Przejaśnia się niebo nad sektorem bankowym
Tydzień rozkręca się powoli – jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, to interesujące będą odczyty indeksów PMI koniunktury w usługach. W kontekście oceny skutków wojny celnej można dziś zwrócić uwagę na dane o handlu zagranicznym USA w marcu, gdzie spodziewane jest wyraźne pogłębienie deficytu handlowego.
Wiadomości
- PL-BANKI: W II kwartale banki zamierzają kontynuować łagodzenie kryteriów udzielania kredytów dla gospodarstw domowych i MSP, a w przypadku dużych firm - zaostrzyć dla kredytów krótkoterminowych. Banki oczekują wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, szczególnie na konsumpcyjne. Więcej o kwartalnym raporcie NBP dot. sytuacji na rynku kredytowym piszemy w dalszej części dzisiejszego raportu.
- PL-RATING: Agencja ratingowa S&P prognozuje dynamikę PKB Polski w 2025 r. na 3,1%, a w 2026 r. na 2,9%. S&P szacuje także, że stopa referencyjna NBP spadnie na koniec 2025 r. do 4,75%, na koniec 2026 r. do 3,50%, a na koniec 2027 r. do 3%.
- EZ-DANE: Wskaźnik zaufania Sentix wśród inwestorów w strefie euro w maju wzrósł do -8,1 pkt. z -19,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wskaźnika -11,5 pkt. Poprawiła się szczególnie składowa dot. oczekiwań co do przyszłej koniunktury.
- US-DANE: Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w kwietniu wzrósł do 51,6 pkt. z 50,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał spadku do 50,3 pkt.
- CN-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w kwietniu 50,7 pkt. wobec 51,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 51,8 pkt.
Przejaśnia się niebo nad sektorem bankowym
NBP kontynuuje serię cyklicznych publikacji – w zeszłą środę poznaliśmy „Szybki Monitoring” (o jednym z tematów poruszonych w raporcie napisaliśmy w piątkowym daily), wczoraj zaś NBP opublikował najnowsze wyniki kwartalnej ankiety kredytowej. Tradycyjnie staramy się szukać przełożenia deklaracji banków na szerszą rzeczywistość gospodarczą. Czego możemy się z niej tym razem dowiedzieć?
-
Z radaru polskich banków znikają różnego rodzaju negatywne ryzyka dla segmentu korporacyjnego i detalicznego: sytuacja gospodarcza nie jest czynnikiem przemawiającym za zacieśnianiem polityki kredytowej (por. wykres poniżej), banki nie traktują też ryzyk branżowych jako istotnych czynników dla swojej polityki kredytowej, w przeciwieństwie do poprzedniego kwartału sytuacja pojedynczych dużych kredytobiorców również nie spędza im snu z powiek. To samo dotyczy jakości portfela kredytowego i sytuacji finansowej indywidualnych kredytobiorców. Słowem – z punktu widzenia sektora bankowego niebo zaczyna się przejaśniać.
Wskazania (bilans odpowiedzi netto) sytuacji gospodarczej jako przyczyny zacieśnienia warunków kredytowania wg segmentów
Źródło: NBP
-
Banki coraz mocniej konkurują ze sobą o klienta. Natężenie presji konkurencyjnej jest powszechne (dotyczy wszystkich segmentów) i na tle historycznym podwyższone. Przekłada się to na złagodzenie warunków udzielania kredytów jeszcze przed spadkiem oprocentowania kredytów w następstwie decyzji RPP. W powiązaniu z zaszytą w ankiecie informacją, że problemem z punktu widzenia banków nie jest pozycja kapitałowa, dość jasno pokazuje to, że czynnikiem ograniczającym akcję kredytową w Polsce pozostaje popyt a nie podaż.
Wskazania (bilans odpowiedzi netto) presji konkurencyjnej jako przyczyny zacieśnienia warunków kredytowania wg segmentów
Źródło: NBP
-
Jednym z najczęściej analizowanych przez nas elementów ankiety są przyczyny wzrostu popytu na kredyt korporacyjny. Niestety nie widzimy tutaj oznak ożywienia inwestycji przedsiębiorstw – w ostatnich kwartałach ten wskaźnik oscyluje wokół zera – ale nie liczyliśmy na inwestycje orywatne w 2025 r., więc nie ma tutaj zaskoczenia. Spada za to zainteresowanie kredytem wynikające z finansowania kapitału obrotowego. Ten wskaźnik dobrze koreluje się z wkładem zapasów do wzrostu PKB w rachunkach narodowych i jego spadek w I kwartale b.r. sugeruje, że okres zwiększonej akumulacji zapasów w końcówce zeszłego roku dobiegł końca.
Wskazania (bilans odpowiedzi netto) powodów wzrostu popytu na kredyt korporacyjny
Źródło: NBP
-
Skoro jesteśmy przy popycie na kredyt, to wyniki ankiety wskazują na to, że jego wzrost jest solidny, ale nierówny. Stosunkowo najlepiej jest oceniany popyt na finansowanie dużych przedsiębiorstw i na kredyty konsumpcyjne, w segmencie mieszkaniowym wzrost popytu jest niewielki i niestabilny.
Reasumując, ankieta kredytowa z I kwartału nie stanowi przełomu z punktu widzenia formułowania scenariuszy makroekonomicznych. Pokazuje jednak, że z punktu widzenia sektora bankowego nie ma żadnych istotnych czynników ograniczających podaż kredytu i sytuacja gospodarcza oraz sytuacja kredytobiorców są na tyle korzystne, że nie skłaniają banki do zakręcania kurka kredytowego. Piłeczka zatem pozostaje po stronie popytu na kredyt. Naszym zdaniem przyspieszenie wzrostu PKB (zwłaszcza inwestycji) w najbliższych latach i spodziewane złagodzenie polityki pieniężnej powinny odblokować tę barierę.
Komentarzy rynkowy
- ZAGRANICA: Tydzień zaczął się spokojnie – jedynym dużym ruchem rynkowym było otwarcie notowań ropy naftowej po weekendzie z przekraczającą 3% luką. Ta luka została w kolejnych 24 godzinach zasypana, ale rynek ropy naftowej w dalszym ciągu grawituje w stronę niższych cen surowca z uwagi na wyższą od oczekiwań podaż OPEC w warunkach niepewnego popytu na świecie. Poza tym poniedziałek był całkiem podobny do końcówki poprzedniego tygodnia – znów zobaczyliśmy nieco lepsze od oczekiwań dane o koniunkturze w usługach (ISM), które sprowokowały dalszą przecenę amerykańskich papierów skarbowych z krótkiego końca (tym razem o 5 pb) i delikatne umocnienie dolara. To już jednak wisienka na torcie i, jeżeli była jakaś szansa na cięcie stóp w USA w czerwcu, to nadzieje na nią może przywrócić już tylko Fed, o ile zechce polemizować z rynkami. W to jednak nie wierzymy, co oznacza, że uwaga na jakiś czas przesunie się na politykę handlową USA. Ponieważ najbliższe wydarzenie w tym obszarze zaplanowano na jutro (cła na półprzewodniki, co powinno obejmować także urządzenia elektroniczne) a kalendarz publikacji na dziś jest pusty, to zmienność powinna pozostać niska.
- POLSKA: Wczoraj w godzinach popołudniowych EUR-PLN zbliżył się do dolnego ograniczenia niedawnego pasma wahań (4,26), ale nie jesteśmy w stanie wskazać czynnika fundamentalnego, który za to odpowiadał. Być może mieliśmy po prostu do czynienia z jakąś dużą jednorazową transakcją. Ruch ten nie zmienia zresztą szerszego obrazu pary EUR-PLN – złoty jest jak na standardy ostatnich kilku lat mocny, ale słaby jak na standardy 2025 r. (ulga dla eksporterów). Ciekawiej się wczoraj działo na rynku FI, i to praktycznie wyłącznie na rynku obligacji. Zobaczyliśmy bowiem znaczące wystromienie krzywej (o 8-10 pb) połączone z rozszerzeniem spreadów ASW (w przypadku 10-latki do powyżej 100 pb). Nie sądzimy, aby za tym ruchem stała jakaś głębsza, bardziej fundamentalna historia. Naszym zdaniem to po prostu dostosowanie wycen na polskim FI po długim weekendzie, który przy niskiej płynności wiązał się z ich przejściowym podbiciem. Spready polskich i niemieckich lub amerykańskich papierów skarbowych wróciły po prostu wczoraj do poziomów sprzed weekendu. W najbliższych dniach w centrum uwagi znajdzie się krajowa polityka pieniężna, ale nie będzie to miało miejsca jeszcze dzisiaj. Przy pustym kalendarzu w kraju i zagranicą najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja wycen na rynkach FX i FI.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.