Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 14.03.2024 1 miesiąc temu
Serwis Ekonomiczny

Surowce energetyczne - w oczekiwaniu na nowe sygnały

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI

Ropa naftowa (Brent)

W pierwszej dekadzie marca notowania ropy naftowej Brent (kontrakt MAY24) oscylowały wokół 82 USD/b w oczekiwaniu na dane o inflacji oraz zapasach ropy w USA, a także nowy raport OPEC+. Pomimo deklaracji członków OPEC+ o przedłużeniu cięć wydobycia na 2Q24, notowania ropy naftowej nie uległy szczególnemu umocnieniu. Powodem jest prognozowana wysoka podaż ropy spoza Grupy (USA, Kanada), która zrekompensuje mniejszą produkcję OPEC+. Co więcej, obawy o zbyt niski popyt na paliwa w Chinach utrzymują się, ograniczając wzrost notowań Brenta, pomimo niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zapowiedzi Państwa Środka o planowanym osiągnięciu 5% wzrostu gospodarczego w obecnym roku były zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak inwestorom zabrakło informacji o środkach, jakie Chiny podejmą, aby w tak wymagającym otoczeniu makroekonomicznym, wskazany cel zrealizować. W tym tygodniu ceny Brenta wzrosły powyżej 84 USD/b (pomimo wyższej od oczekiwań inflacji w USA), za sprawą danych o zmniejszeniu amerykańskich zapasów ropy naftowej i benzyny oraz atakach na rafinerie w Rosji.

Gaz ziemny (TTF)

Notowania gazu ziemnego (TTF) po lutowym spadku poniżej 23 EUR/MWh, uległy lekkiemu umocnieniu na początku marca w okolice 25-27 EUR/MWh, podobnie jak cały kompleks surowców energetycznych. Od początku sezonu grzewczego w Europie (październik) giełdowe ceny gazu spadły o ponad 50%, czemu sprzyjała łagodna zima i niski popyt na surowiec. Aktualnie uwaga rynku zwrócona jest na początek okresu odbudowy stanów magazynów, które nadal pozostają wypełnione w 61%. Uczestnicy rynku zachowują spokój, pomimo informacji o zmniejszonej produkcji w największym kompleksie Freeport LNG (USA). Stabilne dostawy zza oceanu są kluczowe dla Europy, ponieważ zastąpiły prawie cały przesył gazociągami z Rosji.

Węgiel kamienny (API2)

W lutym notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) spadły do najniższego poziomu od stycznia 2022 roku tj. 88 USD/t m.in. na fali taniejącego gazu w Europie. Jednak informacja (23.02) o rozszerzeniu amerykańskich sankcji na rosyjski przemysł metalurgiczny i energetyczny, znacząco wzmocniła notowania giełdowych kontraktów na węgiel. Sankcje obejmą dwóch wiodących rosyjskich eksporterów węgla (spółki SUEK oraz Mechel), mających 20% udziału w eksporcie surowca w 2023 r. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku spółki sprzedały zagranicę łącznie ok. 6,6 mln ton węgla. Departament Skarbu USA wyznaczył na 8 kwi’24 termin zakończenia współpracy ze spółkami (pod groźbą wtórnych sankcji) oraz pozbawił je możliwości rozliczania transakcji z kontrahentami w dolarze amerykańskim. Mając na uwadze duży popyt na rosyjski węgiel w krajach Azji, notowania surowca umocniły się, oczekując zacieśnienia rynku fizycznego.

Uprawnienia do emisji CO2 (EUA)

Notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC24) odbiły się od poziomu 52 EUR/t odnotowanym pod koniec lutego (najniższym od lipca 2021), kończąc pierwszą dekadę marca w okolicy 60 EUR/t.  W obecnym tygodniu ceny uprawnień do emisji ponownie uległy lekkiemu osłabieniu w okolice 57 EUR/t. Najbliższy okres może odznaczać się nieco wyższą zmiennością notowań za sprawą wygasających marcowych opcji, a następnie kontraktów futures, czego konsekwencją może być repozycjonowanie inwestorów. W przypadku czynników fundamentalnych, sytuacja nie ulega znaczącej zmianie w obliczu utrzymującej się wyższej średniej temperatury w Europie, niższego zapotrzebowania na uprawnienia z przemysłu i większej opłacalności spalania tańszego i niskoemisyjnego gazu. Ponadto produkcja energii z wiatru w Europie pozostaje w marcu na wysokim poziomie. Niektóre przedsiębiorstwa objęte EU ETS mogą jednak zdecydować o większym zakupie jednostek w marcu do celów księgowych, ze względu na niezmieniony termin składania raportu na temat wielkości emisji (pomimo przesuniętego terminu umorzenia na wrz’24).

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter