Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 13.12.2023 4 miesięce temu
Serwis Ekonomiczny

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (grudzień 2023)

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI

  • Ropa naftowa (Brent). Notowania ropy Brent w kontrakcie (FEB24) na początku grudnia spadły do najniższego poziomu od czerwca tj. 74 USD/b. Prawie 25% spadek cen względem wrześniowego szczytu, spowodowany był obawą inwestorów o nadpodaż surowca w 1Q24, pomimo ogłoszonych przez członków OPEC+ ograniczeń w produkcji. Grudniową korektę pogłębiły negatywne dane o ponad 9% spadku chińskiego importu ropy w listopadzie. Dodając do tego rosnące wydobycie w USA oraz wysoki poziom eksportu paliw z tego kraju, rynek nie znajduje wystarczających bodźców do odwrócenia trendu. Obecny tydzień upływa pod znakiem dalszego osłabienia cen ropy poniżej poziomu 73 USD/b.
     
  • Gaz ziemny (TTF). Notowania gazu ziemnego osłabiły się na przełomie listopada i grudnia do najniższego poziomu od stycznia ubiegłego roku tj. 38 EUR/MWh. Tym samym listopad był pierwszym miesiącem od lipca br. zakończonym spadkiem cen. Wśród głównych przyczyn odnotowanej korekty, wymienia się stabilne dostawy LNG i gazociągiem z Norwegii oraz niższy popyt na surowiec w przemyśle. Z kolei większa produkcja energii ze źródeł odnawialnych, zaspokoiła częściowo rosnący popyt na gaz do celów ogrzewania. Jednak drugi tydzień grudnia przyniósł chwilowe umocnienie notowań gazu do 41 EUR/MWh, za sprawą znaczącego ochłodzenia w Europie oraz szybszego tempa wykorzystania zapasów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W obecnym tygodniu nastąpił ponowny spadek cen gazu do 35 EUR/MWh, za sprawą prognozowanego ocieplenia w Europie.
     
  • Węgiel kamienny (API2). W listopadzie notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) oscylowały w przedziale 112-120 USD/t, ulegając osłabieniu pod koniec miesiąca. Powodem był niższy popyt na węgiel w Europie przy konkurencyjnych cenach gazu i wypełnionych magazynach surowca. W pierwszej dekadzie grudnia nastąpiło lekkie odbicie w kierunku 120 USD/t, za sprawą mrozów na kontynencie i większego zapotrzebowania na węgiel do celów grzewczych m.in. w Niemczech. W dłuższej perspektywie notowania kontraktów na węgiel energetyczny będą poddawane presji mniej emisyjnego gazu.

  • Uprawnienia do emisji CO2 (EUA). W listopadzie notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC23) uległy osłabieniu do najniższego poziomu od roku tj. 74 EUR/t. Pierwsze dni grudnia przyniosły pogłębienie korekty do 67 EUR/t. W przeciwieństwie do poprzednich lat, zbliża-jący się koniec roku wzmacnia trend spadkowy. Wśród przyczyn korekty cen można wymienić niższy popyt na uprawnienia instalacji objętych EU ETS, za sprawą spadku aktywności w przemyśle i niższej generacji energii z paliw kopalnych. W ramach finansowania programu REPowerEU zwiększono sprzedaż uprawnień na rynku pierwotnym, co przełożyło się na wzrost podaży jednostek. Według analityków Refinitv, wygasające 13.12 opcje w oparciu o kontrakt DEC23, mogą przyczynić się do większej zmienności notowań. Prognozowany dla Europy średni poziom temperatury w grudniu nie wskazuje na szczególnie ochłodzenie, które skokowo wzmocniłoby popyt na węgiel do celów ogrzewania.

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter