Raporty sektorowe - Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

2 dni temu

Polska branża budowlana – przejściowe turbulencje, ożywienie na horyzoncie

Początek 2024 roku przyniósł wyraźne spadki produkcji zarówno w budownictwie kubaturowym, jak i inżynieryjnym. Wpływ wysokich stóp procentowych i okresu przejściowego w projektach publicznych mogą skutkować pogorszeniem wyników i sytuacji finansowej branży, po ostatnich trzech bardzo dobrych latach. Zakładamy jednak, że efekt ten będzie krótkotrwały. Już od przyszłego roku powinny ponownie przyspieszyć inwestycje infrastrukturalne, a w dłuższym horyzoncie – pod warunkiem spadku stóp procentowych – poprawią się również perspektywy budownictwa kubaturowego. W naszym nowym raporcie opisujemy kluczowe trendy w sektorze budowlanym oraz oceniamy jego bieżącą kondycję i perspektywy – zapraszamy do lektury.
3 dni temu

Surowce energetyczne - dostawy gazu w centrum uwagi

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
2 tygodnie temu

Produkty rolne - Pogoda winduje ceny surowców rolnych

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
4 tygodnie temu

Surowce energetyczne - zmienne notowania bez wyraźnego kierunku

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
4 tygodnie temu

Od założyciela do następcy. Raport o sukcesji w polskich firmach rodzinnych

W naszym najnowszym raporcie specjalnym przyglądamy się tematowi zmiany pokoleniowej w polskich biznesach rodzinnych. Dzielimy się w nim swoimi przemyśleniami na temat istoty tego coraz większego wyzwania gospodarczego oraz doświadczeniami Banku ze współpracy z właścicielami firm rodzinnych przy ich procesach sukcesyjnych.
5 tygodni temu

Branża piekarnicza. Dobre wyniki w 2023 roku oraz umiarkowanie optymistyczne perspektywy na przyszłość

Ostatnie lata przyniosły branży piekarniczej wiele wyzwań, związanych m.in. z presją kosztową. Sektor w tym wymagającym okresie radził sobie dobrze, o czym świadczą wyniki finansowe przedsiębiorstw. Otoczenie w najbliższych latach powinno być bardziej sprzyjające, szczególnie pod względem popytu. Firmy będą się jednak musiały mierzyć m.in. z rosnącymi kosztami pracy, transformacją energetyczną oraz konsolidacją handlu detalicznego

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter