Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 22.04.2024 1 tydzień temu

Produkcja przemysłowa najsłabsza od maja 2020

Produkcja przemysłowa zaskoczyła mocno w dół - głównie za sprawą górnictwa i negatywnego efektu dni roboczych w przetwórstwie.

Polska produkcja przemysłowa spadła w marcu o imponujące 6% r/r, wyraźnie poniżej konsensusu (ok. -1,0%) i naszej dość niskiej prognozy (-2,4%). Odczyt zaskoczył wszystkich prognozujących - nawet najwięksi pesymiści prognozowali spadek o 4,5% r/r. Pesymistyczny wydźwięk tego odczytu pogłębia fakt, że GUS odnotował spadek produkcji w prawie 85% uwzględnianych działów przemysłu (udział według wartości produkcji). Skąd taki wręcz recesyjny odczyt w przemyśle?

Produkcja w przetwórstwie przemysłowym wg twardych i miękkich danych

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Głównym winowajcą jest niekorzystna liczba dni roboczych w wymiarze -2 dni r/r i 0 dni m/m. Ostatni raz tak niekorzystny układ w marcu widzieliśmy w kryzysowym 2008 roku. Wówczas produkcja wzrosła jedynie o 0,7% w stosunku do lutego. Tym razem odczyt mimo dużego minusa w ujęciu rocznym, ma całkiem niezłą dynamikę w ujęciu miesięcznym: 3,6% m/m (wobec przeciętnej miesięcznej dynamiki w marcu równej 11,2% m/m). 

Jednak sam efekt dni roboczych nie wyjaśnia tak głębiokiego dołka na produkcji (w ujęciu rocznym). Najmocniej na minus zaskoczyło górnictwo, w którym GUS odnotował spadek produkcji o 13,1% r/r. Samo wydobycie węgla kamiennego i brunatnego spadło o 20% r/r. Do dzisiejszej nieprzyjemnej niespodzianki dołożyła się również słabość przetwórstwa. Negatywny efekt dni roboczych wywołał szeroko rozlany po prawie wszystkich kategoriach spadek produkcji, lecz najbardziej wyróżniały produkcja urządzeń elektrycznych oraz metali. W przypadku tej pierwszej kategorii spadek wyniósł prawie 30% r/r, a w przypadku drugiej około 13%. Naszym zdaniem może mieć to związek z nadal utrzymującą się słabą koniunkturą w strefie euro oraz mocnym złotym - oba te czynniki pozostają wyraźnie uciążliwe dla eksporterów. Ponadto, słabość produkcji budowlanej również mogła narazić te sekcje przetwórstwa na spadek zamówień.

Produkcja przemysłowa w kategoriach o największych marcowych spadkach (% r/r)

Źródło: GUS.

Dzisiejszy odczyt utwierdza nas w przekonaniu, że słaba koniunktura zza granicy to jedna z największych bolączek krajowego przemysłu. Choć pierwsze sygnały poprawy nastrojów u naszych głównych partnerów handlowych (Niemcy) są już widoczne, to jest zbyt wcześnie, by zobaczyć ten efekt w twardych danych z polskiego przetwórstwa. Nadzieją na odbudowę aktywności w tym sektorze pozostają obniżki stóp w strefie euro, które są jedyną szansą na pobudzenie wzrostu gospodarczego w tym regionie. Niemniej, uważamy, że dzisiejszy odczyt był wyraźnie słabszy niż mogły sugerować efekty kalendarzowe czy słabość popytu zewnętrznego. W kolejnym odczycie będziemy szukać potwierdzenia, że marcowa słabość górnictwa i przetwórstwa była zjawiskiem jednorazowym. W przeciwnym razie trudno będzie pożegnać się z ujemnymi wynikami produkcji.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter