Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 21.05.2025 2 dni temu

Koniec nudy na krajowym rynku pracy

Po raz pierwszy od kilku miesięcy zobaczyliśmy spore zaskoczenie w obu kluczowych wskaźnikach z rynku pracy. Dynamika płac zaskoczyła o ponad 1,0 pkt. proc. w górę, natomiast zatrudnienie przyniosło pozytywną niespodziankę o skromne 0,1 pkt. proc.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 9,3% r/r wobec wzrostu o 7,7% r/r w marcu. Odczyt stanowi spore zaskoczenie dla nas i konsensusu (oba 8,1%). Na przyspieszenie tempa wzrostu płac w kwietniu złożyło się kilka czynników:

  • Po pierwsze, efekt niskiej bazy sprzed roku. W kwietniu 2024 zakończył się 3-miesięczny okres relatywnie wysokich podwyżek z uwagi bezprecedensowo wysoką podwyżkę płacy minimalnej. Stąd dynamika płac w kwietniu 2024 obniżyła się o 0,7 pkt. proc. względem marca i stanowiła jeden ze słabszych kwietniowych odczytów z ostatnich lat, „pomagając” jednocześnie dzisiejszemu odczytowi.
  • Po drugie, w opublikowanych dzisiaj danych zobaczyliśmy wpływ efektu innego niż przed rokiem terminu Wielkanocy. A mianowicie, w roku 2024 Wielkanoc i okalające ją niedziele handlowe miały miejsce w marcu, a nie jak w roku bieżącym w kwietniu. Z tego względu hojniejsze wypłaty dla pracowników podbiły dynamikę wynagrodzeń w tej sekcji w kwietniu 2025, napotykając jednocześnie na efekt niskiej bazy z kwietnia ubiegłego roku, kiedy to wypłaty były pozbawione wpływu Wielkanocy.
  • Po trzecie, w kwietniu miały miejsce niespodziewane (przez analityków) wypłaty premii lub/i podwyżek w górnictwie oraz leśnictwie. Dołożyły one do dzisiejszego odczytu około 0,6 pkt. proc., lecz najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z czynnikiem jednorazowym.

W rezultacie powyższych momentum płac (czyli roczna dynamika płac implikowana kwietniową dynamiką m/m po odsezonowaniu) przyspieszyła o 0,5 pkt. proc. do 8,7% r/r, lecz naszym zdaniem tylko chwilowo. Niemniej, tak silny wzrost dynamiki wynagrodzeń zapewne przełoży się na większą ostrożność w retoryce RPP, a w konsekwencji zaowocuje wstrzymaniem się z obniżkami stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Dekompozycja zmiany miesięcznej dynamiki płac m/m (pkt. proc. SA)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu o 0,8% r/r wobec spadku o 0,9% w marcu. To również ewidentne zaskoczenie dla konsensusu, który spodziewał się utrzymania dynamiki na poziomie -0,9%. Co więcej, konsensus prognoz oczekiwał skurczenia się zatrudnienia w ujęciu miesięcznym, a ono na przekór zaskoczyło wzrostem o 3 tys. etatów m/m. Wygląda więc na to, że w bieżącym roku zatrudnienie obierze bardziej optymistyczną ścieżkę niż w słabym 2024. Prognozowane przez nas przyspieszenie wzrostu gospodarczego, a w szczególności inwestycji w drugiej połowie roku może dodatkowo pomóc zatrudnieniu, które obecnie wydaje się wchodzić w fazę odbudowy.

Skumulowana zmiana zatrudnienia od stycznia danego roku (tys. etatów)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter