Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 17.04.2024 5 tygodni temu

Wzrost awersji do ryzyka i jastrzębi Fed siłą napędową dolara

Czeka nas dzień odczytów inflacyjnych. O 11:00 Eurostat pokaże ostateczne dane za marzec – jeśli nie dojdzie do rewizji, zobaczymy 2,4% r/r i 2,9% r/r bazowo. Poznamy też dynamik CPI w Wlk. Brytanii i PPI z Czech.

Wiadomości

  • PL-CENY: W inflacji bazowej bez zaskoczeń – dynamika cen z wyłączeniem żywności i energii wyniosła w marcu 4,6% r/r, czyli tyle na ile wskazywaliśmy w naszej prognozie. Tym samym inflacja bazowa pozostaje w zapoczątkowanym przed dwunastoma miesiącami trendzie dezinflacyjnym. Naszym zdaniem podwyższone poziomy inflacji bazowej pozostaną z nami na dłużej, tak że średnioroczna dynamika cen z wyłączeniem żywności i energii uplasuje się w 2024 r. na poziomie 4,0% r/r. 
  • PL-RZĄD-CENY: KPRM poinformował, że w projektowanej obecnie ustawie o tzw. bonie energetycznym maksymalna cena prądu wyniesie 500 PLN/MWh wobec 412 PLN obecnie. Ponadto wsparcie pieniężne w postacie w/w bonu obejmie gospodarstwa domowe z dochodami na głowę do 2500 PLN (gosp. jednoosobowe) lub do 1700 PLN (gosp. wieloosobowe). Taki poziom ceny maksymalnej nie odbiega znacząco od naszych uprzednich oczekiwań przyjętych w prognozie inflacji na 2024 r. 
  • US-DANE: Sygnały płynące z amerykańskiego przemysłu układają się zgodnie z oczekiwaniami. Zarówno dynamika produkcji przemysłowej (0,4% m/m), jak i wykorzystanie mocy produkcyjnych (78,4%) uplasowały się na poziomach, które wskazywano w konsensusie prognoz. Utylizacja mocy wzrosła o 0,2 p. proc. od lutego, zaś produkcja sprzedana wykazała taką samą dynamikę, co przed miesiącem – jednak stało się to za sprawą wyraźnej rewizji odczytu lutowego (z 0,1% m/m do 0,4% m/m). 
  • US-DANE: Marzec przyniósł niejakie spowolnienie na rynku nieruchomości w USA. Rozczarowały zarówno rozpoczęte budowy (1,321 mln, o 164 tys. szt. poniżej konsensusu), jak i pozwolenia na nowe budowy (1,458 mln, o 57 tys. szt. poniżej oczekiwań). Oczywiście odczyt z pojedynczego miesiąca to zbyt mało, by zacząć się niepokoić, ale w nadchodzących miesiącach dane z amerykańskiej budowlanki mogą zasługiwać na uwagę. 
  • DE-KONIUNKTURA: Nastroje dot. koniunktury za Odrą w najbliższym półroczu poprawiają się. Kwietniowy odczyt indeksu ZEW, mierzącego optymizm wśród analityków finansowych i instytucjonalnych, wyniósł 42,9 pkt. wobec konsensusu na poziomie 36 pkt. Indeks ZEW wyszedł na plus w listopadzie ub. r. i od tego czasu wciąż wzrasta. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Trwa globalny odwrót rynków od ryzykownych aktywów w obliczu najnowszych informacji o zaostrzeniu konfliktu na linii Izrael-Iran. Reakcja rynku jest klasyczna – dolar kończył dzień ponownie jako najmocniejsza waluta G10, spadały główne indeksy giełdowe, a złoto testowało ponownie maksima w okolicach 2400 USD za uncję. Jakkolwiek sama para EUR-USD była wczoraj mocno zmienna, żywo reagując na bieżące wydarzenia. Po bardzo słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości obserwowaliśmy wzrost do 1,0650, ale para ostatecznie powróciła w okolice 1,06 po jastrzębich wypowiedziach szefa Fed Jerome Powella wskazującego na brak progresu w spadku inflacji oraz chęci pozostawienia stóp procentowych bez zmian na dłuższy czas. Inwestorzy kontraktów terminowych na amerykańskie stopy procentowe zmniejszają swoje oczekiwania na obniżki - rynki wyceniają już zaledwie półtorej standardowej obniżki stóp procentowych do końca roku. W ślad za taką retoryką rosną rentowności amerykańskich obligacji, które na długim końcu przesunęły się dalej w górę blisko 4,70%. Spodziewana tutaj kontynuacja wzrostowego trendu.
  • POLSKA: Na krajowych aktywach widać konsekwencje wejścia rynków w tryb „risk off”. Złoty był wczoraj jedną z najsłabszych walut, tracąc szczególnie do dolara. W przeciągu tygodnia USD-PLN wzrósł o prawie 5%, poziomem dobijając do psychologicznego poziomu 4,10. Skala tego osłabienia wynika też z siły złotego w ostatnich miesiącach i nieuchronnej korekty. W dłuższej perspektywie złoty powinien wrócić do aprecjacji. Z kolei rentowności polskich obligacji pozostawały w trendzie wzrostowym, podążając za tym, co dzieje się na rynkach bazowych. Rentowności 10-latek wzrosły o kolejne 10pb (z 5,75 do 5,85%). Obecne poziomy są atrakcyjne dla kupujących i spodziewamy się pauzy we wzrostach rentowności. Dziś aukcja zamiany SPW.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter