Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynek rolny pod lupą | 22.03.2024 5 tygodni temu
Serwis Ekonomiczny

Perspektywy rynkowe na 2 kwartał 2024 r.

Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym jest branża maszyn rolniczych.

Pobierz raport

 

Zboża

  • Według ostatniej prognoz (z marca br.) łączny eksport pszenicy i kukurydzy 8 największych dostawców na rynek światowy będzie w sezonie 2023/24 wyższy o 4% w relacji rocznej oraz o 8% w porównaniu do średniej z lat 2019-22. W warunkach wysokiej dostępności zbóż na rynku globalnym popyt wydaje się ograniczony, na co wskazuje wyraźny spadek cen w ostatnich miesiącach. Konkurencja między eksporterami będzie powodowała presję na ceny w końcówce bieżącego sezonu. Czynnikiem ryzyka pozostaje jednak pogoda, która będzie miała istotny wpływ na zbiory i może zmienić nastroje rynkowe.

Rośliny oleiste

  • Od kilku miesięcy obserwujemy stopniową redukcję oczekiwań zbiorów soi w Brazylii w bieżącym sezonie. Dodatkowo w mar’24 pojawiły się informacje o spadku zasiewów rzepaku w Kanadzie. USDA w marcowym raporcie dokonał rewizji w dół globalnego zużycia i produkcji. Spadek zużycia był jednak mniejszy niż zbiorów. Efektem jest obniżka prognoz zapasów końcowych (choć pozostały one na poziomie wyraźnie wyższym niż w ubiegłych latach). Pojawiające się pewne ryzyka dla podaży mogą być wsparciem dla cen oleistych na koniec bieżącego sezonu. Jednak nadal lepsza r/r sytuacja podażowa na świecie powinna ograniczać  silniejsze wzrosty notowań.

Wieprzowina

  • Odwrócenie trendu spadkowego unijnego pogłowia loch wskazuje na odbudowę bazy surowcowej w UE. W gru’23 w grupie TOP10 unijnych producentów łączna liczba loch była wyższa o 3% vs cze’23 oraz o 2% r/r. W 2Q popyt na mięso powinien być wyższy z powodu poprawy pogody i wyjazdów weekendowych konsumentów w UE (start sezonu grillowego). Wsparciem dla cen będą więc czynniki sezonowe o charakterze popytowym. Ich działanie może być jednak osłabione wzrostem podaży żywca (i w efekcie mięsa).

Wołowina

  • Spadek pogłowia bydła w wieku 1 rok i więcej w grupie 10 największych producentów w UE wskazuje na możliwe dalsze zmniejszenie podaży bydła do uboju w Unii. Z kolei popyt jest stymulowany przez otwieranie nowych rynków dla polskiego bydła (np. Algieria) oraz mięsa (Wietnam). Ograniczenia podażowe w Unii Europejskiej, która jest głównym odbiorcą polskiej wołowiny oraz dostęp do nowych rynków zbytu pozostaną wsparciem dla cen krajowego bydła.

Drób

  • 2023 rok oraz początek br. przyniosły wzrosty wylęgów piskląt kurcząt w krajach o największym znaczeniu dla unijnej produkcji mięsa drobiowego (w Polsce w sty’24 liczba wylęgów była wyższa o 12% r/r). W najbliższych miesiącach mięso drobiowe będzie korzystało z sezonowego wzrostu popytu, co oznacza presję na wzrost cen. Jednak dynamicznie rosnąca produkcja może tłumić pozytywne odziaływanie czynników sezonowych.

Mleko

  • W UE sezonowo będzie rosła podaż mleka surowego. Może być jednak niższa niż rok wcześniej, co sugerują wyniki skupu z 4Q23. Polska wyróżnia się na tle UE dodatnią dynamiką produkcji. W 2Q24 ceny mleka znajdą się pod negatywnym wpływem czynników sezonowych. Naszym zdaniem spadki będą jednak ograniczone niską podażą surowca  na unijnym rynku.

Owoce

  • Rośnie import mrożonych malin do Unii. W 2023 roku wolumen był wyższy o 6% r/r. Jeszcze wyższą dynamiką, 11-procentową, odnotowano w imporcie do Polski. Produkty importowane spoza UE są konkurencją dla polskiego sektora przetwórstwa, który jest jednym z głównych dostawców mrożonych owoców na rynek Unii. Rosnący import malin zwiększa unijną podaż przed kolejnym sezonem i generuje wątpliwości dotyczące nasycenia krajowego rynku przed zbiorami w 2024 roku.

Warzywa

  • Sytuacja podażowa na rynku warzyw szklarniowych jest wyraźnie lepsza niż rok wcześniej, czemu sprzyjały: relatywnie ciepła zima oraz spadek kosztów ogrzewania. W kolejnych miesiącach spadkom cen będzie sprzyjała mniejsza presja kosztowa wynikająca z korzystnej pogody. W dodatku z uwagi na wysoką bazę roku ubiegłego ceny w kategorii warzyw powinny być w 2Q niższe r/r.

Maszyny rolnicze

  • W 2023 roku po raz kolejny odnotowano spadek liczby rejestracji nowych maszyn rolniczych w Polsce – o 12% w przypadku ciągników oraz o 23% w przypadku przyczep. Początek roku przyniósł kontynuację trendu spadkowego. W okresie sty-lut’24 zarejestrowano o 19% mniej ciągników niż rok wcześniej i o 16% mniej przyczep. Biorąc pod uwagę spadek cen większości surowców rolnych, wysoką presję kosztową w rolnictwie oraz nadal wysokie koszty finansowania spodziewamy się dalszego osłabienia popytu na nowy sprzęt w kolejnych miesiącach bieżącego roku. W tej sytuacji rolnicy mogą być bardziej zainteresowani zakupem tańszych używanych maszyn lub ograniczyć inwestycje w swoich gospodarstwach.

 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter