Internet w telegraficznym skrócie, czyli co w tej sieci jest do robienia?
Osoby, które nie miały dotąd dużej styczności z internetem, mogą zastanawiać się, co można w nim robić. Nie będzie przesadą powiedzieć, że duża część tego, co jest do zrobienia w „prawdziwym świecie” na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat została przeniesiona do świata internetu. I nie przestaje zadziwiać z jak dobrym efektem!
Choć korzystanie z internetu rządzi się stosunkowo prostymi zasadami, ilość możliwości początkowo może przytłaczać. Dlatego przyjrzyjmy się kilku podstawowym funkcjonalnościom internetu, by zyskać ogląd, co w tej sieci jest tak naprawdę do zrobienia. Zaczynamy!
Utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi
Jeśli istnieje jedno słowo, które powinno kojarzyć się z internetem, to jest nim „połączenie”. Chodzi nie tylko o sam dostęp do sieci, ale też o możliwości łączenia się z innymi ludźmi. Każdego dnia miliony ludzi widzą i słyszą swoich bliskich dzięki specjalnym programom lub stronom internetowym – za darmo i bez względu na to, gdzie się znajdują.
Warte uwagi programy i strony:
- Skype. Program umożliwiający bezpłatne połączenia głosowe lub wideo z drugą osobą, która korzysta z niego na swoim urządzeniu. Skype nie zna granic – dzięki niemu można zadzwonić tak samo do osoby w innym mieście, jak i na innym kontynencie.
- Messenger, Whatsapp, Signal, Telegram, Viber, czy Skype to popularne aplikacje, które służą głównie do przesyłania wiadomości tekstowych, podobnych do sms-ów. Umożliwiają też wideo rozmowy. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ilość wysłanych czy odebranych wiadomości. Można do nich dołączać zdjęcia, emotikony („buźki” wyrażające emocje) czy animowane obrazki, a także dzielić się materiałami znalezionymi w internecie. Aplikacje można pobrać na telefon.
- Facebook. Strona internetowa, która w prostych krokach umożliwia stworzenie własnego profilu (zdjęcie wraz z podstawowymi informacjami osobowymi) oraz dzielenie się przemyśleniami, zdjęciami czy internetowymi znaleziskami. O Facebooku mówi się jako o „portalu społecznościowym”. Ta społeczność to miliardy ludzi na całym świecie. Twoi bliscy prawdopodobnie też tam są:
Zdobywanie wiedzy
Dostęp do internetu oznacza dostęp do praktycznie nieskończonych zasobów informacji, pozwalając zawsze być na bieżąco z tym, co dzieje się lokalnie i globalnie. Warte uwagi strony internetowe:
- Wikipedia. Zamiast otwierać zdjętą z półki encyklopedię – można sprawdzić ogólnodostępną, bezpłatną Wikipedię. Polska wersja zawiera aż około 1,4 miliona artykułów (stan na 03.2020)!
- Portale informacyjne. Większość mediów – czy to stacji telewizyjnych, czy tytułów prasowych – funkcjonuje również w internecie, umożliwiając czytanie oraz oglądanie materiałów dziennikarskich i udział w dyskusjach.
- YouTube. Strona, na której każdy może umieścić swój film wideo. Część z nich tworzona jest przez pasjonatów o zdumiewającej wiedzy. To nieprzebrana baza darmowych materiałów: od komentarzy politycznych, przez programy dokumentalne, kulinarne, sportowe, po nawet najbardziej szalone wideo-instrukcje typu „zrób to sam”!
Załatwianie spraw
Pewne rzeczy wciąż wymagają wyjścia z domu i naszego osobistego udziału, jednak coraz więcej spraw da się załatwić zdalnie, przez internet. Przenoszenie działalności np. banków czy urzędów na ekrany elektronicznych urządzeń to wielki trend dzisiejszego świata, często nazywany cyfryzacją. Kojarzy się ona przede wszystkim z brakiem kolejek, wygodą bezpieczeństwem. Warte uwagi usługi:
- Bankowość internetowa. Większość spraw, które do niedawna trzeba było załatwiać osobiście w oddziale swojego banku, dziś jest możliwa do załatwienia przez stronę internetową lub aplikację banku - programu zainstalowanego na telefonie lub tablecie. Taki sposób sprawdzania stanu konta czy wykonywania przelewów został powszechnie uznany przez Polaków za bezproblemowy i bardzo bezpieczny. Według raportu PRNews, liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej na koniec 2018 r. wynosiła 17 milionów. Więcej artykułów na ten temat znajduje się w dziale: Bankowość internetowa, dostępnym pod adresem:
https://www.pekao.com.pl/strefaseniora/bankowosc-internetowa.html
- Zakupy online. Bardzo wiele towarów można dziś zamówić przez internet, z dostawą do domu. Handel internetowy obejmuje niemal wszystko: od leków, przez artykuły spożywcze, po sprzęt RTV i AGD.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule pod adresem: https://www.pekao.com.pl/strefaseniora/zakupy-w-internecie/jak-zrobic-zakupy-przez-internet.html
- Załatwianie spraw urzędowych. Dzięki wdrożonemu w Polsce systemowi ePUAP, drogą internetową można załatwić sprawy związane z motoryzacją (np. wymiana prawa jazdy), podatkami, pracą czy sprawami obywatelskimi. Wszystko zostało tak pomyślane, by nawet początkujący użytkownik internetu z łatwością przeszedł wszystkie procedury, uzyskując taki sam efekt, jak przy okienku w urzędzie.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w dziale Kwestie urzędowe i formalne, dostępnym pod adresem:
https://www.pekao.com.pl/strefaseniora/kwestie-urzedowe-i-formalne/czym-jest-e-tozsamosc-i-jak-ja-uzyskac.html
To tylko część ogromnego spektrum możliwości, jakie oferuje internet. Niezmierzona liczba stron internetowych, materiałów multimedialnych i usług czeka na odkrycie – wszystko jest w zasięgu ręki, tak samo dla młodych, jak i dla seniorów.
Data publikacji: wrzesień 2024