Dziś cięcie stóp w Polsce i ciąg dalszy pauzy w USA
Dzień pod znakiem banków centralnych. Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończy się cięciem stóp o 50 pb – tutaj zgadzamy się z konsensusem prognoz i wycenami rynkowymi. Wieczorem z kolei poznamy decyzję FOMC. Stopy procentowe Fed zostaną utrzymane bez zmian a konferencja prasowa J. Powella nie przybliży nas znacząco do wznowienia cięć stóp w USA.
Wiadomości
- PL-DANE: Wg szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego spadła z 5,3% w marcu do 5,2% w kwietniu. To wynik zgodny z prognozami i wzorcem sezonowym.
- EZ-DANE: Podobnie jak miało to miejsce w przemyśle, nastroje w usługach zostały zrewidowane w górę względem wstępnego odczytu. Wg finalnych danych wskaźnik PMI obniżył się z 51 do 50,1 pkt. (a nie do 49,7). Wskaźnik PMI Composite tym samym został zrewidowany z 50,1 do 50,4 pkt. Nie zmienia to ogólnego obrazu europejskiej gospodarki w kwietniu. Poinformowano również, że PPI w strefie euro spadł w marcu o 1,6% m/m, zgodnie z oczekiwaniami.
- DE-DANE: Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w marcu o 3,6% m/m, wyraźnie mocniej od prognoz zakładających wzrost o 1,2% m/m. Wzrost zamówień jest spójny z poprawą obserwowaną w miękkich danych i nie wynikał z jednorazowego napływu dużych zamówień. Tym samym jest to jeden z najmocniejszych ostatnio sygnałów ożywienia w niemieckim przemyśle. Wyraźnie wzrosły również obroty w tej branży, co zapowiada pozytywny odczyt produkcji przemysłowej jutro. Przyspieszanie produkcji przed wprowadzeniem wyższych ceł w USA miało zapewne jakiś efekt, ale nie da się określić, jak duży.
- US-DANE: W marcu bilans handlowy USA zamknął się deficytem w wysokości 140,5 mld dolarów. To nieco większa wartość niż podano we wstępnym szacunku. Wzrost deficytu handlowego wynika z przyspieszania importu (przede wszystkim wyrobów farmaceutycznych) przed wprowadzeniem wyższych ceł. Kwiecień najpewniej przyniesie dalszy wzrost importu.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Dzień miał być nudny i w większości był, ale nie obyło się bez jednej niespodzianki. Rząd Friedricha Merza nieoczekiwanie nie uzyskał większości w niemieckim parlamencie, co przejściowo obniżyło rentowności europejskich papierów skarbowych i notowania euro. Tym niemniej, podobnie jak w przypadku innych politycznych czkawek (np. niezgody Zielonych na zmianę niemieckiej konstytucji) rynki dość szybko przyjęły, że jest to przejściowe niepowodzenie, które nie zmienia układanki politycznej i (co ważniejsze) fiskalnej w największej gospodarce Europy. Było to słuszne założenie, bo ponowne głosowanie Merz już wygrał. Słowem – kryzys odwołany i uwaga przesuwa się więc na Stany Zjednoczone i tamtejszą politykę handlową (dziś prawdopodobnie dowiemy się, jaką stawką cła zostaną obłożone półprzewodniki i wyroby elektroniczne) oraz pieniężną (decyzja FOMC). Warto pamiętać, że rynki funkcjonują obecnie w przekonaniu, że polityka handlowa będzie już raczej łagodzona (deeskalacja na linii Chiny – USA, porozumienia handlowe z innymi krajami) i jednocześnie, że Fed będzie zmuszony do cięcia stóp procentowych. Czy to sprzeczność? Niekoniecznie.
- POLSKA: Zły dzień dla polskich aktywów: złoty tracił od początku sesji, główne indeksy giełdowe zostały zrzucone w przepaść (WIG20 spadł o 3%). Obligacje w tym całym układzie zachowały się najlepiej – rentowności 10-latek wyraźnie spadły. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia z niewielkim odpływem kapitału z rynku akcji, nie zaś ze zmianą scenariuszy makro dla polskiej gospodarki czy ogólnego sentymentu wobec niej i wobec polskich aktywów. Dziś w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie RPP, które zdaniem niemal wszystkich zakończy się cięciem stóp o 50 pb. Nie sądzimy, aby komunikat po posiedzeniu zawierał wskazówki co do dalszych ruchów Rady. RPP preferuje obecnie otwartą formę komunikatu, gdzie nie ma miejsca na zobowiązywanie się do konkretnych kroków i gdzie najważniejsze jest uzależnienie od danych. Na potencjalnie nowe sygnały dotyczące polskiej polityki pieniężnej będziemy więc musieli poczekać do jutra, na konferencję prasową prezesa NBP.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.