PekaoID

Załóż PekaoID z aplikacją mobilną PeoPay lub w serwie Pekao24 i załatwiaj sprawy urzędowe przez internet. Twoja internetowa tożsamość daje Ci funkcję elektronic

Rozliczenie e-PIT przez internet

Rozlicz PIT (deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38) online dzięki elektronicznej tożsamości. Wybierz e-Urząd Skarbowy na stronie Twój e_PIT, kliknij  sposób logowania za pomocą login.gov.pl i wybierz ikonę Banku Pekao S.A.

 

Mobilny e-podpis mSzafir

Z PekaoID możesz stworzyć swój elektroniczny podpis mSzafir. Podpiszesz nim dokumenty w formie plików PDF

Chcesz korzystać z PekaoID?

Załóż konto on-line

Jeśli jesteś naszym klientem – skonfiguruj usługę 
 

Co to jest PekaoID?

 • PekaoID to bezpłatna, elektroniczna metoda potwierdzania „kim jesteś”, dzięki której załatwisz przez internet, swoje wybrane sprawy urzędowe i konsumenckie
 • PekaoID umożliwia Ci dostęp online do Twoich danych urzędowych (rejestrowych, podatkowych, zdrowotnych, ubezpieczeń społecznych)
 • Dzięki PekaoID możesz online skorzystać z wybranych usług konsumenckich w sektorze energetycznym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym oraz usług medycznych
 • Za pomocą PekaoID utworzysz Profil Zaufany  i będziesz mógł złożyć elektronicznie podpis zaufany w kontaktach z e-administracją

Jak utworzyć PekaoID?

PekaoID, może utworzyć każda pełnoletnia osoba fizyczna, będąca klientem indywidualnym Banku Pekao S.A., posiadająca konto osobiste i dostęp do niego przez bankowość elektroniczną w trybie aktywnym, kiedykolwiek wiarygodnie zweryfikowana podczas osobistej wizyty w placówce banku z ważnym   dokumentem tożsamości.

Pamiętaj, aby użyć Profilu Zaufanego  do złożenia elektronicznego podpisu zaufanego w kontaktach z e-administracją, potrzebujesz najpierw utworzyć bezpłatne PekaoID, korzystając z serwisu internetowego usługi bankowości elektronicznej Pekao24 lub z aplikacji mobilnej PeoPay.

Jeśli jesteś klientem Banku Pekao S.A. zaloguj się do serwisu internetowego Pekao24  lub PeoPay i złóż elektroniczny wniosek o wydanie i jednoczesne aktywowanie PekaoID oraz zatwierdź Regulamin usługi.

Jak utworzyć PekaoID?

Krok 1.

Po zalogowaniu do serwisu internetowego Pekao24, przejdź do zakładki Oferty i wnioski. W sekcji Cyfrowa tożsamość na kaflu Bankowa tożsamość –moje ID, wybierz Złóż wniosek.

Krok 2:

Sprawdź aktualność i poprawność danych. Zapoznaj się z regulaminem i zaznacz pole przy oświadczeniach i zgodach, a następnie wybierz Dalej.

Krok 3:

Założenie PekaoID wymaga potwierdzenia kodem SMS lub aplikacją mobilną PeoPay. Zatwierdź złożony wniosek.

Krok 4:

Po prawidłowym wykonaniu wcześniejszych kroków, poinformujemy Cię o pomyślnym utworzeniu e-tożsamości – PekaoID. System automatycznie powróci do widoku z kroku 1.

Jeśli jeszcze nie jesteś naszym klientem – załóż konto online 

Jak działa PekaoID?

Po utworzeniu PekaoID, nie musisz już pamiętać haseł do serwisów internetowych różnych usługodawców (tj. innych podmiotów niż bank, w tym e-urzędów), którzy wymagają uwierzytelnienia dla swoich serwisów internetowych i wykorzystują w tym zakresie usługę mojeID. Dzięki bankowej tożsamości cyfrowej, możesz online logować się do serwisów e-administracji, podpisywać dokumenty za pomocą podpisu zaufanego czy roziczać PIT przez internet. 

Jak skorzystać z e-tożsamości?  

Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji PekaoID, sprawdź, czy usługodawca daje taką możliwość. Jeżeli tak, wybierz potwierdzenie tożsamości z Bankiem Pekao S.A. Po zalogowaniu do serwisu internetowego Pekao24 potwierdzasz dane kodem SMS lub autoryzacją mobilną  PeoPay*. Pamietaj, że masz pełną kontrolę nad przekazywanymi danymi. Po sprawdzeniu informacji przez system automatycznie wracasz na stronę internetową usługodawcy, który otrzyma od banku elektroniczne potwierdzenie Twojej tożsamości.

Jak potwierdzić tożsamość z PekaoID?

Krok 1:

Przejdź do zakładki logowania z mojeID. Wybierz potwierdzenie tożsamości z Bankiem Pekao S.A.

Krok 2:

Zaloguj się do serwisu internetowego Pekao24, wpisz swój numer klienta i wybrane znaki hasła.

Krok 3:

Sprawdź, czy dane są aktualne. Potwierdź zapoznanie się z oświadczeniami i zgodami.

Krok 4:

Zatwierdź operację kodem SMS lub aplikacją mobilną PeoPay.

Krok 5:

Gdy system zaakceptuje dane i potwierdzi Twoją e-tożsamość, przekierujemy Cię na stronę dostawcy usługi.

PekaoID – mojeID dla klientów Banku Pekao S.A.

PekaoID to usługa dla klientów Banku Pekao S.A. w ramach mojeID. Możesz z niej korzystać zupełnie za darmo, gdy chcesz zalogować się do usług komercyjnych i publicznych. Powszechne zastosowanie sprawia, że coraz więcej użytkowników sięga po mojeID. Wystarczy, że zalogujesz się za pośrednictwem serwisu Pekao24 lub aktywujesz ją w aplikacji mobilnej PeoPay. Nad bezpieczeństwem Twoich cyfrowych danych czuwa Bank Pekao S.A.

Więcej o usłudze mojeID 

Bezpieczeństwo korzystania z PekaoID
Dane udostępniane przez Bank Pekao S.A. za pośrednictwem PekaoID to bezpieczny i zarazem wygodny sposób potwierdzania cyfrowej tożsamości. PekaoID spełnia wymogi bezpieczeństwa (LoA) na poziomie średnim (Substantial) zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/1502 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ustanowienia minimalnych specyfikacji technicznych i procedur dotyczących poziomów zaufania w zakresie środków identyfikacji elektronicznej na podstawie art. 8 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z bezpieczeństwem użycia lub wiarygodnością e-tożsamości, możesz w dowolnym czasie (24/7/365) szybko i skutecznie zawiesić lub wycofać PekaoID z użycia. Oznacza to pełną blokadę możliwości wykorzystania Twojej cyfrowej tożsamości. 

*usługa PekaoID dostępna jest dla klientów korzystających z autoryzacji za pomocą kodów SMS lub autoryzacji mobilnej . Jeśli korzystasz z innej metody autoryzacji, zmień ją np. w serwisie internetowym Pekao24 już teraz. 
 
 • Pytania i odpowiedzi

   • Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?

    • Rozliczenie PIT przy wykorzystaniu profilu zaufanego jest bardzo proste i wymaga kilku kroków. Z PekaoID możesz zrobić to jeszcze szybciej.
     1. Stwórz swój profil zaufany za pośrednictwem strony https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.
     2. Zaloguj się w e-urzędzie skarbowym. 
     3. Korzystając z PekaoID, uwierzytelnij swoją tożsamość wybierz mojeID Bank Pekao S.A.
     4. Pobierz wypełniony wniosek o rozliczenie PIT przez internet. Zrobisz to za pośrednictwem strony internetowej Pekao2
     5. Wypełnij wniosek.
     6. Potwierdź przesłanie wniosku za pomocą profilu zaufanego. 
   • Jak przenieść profil zaufany do innego banku?

    • Aby przenieść profil zaufany do innego banku musisz zmienić dostawcę tożsamości w systemie. Zaloguj się do swojego profilu, a następnie za pośrednictwem menu w prawym górnym rogu wybierz Profil Zaufany. Przejdź do Szczegóły profilu. Znajdź zakładkę Dane profilu zaufanego, a następnie kliknij Zmień dostawcę tożsamości. Wybierz odpowiedni bank, zatwierdzając wybór przyciskiem.
   • Co to jest e-tożsamość?

    • Elektroniczna tożsamość (e-tożsamość) to cyfrowa forma potwierdzenia Twojej tożsamości za pośrednictwem podmiotu zaufanego np. banku. Używana jest do autoryzacji i uwierzytelniania działań w sieci, dzięki czemu możesz korzystać z szerszego zakresu usług online. Przykładem takiej usługi jest PekaoID.
   • Czy po zmianie danych w banku dane w PekaoID zmienią się automatycznie?

    • Nie, dane osobowe zmienione np. w bankowości elektronicznej nie zaktualizują się automatycznie w profilu zaufanym i PekaoID. 
     Jeśli zmienisz np. swoje nazwisko: 
     1. odczekaj 24h do czasu weryfikacji zmian danych przez bank,
     2. wycofaj (unieważnij) PekaoID i złóż wniosek o wydanie nowego - możesz to zrobić w serwisie internetowym Pekao24.