Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 23.05.2025 13 godzin temu

Koniunktura w USA poprawia się mimo przyrostu zapasów

Dziś w kalendarzu makro zapowiada się spokojny dzień. Warto odnotować jedynie odczyt podaży pieniądza M3 za kwiecień, który pozwoli na pierwsze oceny stanu rynku kredytowego w drugim kwartale br.

Wiadomości

  • PL-DANE: W kwietniu produkcja budowlano-montażowa była o 4,2% niższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. To wynik gorszy od naszych oczekiwań i konsensusu prognoz (-1% r/r). Sądzimy, że wynika on z szybszego hamowania inwestycji mieszkaniowych niż przyspieszania inwestycji infrastrukturalnych w tym roku (w przyszłym tygodniu wraz z publikacją biuletynu statystycznego dowiemy się czy tak jest rzeczywiście). Tym niemniej, słabe odczyty budownictwa od początku roku sugerują, że odbicie inwestycji w Polsce opóźnia się i jego wkład do wzrostu w 2025 może okazać się słabszy od oczekiwań.
  • PL-DANE: Koniunktura w poszczególnych gałęziach polskiej gospodarki nie zmieniła się w maju istotnie w stosunku do kwietnia – wynika z badania GUS. Najgorsze nastroje panują w przetwórstwie przemysłowym (-6,4 pkt, wobec 6,2 pkt w kwietniu) oraz budownictwie (-3,6 vs -4,0 pkt). Najlepszy sentyment panuje wciąż w sektorze finansów i ubezpieczeń (22,6 pkt), choć pogorszył się on względem kwietnia (25,1 pkt). Poprawę odnotowano natomiast w hotelarstwie i gastronomii (11,4 "13,5 pkt). Główną barierą działalności gospodarczej wskazywaną przez firmy są wysokie koszty zatrudnienia.
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów sprzedało sześć serii obligacji za łącznie 9,2 mld zł przy popycie 11,7 mld zł.
  • EZ-DANE: Koniunktura w przemyśle w strefie euro nieznacznie się w maju poprawiła. Wskaźnik PMI dla tego sektora wzrósł z 49 do 49,4 pkt wg pierwszego wyliczenia.  W tym samym czasie pogorszyła się natomiast koniunktura w usługach. Wskaźnik PMI obniżył się w maju z 50,1 do 48,9 pkt. Patrząc geograficznie: źródłem negatywnej niespodzianki w sektorze usług były przede wszystkim Niemcy, gdzie wskaźnik PMI obniżył się z 49 do 47,2 pkt. We Francji nie zmienił się względem poprzedniego miesiąca (47,4 pkt) i okazał się zgodny z oczekiwaniami. O zaskoczeniu nie można też mówić w przypadku wskaźników dla przemysłu (w obu krajach).
  • US-DANE: Koniunktura w amerykańskiej gospodarce znacznie się w maju poprawiła – wnioskując ze wskaźników PMI. Indeks dla sektora przemysłowego wzrósł z 50,2 do 52,3 pkt a dla sektora usług z 50,8 do 52,3 pkt. Konsensusy prognoz w obu przypadkach zakładały stabilizację wskaźników na poziomach z kwietnia. Powodem poprawy nastrojów była deeskalacja wojen handlowych, choć wśród komponentów PMI dla przemysłu zwraca uwagę wzrost zapasów firm i presji kosztowej. Na przełomie roku wskaźniki PMI dla Stanów Zjednoczonych oscylowały w okolicach 55 pkt. Wczoraj dowiedzieliśmy się też, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymała się w ubiegłym tygodniu na względnie niskim poziomie: 227 tys.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Dwa czynniki pozostawały w centrum uwagi: amerykańska polityka fiskalna (losy przepychanej mozolnie przez Kongres ustawy podatkowej) oraz stan głównych gospodarek po wybuchu wojny handlowej. Ten pierwszy czynnik dalej niósł się echem na rynkach obligacji. Rentowność amerykańskiej 30-letki – być może najważniejszej obecnie zmiennej na rynku finansowym – na początku nowojorskiej sesji wyrównała wieloletnie maksimum. Podobnie, jak miało to miejsce kilka razy w tym miesiącu, stuknięcie w ważny poziom oporu zachęciło kupujących i pozwoliło na delikatny spadek rentowności na bazie dziennej. Z kolei publikowane wczoraj dane były umiarkowanie dobre. Co więcej, w ich świetle amerykańska gospodarka – nawet, jeśli jest poobijana przez wojnę handlową – wciąż wygląda trochę lepiej niż inne gospodarki rozwinięte. To dodatkowo ustabilizowało sentyment wobec ryzykownych aktywów (wcześniej wsparty przez zawrotkę na amerykańskim rynku obligacji) i przede wszystkim pomogło dolarowi. Wszystko to jednak nosi wszelkie znamiona taktycznego ruchu. Dzisiejszy kalendarz jest bez znaczących publikacji makro i spodziewalibyśmy się, że presja podaży na amerykańskim rynku obligacji wróci.  
  • POLSKA: Polskie aktywa były wczoraj na ofercie: WIG20 spadł o ok. 1%, złoty osłabił się do euro o przeszło 1 grosz a rentowności SPW wzrosły o ok. 5 pb. Złożyło się na to zapewne kilka czynników: słabe dane z polskiej gospodarki (produkcja budowlano-montażowa), lokalne ryzyko polityczne, nerwowość na rynkach światowych wywołana przez ostatnie wzrosty długoterminowych stóp procentowych. Ruch na rynku walutowym jest niewielki i może być z powodzeniem zignorowany. Na rynku FI z kolei widać potencjał do przełomu – wszystkie istotne benchmarki tego rynku są na kilkutygodniowych maksimach i mniej więcej w połowie drogi między poziomami z początku kwietnia i minimum osiągniętym na początku maja, przed ostatnią obniżką stóp NBP. Warunki globalne są z pewnością sprzyjające wzrostom rynkowych stóp. Dziś bez istotnych publikacji danych makro.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter