Dzienniki i komentarze makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

1 dzień temu

Koniec dezinflacji usług zwiastunem bliskiego minimum inflacji bazowej

W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację CPI za maj na poziomie wstępnego szacunku, czyli 2,5% r/r. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% (też zgodnie z odczytem flash). Koniec dezinflacji usług (w ujęciu r/r) zwiastunem bliskiego minimum całej inflacji bazowej.
1 dzień temu

Presja kosztowa w USA obniża się

Dziś poznamy drugi odczyt i szczegóły inflacji z Polski za maj. Ponadto dowiemy się jakie są nastroje konsumentów w USA wg Uniwersytetu Michigan (konsensus prognoz: 72 pkt). W dzienniku piszemy również o renesansie energetyki jądrowej na świecie za sprawą rozwoju sztucznej inteligencji.
2 dni temu

Mimo spadku inflacji Fed gasi oczekiwania na obniżki stóp

Inflacja w USA zaskoczyła po niższej stronie, ale Fed spodziewa się tylko jednego cięcia stóp w tym roku. Dziś w kalendarzu drugorzędne dane makro: saldo obrotów bieżących z Polski za kwiecień, produkcja przemysłowa ze strefy euro z tego samego miesiąca oraz inflacja PPI ze Stanów Zjednoczonych za maj.
3 dni temu

Wszystkie oczy zwrócone na Fed

Dziś w centrum uwagi rynków znajdzie się Fed. Po decyzji ws. stóp (najprawdopodobniej bez zmian) poznamy nową projekcję FOMC, a konferencja szefa Fed dostarczy nowe sygnały w kontekście potencjalnej obniżki stóp. Istotny będzie również odczyt inflacji CPI z USA (konsensus 3,4% r/r).
4 dni temu

To głównie koszty, a nie marże, podbiły inflację w 2022-2023

Pusty kalendarz makro, rynki czekają na jutrzejszą decyzję Fed i dane o amerykańskiej inflacji. Z tego względu odmrażamy już nieco zapomniany temat spirali marżowo-cenowej w Polsce.
5 dni temu

Mocne payrolls budują oczekiwania na jastrzębi Fed

Przy pustym kalendarzu makro dziś rynki będą analizowały wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Głównym wydarzeniem tygodnia środowa decyzja Fed ws. stóp procentowych.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter