Wojny handlowe przełożone na 1 sierpnia
Dziś kolejny dzień wakacji w gospodarce. Kalendarz danych jest praktycznie pusty – jedynym wartym uwagi odczytem jest liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ub. tygodniu. Ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy miały mieszany wydźwięk. Liczba bezrobotnych rośnie, ale raport Payrolls pokazał też solidne tempo kreacji nowych miejsc pracy.
Wiadomości
- PL-DEFICYT: Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w I kwartale bieżącego roku wyniósł 19,305 mld złotych wobec 3,371 mld złotych w I kwartale 2024 roku. Łączny deficyt za poprzedni rok wyniósł 239,809 mld złotych.
- PL-DŁUG: Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Finansów sprzedało wczoraj obligacje o łącznej wartości 10 mld zł (+ 800 mln na aukcji dodatkowej). Popyt był wysoki i wyniósł ok. 16,3 mld zł.
- US-FED: Najważniejszą informacją z protokołu po ostatnim posiedzeniu Fed było stwierdzenie, że kilku członków FOMC jest otwartych na cięcie stóp już podczas najbliższego posiedzenia 29-30 lipca. Większość członków Komitetu nie jest jednak co do tego przekonana, obawiając się m.in. trwałego wzrostu presji inflacyjnej z powodu ceł. Obstawiamy więc wrześniową datę wznowienia cięć. Fed wciąż jest pod presją prezydenta D. Trumpa, który ponawia naciski na szybkie cięcia.
- WOJNY-HANDLOWE: Wczoraj D. Trump zapowiedział 50% cła na miedź, 200% (docelowo) na farmaceutyki oraz wysłał kolejną porcję listów do stolic innych państw (głównie Ameryki Południowej) z zapowiedzią nałożenia ceł od 1 sierpnia. Wśród nich była Brazylia, która ma zostać obłożona 50% cłami. Komisja Europejska nie otrzymała jeszcze podobnego listu, ale deklaruje chęć zawarcia z USA porozumienia handlowe przed 1 sierpnia, tak by poziom ceł wyniósł średnio 10% i uzyskania zwolnień dla kluczowych sektorów.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się wczoraj o 5-7pb, w przypadku 10-latki był to spadek z 4,41 na 4,34. Obligacje umocniły się także w Europie, choć w nieco mniejszym stopniu. Ruch ten nie miał szczególnie wyraźnego powodu. Minutki Fed miały wprawdzie gołębie akcenty, ale nie stanowiły zaskoczenia – wśród członków FOMC wciąż dominuje niepewność. Pewnym wsparcie dla Treasuries mogła być udana aukcja 10-latek, która pokazała że popyt na amerykańskie papiery wciąż jest relatywnie duży. Dziś kolejna aukcja – tym razem 30-latek. Spadek rentowności w Europie był najpewniej krótkotrwały. EBC jest już blisko docelowej stopy procentowej (1,50-1,75), więc pole manewru na krótkim końcu krzywej dochodowości jest niewielki. Z kolei ostatnie dane makro zaskakiwały po wyższej stronie, co daje pewną przestrzeń do wzrostu rentowności na długim końcu. Na rynku EUR/USD nie dzieje się póki co absolutnie nic. Widać już, że temat wojen handlowych jest nieistotny dla dolara i przynajmniej do 1 sierpnia nie wygeneruje impulsu ani do jego przeceny, ani jakiegokolwiek innego ruchu. Rynki skupione są na danych makro. Najbliższy ciekawy odczyt to inflacja CPI z USA (najbliższy wtorek). Do tego czasu główna para walutowa pozostanie najpewniej tam gdzie teraz jest.
- POLSKA: Wczoraj na krajowym rynku najważniejszym wydarzeniem była aukcja sprzedaży obligacji Ministerstwa Finansów. Miała względnie duży rozmiar (10 mld zł) i jeszcze większy popyt (16 mld zł). Rentowności obligacji na rynku wtórnym spadły o ok. 3pb w przypadku 10-latki, ale w większym stopniu odzwierciedlało to podobną korektę z rynków bazowych niż miało związek z krajową aukcją i wysokimi podażami długu. Na rynku walutowym nie działo się absolutnie nic. EUR/PLN osiadł na 4,24 a USD/PLN na 3,62. Dziś ciąg dalszy wakacji. Temat wojen handlowych został efektywnie przesunięty do 1 sierpnia a najbliższa publikacja ciekawych danych makro nastąpi dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. Do tego czasu złoty będzie oscylował w dotychczasowym paśmie wahań.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.