Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 29.03.2024 3 tygodnie temu

Nadchodzi niski odczyt inflacji na niepłynnym rynku

Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, zdrowia i dystansu do spraw ekonomicznych życzy zespół Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A. Jeśli ktoś zechce jednak przyjrzeć się kwestiom gospodarczym, dostrzeże iż, paradoksalnie, ostatni dzień dość leniwego przedświątecznego tygodnia zapowiada się najciekawiej. To zasługa istotnych odczytów inflacyjnych: krajowej inflacji CPI, która naszym zdaniem obniżyła się w marcu do 2,0% r/r (konsensus rynkowy: 2,1%) oraz amerykańskiej inflacji PCE. Do tego po południu wystąpienie szefa Fed Jerome Powella. A to wszystko przy niepłynnych rynkach.

Wiadomości

  • PL-RPP-OPINIA: Zdaniem członka RPP Ludwika Koteckiego, wojna cenowa może częściowo zniwelować wzrost stawki VAT na żywność. Kotecki dodał, że dopóki nie zobaczymy trwałego powrotu do celu, to RPP nie powinna reagować.
  • PL-NBP: Według najnowszej ankiety NBP wśród profesjonalnych prognostów, CPI w Polsce w 2025 r. wyniesie 4,1%, przy typowym rozkładzie prognoz 3,0-5,4%, a w 2026 r. 3,4% (rozkład 2,1-4,7%). Ankietowani przez NBP ekonomiści oczekują dynamiki PKB Polski w 2025 r. 3,6%, a w 2026 r. 3,4%. W przypadku inflacji nasze prognozy są zbieżne z ankietową medianą prognoz (2025 r. 4,1%, 2026 r. 3,4%). Co do wzrostu gospodarczego jesteśmy bardziej optymistyczni (2025 r. 4,3%, 2026 r. 4,5%).
  • US-DANE: Według finalnego odczytu PKB USA w 4Q23 wzrósł o 3,4% w ujęciu zannualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału wobec 3,2% we wstępnym szacunku. W III kw. PKB USA wzrósł o 4,9%, a w II kw. o 2,1%. Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w marcu do 41,4 pkt. z 44 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 46 pkt. Z kolei indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w marcu wzrósł do 79,4 pkt. (dane finalne) z 76,9 pkt. miesiąc wcześniej. Wstępnie szacowano 76,5 pkt.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Przy obniżonych przedświątecznych obrotach oraz jastrzębich komentarzach ze strony Rezerwy Federalnej EUR-USD kontynuował zejście w dół, osiągając najniższe poziomy od miesiąca (poniżej 1,08). Rynki rozpoczynają świąteczny weekend, przez co część z nich będzie już dzisiaj zamknięta. Paradoksalnie, to właśnie dziś niepłynny rynek będzie reagował na najważniejszą publikację makro tego tygodnia, czyli odczyt lutowej inflacji PCE z USA. Przy wyższym od oczekiwań odczycie EUR-USD zejdzie w okolice 1,075.
  • POLSKA: Złoty dalej wczoraj tracił do dolara, z nieudaną próbą ataku powyżej ważnego oporu 4,00. Niemniej jednak, próbę przebicia tego poziomu jeszcze zapewne zobaczymy, być może już niedługo przy niepłynnym świątecznym rynku. Duża jednak w tym zasługa mocnego dolara - w stosunku do euro złoty umacniał się wczoraj w kierunku 4,30. Z kolei rentowności polskich papierów, w ślad za rynkami bazowymi, dalej silnie obniżały się, a 10-latka doszła do istotnego wsparcia 5,40. Zmienność może przynieść dzisiejsza publikacja wstępnej inflacji CPI za marzec. W naszej opinii jest spora szansa na niespodziankę niższym odczytem od oczekiwań rynkowych.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter