Dzienniki i komentarze makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

1 dzień temu

W końcówce tygodnia czekamy na indeksy koniunktury

Początek marca pod znakiem indeksów koniunktury. Po publikacji lutowego indeksu PMI dla Polski (oczekujemy nieznacznego wzrostu do 47,7 pkt. z 47,1 w poprzednim miesiącu) dostaniemy dzisiaj także finalne odczyty PMI z przemysłu dla głównych gospodarek. W USA publikacja indeksu ISM dla przemysłu oraz wskaźnik koniunktury konsumenckiej Uniw. Michigan. Poza tym, w kalendarzu lutowy wstępny odczyt inflacji HICP dla strefy euro.
2 dni temu

Dzisiejsze odczyty inflacji ze strefy euro będą spadkowe

O 10:00 poznamy ostateczny odczyt polskiego PKB za ostatni kwartał ubiegłego roku – naszym zdaniem, a także w zgodzie z konsensusem, realny wzrost wyniósł 1,0% r/r. Dzisiaj ukaże się również spora paczka danych zza Odry: styczniowa sprzedaż detaliczna (konsensus: 0,6% m/m wobec -1,6% w grudniu), lutowe bezrobocie (konsensus: stabilne 5,8%) i lutowa inflacja HICP (konsensus: postęp dezinflacji z 3,1% r/r w styczniu do 2,8%). Za oceanem ukaże się Raport nt. wydatków Amerykanów, zawierający preferowaną przez Fed miarę inflacji, PCE. Konsensus prognoz wskazuje na dalszą dezinflację.
3 dni temu

Renta wdowia: kto zyska, kto straci

Przed nami kolejny spokojny dzień. Warte odnotowania są jedynie publikacja indeksów koniunktury gospodarczej ze strefy euro oraz kolejny szacunek PKB za 4Q23 w USA.
4 dni temu

Pełzający kryzys zadłużenia nieruchomości komercyjnych

Zanim kalendarz publikacji makro wypełni się ciekawszymi pozycjami, jesteśmy zdani na dane o drugorzędnym znaczeniu. Dziś będą to dane o cenach nieruchomości w USA, kolejny regionalny indeks koniunktury stamtąd (Richmond Fed) oraz wyniki badania koniunktury konsumenckiej Conference Board. Warto też odnotować decyzję banku centralnego Węgier, który dzisiaj sprowadzi stopy procentowe do jednocyfrowego poziomu. W kraju czekamy na aukcję obligacji skarbowych.
5 dni temu

W tym tygodniu poznamy strukturę PKB za 4kw 2023

Na podstawie podanych wcześniej danych rocznych szacujemy, że konsumpcja prywatnej nie zmieniła się w ujęciu rocznym a inwestycji ogółem wzrosły o ok. 7,7% r/r. Dane poznamy w środę 28 lutego.
1 tydzień temu

Wydatki pod specjalnym nadzorem - nowcasting kosztów obsługi długu

Dziś kalendarz wydarzeń jest prawie pusty. O 10:00 poznamy stopę bezrobocia w styczniu – spodziewamy się 5,4%, tak samo jak konsensus prognoz. Dowiemy się też jaka jest koniunktura w niemieckiej gospodarce wg indeksu Ifo.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter