Nurkowanie dolara trwa
Dzisiaj jedyne warte uwagi odczyty napłyną z USA: wczesnym popołudniem poznamy rewizję dynamiki PKB za 1Q25 (zapewne -0,2% SAAR), dane o zamówieniach na dobra trwałe (konsensus 6,8% m/m) i tygodniową liczbę nowych bezrobotnych (konsensus to 247 tys. wobec 245 tys. w poprzednim okresie).
Wiadomości
- PL-DANE: GUS poinformował, że stopa bezrobocia w maju spadła o 0,2 p. proc. do poziomu 5,0%. Jest to odczyt zgodny z konsensusem i naszymi prognozami. Spadek względem kwietnia jest zgodny ze wzorcem sezonowym i świadczy o odporności krajowego rynku pracy.
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów sprzedało pięć serii obligacji skarbowych za 10 mld PLN. Przy danych rentownościach popyt okazał się silny, opiewał na 14,17 mld PLN. Natomiast podczas aukcji dodatkowej uplasowano trzy serie SPW za 603 mln PLN.
- PL-NATO: Podczas trwającego w Hadze szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego państwa członkowskie NATO zobowiązały się do przeznaczania 5% PKB na obronność. W deklaracji końcowej zaznaczono, że do tych wydatków będą zaliczane również świadczenia na rzecz obronności Ukrainy.
- US-FED: Podczas wysłuchania w Senacie USA J. Powell podkreślał potrzebę zachowania ostrożności przez Fed, przekonując, że nie ma we współczesnej historii przykładu takiego zaostrzenia polityki handlowej, który byłby porównywalny z obecnym epizodem wojen celnych. Powell zaznaczył, że impuls inflacyjny wywołany podwyżką ceł może okazać się jednorazowy (i zapewne się taki okaże), ale żadne prawidła ekonomii nie stanowią, że możemy mieć do czynienia z przedłużającą się presją inflacyjną. Ważnym tematem podnoszonym przez szefa Fed było również oprocentowanie płynnych rezerw utrzymywanych przez banki komercyjne na rachunkach Rezerwy federalnej – Powell zdecydowanie opowiedział się przeciwko odebraniu Fed swobody w kształtowaniu stopy oprocentowania tych środków.
- CZ-STOPY: CNB, podobnie jak Bank of England, w ostatnich miesiącach ciął stopy procentowe co drugie posiedzenie. Wobec tego po majowym czerwcu na rynkach panowało przekonanie, że w czerwcu stopy procentowe nad Wełtawą pozostaną bez zmian. Analitycy mieli rację – CNB utrzymał stopy na poziomie 3,50%. Całkowita skala obniżek w bieżącym cyklu luzowania monetarnego wynosi obecnie 325 pb.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Na rynku walutowym i krótkim końcu krzywej dochodowości – jak dotąd – wszystko, co istotne, miało miejsce w poniedziałek. Połowa tygodnia upłynęła eurodolarowi w trendzie bocznym (ok. 1,16), ale wczoraj EURUSD znów zaczął tracić na wartości, osiągając okolice 1,17. Zwiększone zakupy 2-letnich Treasuries w ramach poszukiwania stopy zwrotu wolnej od ryzyka wciąż trwały i nie zatrzymały się nawet przy rentowności 3,80. W perspektywie tygodnia długi koniec krzywej dochodowości również się obniżał, choć nie bez przeszkód – wydaje się, że mimo ulgi związanej z brakiem dramatycznej eskalacji na Bliskim Wschodzie, rynkowe „gołębie” ścierały się w ostatnich dniach z „jastrzębiami”; tym niemniej, inwestorzy otwierający długie pozycje na Treasuries ostatecznie przeważyli nad sceptykami. Z kolei na parkiecie od poniedziałku panuje niezmącona euforia: indeks S&P500 zbliża się do maksimów z lutego, przejściowo przebijając 6100 pkt.; podobnie Nasdaq, który przebił poziom 20000 pkt (również przejściowo). Indeksy giełdowe rosną również na Dalekim Wschodzie: chiński Hang Seng o 4,57%, japoński Nikkei o 2,68% w horyzoncie 5-dniowym. Podsumowując, można uznać, że w środę rynki kontynuowały optymistyczne Trump trades dot. odwilży na osi Iran-Izrael i nieskrępowanej żeglugi przez Cieśninę Ormuz. Czy wieczorne wypowiedzi J. Powella cokolwiek zmieniły? Naszym zdaniem nie, ale definitywną odpowiedź poznamy śledząc dzisiejsze ruchy na rynkach.
- POLSKA: Krajowe rynki ewidentnie korzystają na poprawie globalnego sentymentu, ale momentum wzrostowe osiąga, jak się zdaje, kres swoich możliwości. Złoty zakończył wczoraj swój aprecjacyjny rajd względem euro (poniżej 4,25), tym niemniej słabnący dolar sprowadził USDPLN poniżej 3,65. Na rynku FI mieliśmy do czynienia z dniem aukcyjnym, a kupujący SPW uklepali dno na rentowności dziesięciolatki poniżej 5,50. Z kolei na parkiecie poziom 2760 pkt. wyznaczył szczyt dla indeksu WIG20, który wszedł w trend boczny, kilkukrotnie próbując (bez powodzenia) sforsować ten poziom oporu. Zgodnie z naszymi prognozami, mieliśmy wczoraj do czynienia z pauzą – ale nie z korektą. Wobec pustego kalendarza makro nie oczekujemy żadnych istotnych, kierunkowych zmian w trakcie dnia.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.