Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 30.04.2025 17 godzin temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Osłabienie notowań zbóż w Europie

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Kwiecień jest trzecim miesiącem z rzędu, w którym notowania pszenicy na giełdzie Euronext utrzymują się w trendzie spadkowym. Na koniec analizowanej sesji (28 kwi) ceny kontraktu na maj’25, tj. o najbliższej dacie realizacji, były niższe o 7% niż przed miesiącem oraz aż o 10% niż dwa miesiące wcześniej. W nieco większym stopniu osłabił się kontrakt z datą dostawy na wrz’25, czyli już po tegorocznych zbiorach. Jego cena była niższa o 8% w relacji miesięcznej oraz o 11% w porównaniu do sesji sprzed 2 miesięcy. W ujęciu kontynuacyjnym notowania spadły poniżej poziomu z roku ubiegłego (-10% r/r). W maju ujemna dynamika najpewniej się powiększy z uwagi na wysoką bazę roku poprzedniego (odczyty z maj’24 były najwyższe w całym ubiegłym roku).
  • W ostatnich tygodniach osłabieniu notowań pszenicy sprzyjał wzrost optymizmu dotyczący tegorocznych zbiorów w Rosji, która jest największym globalnym eksporterem. W połowie kwietnia agencja badawcza SovEcon podniosła prognozę rosyjskiej produkcji o 1,1 mln ton do 79,7 mln ton, pod wpływem lepszych oczekiwań dla pszenicy ozimej.
  • Z kolei w UE nastąpiła poprawa sytuacji podażowej. Pod koniec kwietnia Komisja Europejska podniosła poziom oczekiwanych zapasów na koniec sezonu 2024/25 do 10,8 mln ton, tj. o 1,4 mln ton. Jest to efekt zwiększenia importu do UE w porównaniu z poprzednią projekcją oraz redukcji eksportu. Nastroje w UE poprawiają też optymistyczne prognozy dla zbiorów w 2025 roku, w tym spodziewany wzrost we Francji i Niemczech.

Kukurydza

  • Trend spadkowy rządzi również na europejskim rynku kukurydzy. Na początku miesiąca osłabienie było dość delikatne, ale w kolejnych tygodniach spadek wyraźnie się pogłębił. Na koniec sesji z 28 kwietnia oba kontrakty o najbliższych datach realizacji (cze’25 oraz sie’25) były tańsze o 6% w relacji miesięcznej oraz o 8% niż dwa miesiące wcześniej. W ujęciu kontynuacyjnym ceny ziarna spadły nieco poniżej poziomu z analogicznej części ubiegłego roku (-5% r/r). Podobnie, jak na rynku pszenicy, był to efekt z jednej strony obserwowanych obecnie spadków, zaś z drugiej strony rosnącej bazy odniesienia, wynikającej z ubiegłorocznych dynamicznych wzrostów notowań w okresie wiosennym.
  • Osłabienie notowań w ostatnich tygodniach było widoczne nie tylko w Europie, ale również na rynku amerykańskim. Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem i jednym z czołowych eksporterów kukurydzy. Presję na spadek notowań wywierała poprawa oczekiwań dla tegorocznych amerykańskich zbiorów.
  • Innym czynnikiem, już ściśle związanym z rynkiem unijnym, były dość optymistyczne pierwsze prognozy tegorocznych zbiorów w UE. Według KE w 2025 roku na obszarze Unii zbiory mogą osiągnąć 65 mln ton, co oznacza wzrost o 10% w relacji rocznej. Istotny wpływ na tę prognozę dla UE ma oczekiwane silne odbicie w Rumunii po bardzo słabych zbiorach w 2024 roku. Tu należy jednak pamiętać, że są to bardzo wstępne projekcje, wiele miesięcy przed zbiorami i dlatego są obarczone dużym ryzykiem błędu.

Rzepak

  • W ciągu ostatniego miesiąca równie dynamiczne zmiany obserwowaliśmy na rynku rzepaku, ale ich wektor był odmienny niż w przypadku zbóż. Rzepak ze starych zbiorów kontynuował odrabianie strat po spadkach z przełomu lutego i marca. Na koniec analizowanej sesji (28 kwi) kontrakt na maj br. był droższy o 9% niż miesiąc wcześniej, osiągając jeden z najwyższych poziomów od początku 2025 roku. Mniejszą dynamiką charakteryzowały się notowania dostawy w sierpniu, tj. pierwszej w nowym sezonie, 2025/26. Do końca marca jej ceny lekko wzrosły, po czym uległy osłabieniu, kształtując się na koniec analizowanego okresu na poziomie wyższym w relacji miesięcznej, ale zaledwie o 1%.
  • Czynnikiem, który w krótkim okresie wywierał presję na wzrost notowań w Europie był drożejący kanadyjski rzepak. Ziarno z Kanady najpierw mocno ucierpiało po nałożeniu ceł przez USA i Chiny. Jednak szybko zaczęło odrabiać straty, a w ostatnich tygodniach jego ceny rosły pod wpływem silnego popytu. Był to efekt podniesienia przez Chiny ceł na kanadyjski olej rzepakowy i śrutę o 100% przy pozostawieniu bez zmian ceł na rzepak. Chińscy przetwórcy postanowili zgromadzić zapasy ziarna w tej sytuacji.
  • W dłuższym okresie (po zbiorach) uspokojeniu na europejskim rynku sprzyjają pierwsze pozytywne prognozy zbiorów w UE. Według kwietniowej projekcji Komisji Europejskiej łączna produkcja oleistych w Unii może wynieść w 2025 roku 31,5 mln ton, co oznacza wzrost o 12% w relacji rocznej.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter