Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 05.05.2025 4 dni temu

Tydzień pod znakiem banków centralnych. RPP gotowa do cięcia stóp

Dzień pod znakiem publikacji indeksów koniunktury: w Europie będzie to majowy Sentix (pierwszy pomiar nastrojów inwestorów), w USA – ISM poza przetwórstwem za kwiecień. Londyńskie rynki są dziś zamknięte, co będzie zmniejszać aktywność inwestorów. W dalszej części tygodnia najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP. Spodziewamy się, podobnie jak większość obserwatorów i prognostów, cięcia stóp o 50 pb.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu obniżył się nieznacznie w kwietniu, z 50,7 do 50,2 pkt. Nieznaczne pogorszenie nastrojów było związane ze spadkiem nowych zamówień. Z drugiej strony, ocena produkcji i zatrudnienia była wciąż pozytywna. Jednocześnie, wg badania pogorszyły się oczekiwania polskich przedsiębiorstw przemysłowych, co można wiązać z eskalacją wojny handlowej w okresie zbierania ankiet.  
  • EZ-DANE: Według wstępnych danych inflacja w strefie euro utrzymała się w kwietniu na poziomie 2,2% r/r a inflacja bazowa nieoczekiwanie przyspieszyła z 2,4 do 2,7% r/r (wobec prognoz wzrostu do 2,5% r/r). Na taki obraz europejskiej inflacji złożył się wzrost cen żywności, spadek cen energii, umocnienie euro oraz późna Wielkanoc podbijająca ceny usług związanych z turystyką względem poprzedniego roku. Nie zmienia to kalkulacji EBC, które doprowadzą do cięcia stóp na czerwcowym posiedzeniu. Podano również, że nastroje w europejskim przemyśle poprawiły się w kwietniu bardziej niż podano we wstępnym szacunku – PMI w przetwórstwie wzrósł z 48,6 do 49,0 pkt. 
  • US-DANE: Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się być nieco lepsze od prognoz, ale nie zanegowały negatywnych trendów widocznych od miesięcy. W kwietniu w sektorze pozarolniczym przybyło 177 tys. miejsc pracy, nieco powyżej prognoz (130 tys.). Stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym poziomie (4,2%), natomiast przeciętne wynagrodzenie okazało się rosnąć o 0,1 pkt. proc. wolniej od prognoz. Dane te były gromadzone relatywnie wcześnie i mogą nie obejmować okresu największej eskalacji wojny handlowej. Tym niemniej, są na tyle dobre, że oddalają perspektywę szybkich cięć stóp procentowych Fed.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: W końcówce tygodnia pojawiły się dwie publikacje danych makro z USA (ISM w przetwórstwie i rynek pracy), które łączyła jedna cecha: zaskoczyły nieznacznie na plus w stosunku do (nominalnego) konsensusu i zapewne znacząco relatywnie do oczekiwań największych pesymistów. W konsekwencji, rynek w dwa dni dokonał znaczącej korekty wycen przyszłej ścieżki stóp procentowych. Dość powiedzieć, że pierwsze dwa dni maja przyniosły wzrost krótkookresowych stóp procentowych (segment 2 lat) o ok. 25 pb. Prawdopodobieństwo cięcia stóp Fed przed lipcem zatem znacząco spadło i cały 2025 r. zapowiada się na mniej ambitny pod względem wyczekiwanego łagodzenia polityki pieniężnej (ok. 75 pb w momencie sporządzania niniejszego komentarza). W gruncie rzeczy wróciliśmy jednak po prostu do wycen sprzed ok. dwóch tygodni. Analogiczne ruchy, co ciekawe, nie dotknęły ani rynku akcji, ani rynku FX. Dolar pozostaje słaby, a główne indeksy giełdowe w USA odrobiły straty z okresu od „dnia wyzwolenia”. Rynki wydają się wierzyć w dość łagodny scenariusz dotyczący amerykańskiej polityki celnej i nie jest dla nas jasne, dlaczego, poza przekonaniem, że jej obecny kształt jest zbyt nieracjonalny, by dało się go długo utrzymać. Planowane na środę ogłoszenie ceł na półprzewodniki będzie więc ważnym probierzem intencji amerykańskiego rządu w zakresie polityki celnej. Poza tym najbliższy tydzień nie rozpieszcza nas, jeśli chodzi o wydarzenia makro. Najważniejszym będzie posiedzenie FOMC, ale nie przyniesie ono ani zmian stóp procentowych, ani nowych akcentów w retoryce Fed.  
  • POLSKA: Majówka nie przyniosła zbyt wielu istotnych zmian w wycenach polskich aktywów: złoty był stabilny w stosunku do głównych walut, główne indeksy giełdowe podążały w ślad za wcześniejszymi wzrostami benchmarków zagranicznych a rentowności SPW nieznacznie wzrosły. Zaczynamy nowy tydzień i będzie on dość ważny dla rynków. Kluczowym wydarzeniem będzie oczywiście posiedzenie RPP, które przyniesie cięcie stóp – zdaniem rynków i miażdżącej większości ekonomistów o 50 pb. W kwestii dalszych kroków RPP nie ma jednak konsensusu – Rada nie sygnalizuje takiej skali złagodzenia polityki pieniężnej, jaką obecnie wyceniają rynki (200 pb do końca roku). Prognozy ekonomistów są również bardziej powściągliwe. Rynki mogą tu mieć oczywiście rację a Rada – nie doceniać tego, że raz uruchomiony cykl trudno jest zatrzymać. Tym niemniej, ostrożność jest naszym zdaniem wskazana i rynki biorą obecnie duży zakład z NBP. Komentarze prezesa NBP po posiedzeniu mogą być wskazaniem co do tego, jak ryzykowny to zakład.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter