Czym jest e-tożsamość i jak ją uzyskać? - Strefa seniora - Bank Pekao S.A.

 

Czym jest e-tożsamość i jak ją uzyskać?

E-tożsamość to cyfrowy dokument tożsamości, wydawany przez bank. Dzięki niemu będziesz w stanie załatwić przez internet wiele spraw, które do tej pory wymagały Twojej osobistej wizyty w urzędzie czy punkcie obsługi klienta. Co będziesz mógł zrobić online, mając e-tożsamość?

 • kupić leki przez internet,
 • kupić lub odnowić polisę ubezpieczeniową,
 • składać wnioski do urzędów (np. wniosek o paszport czy wniosek o wyrejestrowanie samochodu),
 • potwierdzać swój wiek (np. przy zakupach alkoholu przez internet),
 • zawierać umowy, które wymagają potwierdzenia tożsamości (np. zakup sprzętu na raty czy umowa z PGNiG na dostawę gazu),
 • logować się jednym loginem i hasłem do wielu dostawców usług.

To tylko kilka z przykładów sytuacji, w jakich sprawdzi się ten dokument. Warto ułatwić sobie życie i go wyrobić.

Jak zdobyć e-tożsamość?

W Banku Pekao S.A. wystarczy się zalogować do swojego konta i złożyć elektroniczny wniosek o wydanie i aktywowanie dokumentu, który nazywa się PekaoID. Aby to zrobić, niezbędne jest zapoznanie się z regulaminem usługi i jego zaakceptowanie.
Procedury, w zależności od banku, mogą wyglądać trochę inaczej. Jeśli nie jesteś klientem Banku Pekao S.A., to najlepiej, byś sprawdził informacje na stronie swojego banku lub skontaktował się z infolinią. Jeśli chciałbyś założyć u nas konto, to tutaj możesz sprawdzić aktualne oferty.

Jak potwierdzić swoją tożsamość online?

E-tożsamość pozwala na potwierdzenie Twoich danych osobowych przez bank. W sytuacjach, które do tej pory wymagały okazania dowodu osobistego i osobistego złożenia podpisu, możesz teraz zalogować się na stronie banku i automatycznie potwierdzić swoją tożsamość.

Aby to zrobić w Banku Pekao S.A., wystarczy:

 1. Podczas procesu sprawdzania tożsamości na stronie usługodawcy, wybrać opcję „Potwierdzenie tożsamości z Bankiem Pekao S.A.”.
 2. Zalogować się do swojego konta, na którym e-tożsamość jest już aktywna.
 3. Potwierdzić swoje dane kodem SMS lub autoryzacją mobilną PeoPay.

Po tych 3 krokach zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę usługodawcy, który otrzyma niezbędne potwierdzenie od banku.

Czy używanie e-tożsamości jest bezpieczne?

Usługa mojeID, wykorzystywana przez Bank Pekao S.A. do identyfikacji tożsamości klientów, była wielokrotnie weryfikowana i audytowana, m.in. przez Krajową Izbę Rozliczeniową i spełnia najwyższe standardy Ministerstwa Cyfryzacji. Co istotne, nie udostępnia danych użytkowników automatycznie, a za każdym razem wymaga od użytkownika autoryzacji.

Dzięki temu za każdym razem można sprawdzić, jakich danych oczekuje od nas usługodawca i zadecydować, czy rzeczywiście chcemy je udostępnić. Ponadto, usługa jest dostępna tylko dla zweryfikowanych podmiotów - nie każdy dostawca usług ma możliwość poproszenia o nasze dane za jej pomocą. By móc to zrobić, powinien on mieć podpisaną umowę z Krajową Izbą Rozliczeniową.

Korzystanie z e-tożsamości z pewnością znacznie ułatwi funkcjonowanie w świecie online i pozwoli uniknąć zbędnych formalności - a w efekcie zaoszczędzić sporo czasu. Warto poświęcić chwilę, by tę funkcję aktywować i cieszyć się z usprawnień, jakie dziś daje nam internet.

Profil Zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznych administracji publicznej. Pozwala na składanie wniosków, podań, deklaracji drogą elektroniczną bez wizyty w urzędzie lub na poczcie.

Dowiedz się więcej:

 1. PekaoID - cyfrowa tożsamość https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/bankowosc-elektroniczna/PekaoID.html
 2. Profil zaufany w Pekao https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/bankowosc-elektroniczna/profil-zaufany.html


Masz pytanie?
Zadzwoń do nas!
Nasza infolinia jest dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu
+ 48 (22) 59 12 232
801 365 365
(koszt połączeń wg taryfy operatora)

 

Data publikacji: maj 2024

← powrót