Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Raport sektorowy | 01.06.2023 11 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Odporna na szok? Bieżąca sytuacja i perspektywy krajowej branży poligraficznej

Branża poligraficzna wykazała się w ostatnich 3 latach relatywnie dużą odpornością na zawirowania w otoczeniu makroekonomicznym. Opracowanie zawiera syntezę najnowszych trendów w tym sektorze.

Mała, ale prężna – krajowa branża poligraficzna wyróżnia się dość silną pozycją w Europie i solidnym tempem wzrostu w długim okresie. Polska poligrafia w czasach pandemii i wojny w Ukrainie – okazała się stabilna nie tylko na tle Europy, ale i całego krajowego przetwórstwa. Nieuchronne spowolnienie w branży nadeszło nieco później niż w innych gałęziach przetwórstwa, ale jest już coraz bardziej widoczne. Kondycja branży w pełnym zawirowań 2022 roku, choć nieco gorsza niż w poprzednich 12 miesiącach, była wciąż dobra – także na tle całego przetwórstwa przemysłowego. Wyniki średnich i dużych firm poligraficznych za 1Q23 pokazują, iż relatywnie dobrze radziły one sobie również w pierwszych miesiącach b.r.. Badania nastrojów wśród firm poligraficznych wskazują na niewielką przewagę pesymistów. Na główną barierę działalności wyrósł niedostateczny popyt, a dużym wyzwaniem pozostaje także presja płacowa.

Pobierz raport

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter