Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 24.04.2024 1 tydzień temu
Serwis Ekonomiczny

Metale bazowe - kwietniowy wzrost cen rozbudził apetyt inwestorów

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla rynku metali bazowych.

Pobierz raport

 

KLUCZOWE WNIOSKI

Miedź

  • Notowania kontraktów 3M na miedź (LME) wzrosły do prawie 10 000 USD/t w czasie poniedziałkowej sesji, osiągając najwyższy poziom od prawie 2 lat. Pod koniec dnia ceny uległy co prawda osłabieniu, jednak patrząc na ogólny (ponad 20%) wzrost notowań od lutego, można wnioskować o uwolnieniu cen miedzi spod bariery 9000 USD/t. Jednak skala odnotowanego kwietniowego wzrostu nie znajduje całkowitego poparcia w danych fundamentalnych, co poddaje w wątpliwość możliwość utrzymania cen na tak wysokim poziomie w dłuższym okresie. W połowie miesiąca giełdy LME oraz CME (Chicago Mercantile Exchange) ogłosiły wstrzymanie akceptacji dostaw aluminium, miedzi i niklu z Rosji, wyprodukowanych po 13 kwietnia. Kolejny krok podjęty przez Wielką Brytanię i USA, celem ograniczenia możliwości finansowania wojny zyskami z rynku surowców, poskutkował gwałtownym wzrostem cen metali. LME poinformowała, że metale będące już w rejestrze giełdy nie zostaną objęte sankcjami, które dotyczą nowych dostaw.

Aluminium

  • Notowania kontraktów 3M na aluminium (LME) wzrosły na fali umocnienia kompleksu metali do 2671 USD/t w poniedziałek. Od początku kwietnia ceny metalu na londyńskiej giełdzie wzrosły o 12%. Aluminium pochodzenia rosyjskiego stanowiło od gru’23 ponad 90% całkowitego wolumenu zapasów objętych rejestrem LME, stąd jego ceny są bardziej narażone na konsekwencje wprowadzenia sankcji. Od początku kwietnia zapasy tego metalu zmniejszyły się o 10%, za sprawą wycofywania w ostatnich dniach znaczących wolumenów przez największych graczy, głównie z magazynów w Korei Południowej.

Nikiel

  • Notowania kontraktów 3M na nikiel (LME) umocniły się na przestrzeni kwietnia o 16% do ponad 19000 USD/t w tym tygodniu. Główną przyczyną wzrostu były wspomniane wcześniej sankcje na dostawy tego metalu z Rosji. W przypadku niklu warto zauważyć, że Rosja pozostaje drugim na świecie, największym producentem (14%) najwyższej jakości metalu tj. niklu klasy 1, jednocześnie jedynego akceptowanego przez LME. Pierwsze miejsce w globalnej produkcji tej klasy metalu zajmują Chiny (28%).

Cynk

  • Notowania kontraktów 3M na cynk (LME) od połowy lutego wzrosły o 24%, osiągając najwyższe wartości w ubiegły piątek (2852 USD/t). Pomimo tego, że cynk nie został objęty sankcjami, ogólny wzrost cen kompleksu metali, przyczynił się do istotnego umocnienia również jego notowań. Powodem rosnących cen cynku w ostatnich miesiącach jest ryzyko ograniczonej podaży rudy przez różnego typu zakłócenia prac w kompleksach wydobywczych (Australia, Peru, Rosja). 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter