Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 18.07.2025 23 godziny temu

Kolejne dobre dane z amerykańskiej gospodarki

Zapowiada się kolejny spokojny dzień w trybie wakacyjnym. Jedyną godną uwagi publikacją będzie koniunktura konsumencka w USA. Szansa na kontynuację pozytywnych odczytów danych z amerykańskiej gospodarki.

Wiadomości

  • PL-INFLACJA: Inflacja HICP w Polsce wyniosła w czerwcu 3,4% r/r, nieznacznie spowalniając z 3,5% w maju – podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły symbolicznie, o 0,1%. Choć odczyt wskazuje na kontynuację dezinflacyjnego trendu, tempo zbliżania się do celu inflacyjnego pozostaje umiarkowane. Relatywnie stabilny HICP kontrastuje z bardziej zmiennymi miarami krajowymi, co podkreśla ograniczoną podatność tego wskaźnika na jednorazowe wahania wybranych komponentów koszyka. 
  • PL-PROGNOZY: Rząd przyjął zaktualizowane prognozy makroekonomiczne na lata 2025-2029. W bieżącym roku PKB ma wzrosnąć o 3,4%, a inflacja wynieść 3,7%. W przyszłym natomiast, tempo wzrostu gospodarczego sięgnie 3,5% przy inflacji na poziomie 3%. W 2026 r. przewidywane jest także silne odbicie inwestycji (8,0%), wspierane wysokim poziomem wydatkowania środków z KPO. Pozytywny trend podtrzymany ma być również na rynku pracy, gdzie spodziewany jest 3,3% realny wzrost wynagrodzeń. 
  • EZ-INFLACJA: Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu wyniosła 2,0% r/r, nieco wyżej niż w maju (1,9%), ale bez wyraźnych oznak przyspieszenia cen. Wzrost CPI napędzany był głównie przez usługi (+3,3%) i żywność (+3,1%), podczas gdy ceny energii nadal silnie spadały (-2,6%). Inflacja bazowa pozostała stabilna na poziomie 2,3%, co sugeruje umiarkowaną, ale uporczywą presję cenową. W takim otoczeniu EBC najpewniej utrzyma stopy procentowe bez zmian. 
  • US-BEZROBOCIE: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 7 tys. do 221 tys. (przy konsensusie 233 tys.), co wskazuje na utrzymującą się odporność rynku pracy i potencjalny wzrost zatrudnienia w lipcu. Mimo to rosnąca liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku (1,956 mln) sugeruje, że niektórzy bezrobotni pozostają poza rynkiem pracy przez dłuższy czas z powodu ograniczonego tempa rekrutacji. Według Fed i ekonomistów, ostrożność pracodawców w zatrudnianiu wynika głównie z utrzymującej się niepewności gospodarczej i politycznej, zwłaszcza w kontekście napięć handlowych. 
  • US-HANDEL: Sprzedaż detaliczna w USA w czerwcu wzrosła o 0,6% m/m, wyraźnie powyżej oczekiwań (0,1%) i po majowym spadku o 0,9%, co sugeruje pewne ożywienie konsumpcji. Wzrost bazowej sprzedaży detalicznej o 0,5% m/m również był lepszy od prognoz (0,3% m/m). Potwierdza on dobrą koniunkturę konsumencką w USA.  
  • US-PRZEMYSŁ: W lipcu indeks koniunktury w przemyśle w regionie Filadelfii (tzw. Philadelphia Fed)  wzrósł z -4,0 do 15,9 pkt – najwyższego poziomu od lutego. Wzrostom sprzyjały lepsze odczyty dla nowych zamówień (18,4 pkt), transportu (23,7 pkt) oraz zatrudnienia (10,3 pkt), a także ponowny wzrost cen surowców i produktów. Przedsiębiorstwa oczekują dalszego wzrostu aktywności w perspektywie sześciu miesięcy.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj mieliśmy do czynienia z kontynuacją dobrych wiadomości z amerykańskiej gospodarki: sprzedaż detaliczna okazała się wyższa od oczekiwań a liczba nowych bezrobotnych niższa. Wszystko to sugeruje, że Fed nie musi się spieszyć z cięciami stóp. Rynek amerykańskich obligacji zignorował jednak to przesłanie, gdyż powściągliwa polityka pieniężna Fed jest już w cenach. Na rynkach ciąży ponadto zamieszanie wokół możliwej zmiany szefa tej instytucji przed terminem. Tak czy inaczej, rentowności Treasuries wczoraj lekko się obniżyły, o ok. 2pb na całej krzywej dochodowości. Z kolei na rynku walutowym niewiele się wczoraj działo. EUR/USD zakończył dzień prawie w tym samym punkcie, w którym go otworzył, czyli nieco powyżej wsparcia na 1,16. Dzisiejszy dzień będzie spokojny. Jedynym godnym uwagi odczytem danych będzie koniunktura konsumencka w USA, ale dobre nastroje gospodarstw domowych w tym kraju są już dobrze znane. Zakładamy więc stabilizację EUR/USD na dotychczasowym poziomie. Zarazem wciąż obstawiamy wzrost pary w kierunku 1,20 w średnim terminie.  
  • POLSKA: Od kilku dni na krajowym rynku zwraca uwagę lekki wzrostowy trend na rentownościach obligacji skarbowych, zarówno na krótkim, jak i długim końcu krzywej dochodowości. Jego motorem jest z jednej strony nieco bardziej powściągliwa komunikacja z RPP po lipcowym cięciu stóp oraz relatywnie słabe dane o wykonaniu budżetu państwa za czerwiec, które sugeruje wyższe potrzeby pożyczkowe i podaże obligacji na aukcjach. Choć trzeba też przyznać, że płynność na krajowym rynku jest mniejsza niż zwykle. Dziś można spodziewać się kontynuacji dryfu rentowności w górę. Na rynku walutowym niewiele się dzieje. EUR/PLN zakotwiczył się prawie dokładnie w środku kanału bocznego, w jakim porusza się od kwietnia, czyli w okolicach 4,26. Póki co nie widzimy na horyzoncie impulsów, które mogłyby go z tego kanału wybić. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter