojego IKP. Trzeba jedynie zadbać o swoje hasło, przechowując je w jakimś bezpiecznym miejscu i nie udostępniając go osobom trzecim.
 

Kiedy już jesteś na swoim IKP

Pierwszym, o co poprosi Cię system, jest zaakceptowanie warunków korzystania z systemu. Kiedy to zrobisz, możesz swobodnie korzystać ze swojego IKP!
Internetowe Konto Pacjenta pozwala między innymi:

  • Przeglądać swoje e-recepty,
  • Sprawdzić swoją historię wizyt w placówkach medycznych,
  • Znaleźć swoje skierowania do specjalistów,
  • Skorzystać z wyszukiwarki leków dostępnych w Polsce,
  • Wypełnić ankietę dotyczącą swojego zdrowia.

Z IKP korzysta coraz więcej pacjentów w każdym wieku. Nic dziwnego – system organizuje za nas większość potrzebnych danych medycznych, umożliwiając bezpieczny dostęp do nich w każdej chwili, bez wychodzenia z domu. I choć można o nim mówić jako o innowacji, zarazem nie ma w nim nic skomplikowanego.


Data publikacji: grudzień 2024

← powrót