Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 30.06.2025 14 godzin temu

Dawno niewidziane zaskoczenie wyższą inflacją

Według wstępnego szacunku inflacja CPI w Polsce przyspieszyła w czerwcu do 4,1% r/r z 4,0% w poprzednim miesiącu. Konsensus prognoz zakładał stabilizację inflacji na poziomie 4,0%. Szanse na cięcie stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP spadły z niskiego poziomu na jeszcze niższy. Nie zmienia to jednak faktu, że już w III kwartale tego roku inflacja osiągnie cel inflacyjny (2,5%).

Inflacja CPI vs. inflacja bazowa (%r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Niespodzianka skumulowała się w inflacji bazowej, która według naszych szacunków wyniosła w czerwcu 3,3%-3,4% r/r.  Ze wstępnego szacunku nie znamy szczegółów, które dokładne kategorie są odpowiedzialne za tę niespodziankę. Jednakże, traktujemy to jako jednorazowe odchylenie od dominującego trendu spadkowego i nie jest to w żadnym wypadku sygnał o potencjalnym odwróceniu tendencji inflacyjnych. Momentum/impet wzrostu cen bazowych z początkiem 2025 roku wszedł w wyraźny trend spadkowy i w ujęciu zannualizowanym wskazuje już na tempo równe celowi inflacyjnemu NBP.

Zaognienie konfliktu na linii Izrael-Iran chwilowo podbił ceny rynkowe ropy naftowej. Przełożyło się to na wzrost cen detalicznych na stacjach paliw dopiero w drugiej części czerwca, dlatego w dzisiejszych danych inflacyjnych GUS nie zaraportował wzrostu cen paliw, a wręcz przeciwnie ich spadek (o 1,3% m/m). Podwyżki cen paliw zobaczymy dopiero w danych inflacyjnych za lipiec.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu wobec poprzedniego miesiąca o 0,1%, trochę wyżej od wzorca sezonowości. Żywność jest jedną z tych nielicznych kategorii, która niestety ma potencjał do podtrzymywania inflacji. Duży wpływ na to mają czynniki podażowe, m.in. epidemia ptasiej grypy zmniejsza drastycznie podaż, co podbija mocno ceny jaj czy drobiu. Podobnie z epidemią ASF czy pryszczycy w przypadku wieprzowiny. Biorąc pod uwagę także słabe zeszłoroczne zbiory płodów rolnych oraz spodziewaną niską tegoroczną podaż związaną z trudnymi warunkami atmosferycznymi spodziewamy się, że dynamika cen żywności będzie dalej podwyższona na przestrzeni 2025 r. Ta kwestia dotyczy również cen napojów, m. in. kawy oraz soków owocowych.

Po dzisiejszym odczycie szanse na cięcie stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP spadły z niskiego poziomu na jeszcze niższy. Nie zmienia to faktu, że już w III kwartale zaliczymy przez efekty bazowe (tym razem na nośnikach energii) tąpnięcie w dół inflacji CPI do poziomów bliskich celowi inflacyjnemu (2,5%) i w tym obszarze będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Inflacja bazowa będzie obniżać się wolniej.

Zakładamy, że dopiero we wrześniu bardzo korzystna sytuacja makroekonomiczna oraz ulotnienie kolejnych zagrożeń inflacyjnych (m. in. zapowiedzi rządowe o przedłużeniu mrożenia cen energii elektrycznej dla gosp. domowych) skłonią RPP do cięcia stóp procentowych co najmniej o 25 pb. Kolejne cięcia zobaczymy w dalszej części roku. Obecnie najpoważniejszym ryzykiem inflacyjnym dla Rady wydaje się sytuacja fiskalna. O kształcie projektu ustawy budżetowej na 2026 rok dowiemy się jednak nie wcześniej niż pod koniec sierpnia, czyli przed wrześniowym posiedzeniem Rady.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter