Perspektywy rynkowe na 2. połowę 2025 roku
Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym są wyniki finansowe krajowego przemysłu spożywczego po 1. kwartale 2025 roku.
Zboża
- Globalna produkcja kukurydzy i pszenicy w sezonie 2025/26 ma być wyższa zarówno r/r (odpowiednio o 1% i 3%), jak i w porównaniu do średniej wieloletniej (+2% i +5%). Wyższe mają być również zbiory w UE. Światowe zużycie kukurydzy i pszenicy w nowym sezonie ma przewyższać ich produkcję. Deficyty mają być jednak wyraźnie mniejsze w porównaniu do kończącego się roku gospodarczego.
- Optymistyczne prognozy zbliżających się zbiorów wywierają presję na notowania ziarna na świecie oraz w Polsce. Czynnikiem ryzyka pozostaje pogoda w najbliższym okresie oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie (w kontekście cen ropy).
Rośliny oleiste
- Zbiory ziarna oleistych na świecie w sezonie 2025/26 mają być wyższe o 3% r/r. Wyraźny wzrost produkcji rzepaku oraz słonecznika jest przewidywany w UE i według prognoz ma wynieść odpowiednio 12% i 17% r/r. Według prognoz KE łączne unijne zużycie ziarna oleistych w nowym sezonie będzie wyższe o 5% r/r. Należy jednak podkreślić, że jego dynamika ma być słabsza niż zbiorów.
- Podobnie jak w przypadku zbóż, spory optymizm dotyczący zbiorów na świecie oraz w UE przyczynia się do osłabienia notowań u progu nowego sezonu. Sytuację mogą ewentualnie odmienić warunki pogodowe w kolejnych tygodniach.
Wieprzowina
- Po 3 pierwszych miesiącach br. produkcja mięsa wieprzowego w UE była nieco wyższa niż przed rokiem (+3%). Spośród głównych unijnych producentów najwyższy wzrost osiągnęła Hiszpania. Wprawdzie odnotowano wzrost sprzedaży poza Unię, ale był on stosunkowo niewielki, co może wskazywać na pewną słabość popytu eksportowego. Przy rosnącej produkcji kluczowe będzie zapotrzebowanie na rynku wewnętrznym UE.
- W okresie letnim wsparciem dla cen powinien być sezonowy popyt. Jednak od końca 3Q25 czynniki sezonowe będą działały już w kierunku spadku notowań.
Wołowina
- Postępująca redukcja pogłowia bydła odbija się na wynikach produkcji wołowiny w UE. Po 1Q25 wolumen ubojów w 27 krajach członkowskich był niższy 3% r/r. Niższa unijna produkcja zaostrza konkurencję pomiędzy odbiorcami mięsa wołowego. Silny popyt na rynku unijnym sprawia, że tam w pierwszej kolejności zaspokajane jest zapotrzebowanie, kosztem państw trzecich.
- Słabe wyniki unijnej produkcji mięsa będą wsparciem dla cen. Z uwagi na rekordowe ceny, popyt może słabnąć, co miałoby wpływ na notowania. Pozostaną one jednak na historycznie wysokim poziomie, z uwagi na napięcia podażowe.
Drób
- Z powodu grypy ptaków krajowa produkcja mięsa z kurcząt w 1Q25 była nieco niższa r/r (-2%). Spadła również liczba wylęgów piskląt, co pogorszyło krótkookresowe perspektywy dla produkcji. Popyt na mięso kurcząt rzeźnych w Polsce oraz w UE pozostaje silny. W okresie letnim będzie dodatkowo wzmocniony czynnikami sezonowymi (tzw. „sezon grillowy”).
- W okresie letnim spodziewamy się stabilizacji cen na rynku kurcząt rzeźnych. Z kolei pod koniec 3Q czynniki sezonowe oraz odbudowa krajowej produkcji zaczną wywierać presję na spadki notowań.
Mleko
- W 1Q25 produkcja mleka surowego w grupie głównych światowych eksporterów produktów mlecznych była niższa r/r. Ujemna dynamika została odnotowana m.in. w UE (-2% r/r). Popyt na produkty mleczne na rynku wewnętrznym UE oraz na świecie pozostanie na wysokim poziomie.
- Mniejsza produkcja surowca na świecie oraz sezonowy jej spadek w UE będzie wywierał presję na wzrost cen mleka w skupie w 2H. Mleko w Unii pozostanie droższe niż rok wcześniej.
Owoce
- Spadek zbiorów jabłek w 2024 roku odbija się na poziomie ich zapasów. W maj’25 łączne unijne zapasy były niższe o 9% r/r. W Polsce spadek wyniósł aż 28%. Popyt na owoce krajowe pozostaje relatywnie stabilny.
- Ceny owoców do końca sezonu pozostaną pod presją ograniczeń podażowych, związanych z niższymi zbiorami. Istotne znaczenie będzie miał również przebieg pogody w miesiącach letnich.
Warzywa
- Brak ponadstandardowych strat w przechowywaniu warzyw stabilizuje sytuację podażową. Należy jednak podkreślić, że udział warzyw skierowanych do przechowania był mniejszy niż w sezonie poprzednim. Krajowy popyt na warzywa utrzymuje się na relatywnie stałym poziomie. Za granicą notowany jest wzrost popytu na część warzyw korzeniowych.
- Warunki pogodowe w okresie wiosennym nie były zbyt korzystne dla warzyw gruntowych, co wynikało z dość chłodnej wiosny oraz deficytu opadów. Dla wolumenu tegorocznych zbiorów i ich jakości kluczowe będą najbliższe miesiące.
Wyniki finansowe
- Odbicie wyników finansowych branży spożywczej przyniósł pierwszy kwartał br. Łączne przychody krajowego sektora były w tym okresie wyższe o 7% r/r. Lekkiej poprawie uległa średnia rentowność netto. W rezultacie zagregowany zysk netto był wyższy o 9% r/r, co oznacza wzrost o prawie 400 mln zł.
- W 1Q25 nastąpił wyraźny wzrost przychodów oraz poprawa r/r wyników netto w branży mięsnej, mleczarskiej oraz przemiału zbóż. Lepszy niż przed rokiem był też pierwszy kwartał dla firm zajmujących się przetwórstwem ryb oraz produkcją pasz i karm. Na przeciwnym biegunie znaleźli się producenci wyrobów piekarskich i mącznych oraz przetwórcy owoców i warzyw. W tych sektorach odnotowano wprawdzie wzrost przychodów, lecz towarzyszyła mu redukcja rentowności, czego efektem był spadek zysków.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.