Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 08.12.2023 4 miesięce temu
Serwis Ekonomiczny

Rynki surowcowe pod lupą - produkty rolne (grudzień 2023)

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw giełdowego rynku głównych surowców rolnych.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI:

  • Pszenica. Po względnej stabilizacji we wrześniu i październiku, na unijny rynek pszenicy w ostatnich tygodniach  powrócił trend spadkowy. Dynamika była jednak niewielka. Między 6 listopada a 4 grudnia na giełdzie Euronext notowania kontraktów na mar’24 uległy osłabieniu zaledwie o 2%. Podobne tempo zarejestrowano w przypadku dostawy na maj’24. Wprawdzie na wykresie cen z ostatniego miesiąca uwagę zwraca wyraźny spadek pod koniec listopada, lecz była to jedynie korekta, a nie początek silniejszego osłabienia (w ciągu kolejnego tygodnia nastąpiło szybkie odbicie).
  • Kukurydza. Europejskie notowania kukurydzy pozostają w długoterminowym trendzie spadkowym. Na giełdzie Euronext w ciągu ostatniego miesiąca (między 6 listopada a 4 grudnia) średnie ceny kontraktu na mar’24 obniżyły się o 2%. Dla kontraktu z terminem zapadalności na cze’24 spadek wyniósł 1%. Podobnie, jak w przypadku pszenicy, pod koniec listopada odnotowano korektę w dół notowań. Podczas sesji 28 listopada ceny kontraktów na gru’23 oraz mar’24 pierwszy raz od października br. spadły poniżej bariery 200 euro/t, wyznaczając jednocześnie najniższy poziom od 4 stycznia 2021 roku. Jednak w ciągu tygodnia rynek odrobił większość tych spadków.
  • Rzepak. Po okresie spadków cen we wrześniu i październiku ostatni miesiąc przyniósł stabilizację na europejskim rynku rzepaku. W ww. tygodniach na giełdzie Euronext średnie ceny kontraktu na lut’24 najpierw uległy lekkiemu osłabieniu (w połowie listopada), po czym wróciły do poziomu z początku analizowanego okresu. W podobny sposób zmieniały się notowania kontraktu na maj’24, z jedną różnicą -  podczas sesji z 4 grudnia ich poziom był nieco niższy w relacji miesięcznej (-1%). Co warto podkreślić, w ciągu ostatnich tygodni notowania rzepaku pozostawały wyraźnie powyżej bariery 400 euro/t.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter